Benedykt XVI: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 45: | Linia 45: | ||
Kolejne miało miejsce w Watykanie podczas [[Konklawe_14-16_X_1978|konklawe w 1978 r.]] To właśnie dzięki rozmowom, podobnym poglądom kardynałowie zaprzyjaźnili się. Krótko podsumował to Ratzinger: ''"spontaniczna sympatia między nami, i rozmawialiśmy […] o tym, o czym powinniśmy, o sytuacji Kościoła"''. Ponadto metropolita krakowski czytał wcześniej książkę ''Wprowadzenie w istotę chrześcijaństwa'' autorstwa niemieckiego duchownego. | Kolejne miało miejsce w Watykanie podczas [[Konklawe_14-16_X_1978|konklawe w 1978 r.]] To właśnie dzięki rozmowom, podobnym poglądom kardynałowie zaprzyjaźnili się. Krótko podsumował to Ratzinger: ''"spontaniczna sympatia między nami, i rozmawialiśmy […] o tym, o czym powinniśmy, o sytuacji Kościoła"''. Ponadto metropolita krakowski czytał wcześniej książkę ''Wprowadzenie w istotę chrześcijaństwa'' autorstwa niemieckiego duchownego. | ||
− | 25 listopada 1981 r. kardynał Ratzinger otrzymał nominacje od Jana Pawła II na prefekta Kongregacji do spraw Nauki i Wiary. Rok później wyjechał z Niemczech do Watykanu. W grudniu 1992r. został przedstawiony nowy katechizm, który powstał pod jego okiem przy wzajemnej współpracy biskupów z całego świata i papieża. [[Katechizm Kościoła Katolickiego]] w polskiej wersji językowej ukazał się w 1994 roku. W maju sześć lat później po przedstawieniu [[zamachy na życie Jana Pawła II|III tajemnicy fatimskiej]] niemiecki duchowny ogłosił do niej komentarz. 30 października 2002 r. Jan Paweł II zatwierdził wybór Ratzingera na prodziekana Kolegium Kardynalskiego. | + | 25 listopada 1981 r. kardynał Ratzinger otrzymał nominacje od Jana Pawła II na prefekta Kongregacji do spraw Nauki i Wiary. Rok później wyjechał z Niemczech do Watykanu. W grudniu 1992r. został przedstawiony nowy katechizm, który powstał pod jego okiem przy wzajemnej współpracy biskupów z całego świata i papieża. [[Katechizm Kościoła Katolickiego]] w polskiej wersji językowej ukazał się w 1994 roku. W maju sześć lat później po przedstawieniu [[zamachy na życie Jana Pawła II|III tajemnicy fatimskiej]] niemiecki duchowny ogłosił do niej komentarz.<ref>artykuł Krzysztofa Bronka z Przewodnika Katolickiego z http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/wiara_i_kosciol/wspolne_dzieje_jana_pawla.html 30 października 2002 r. Jan Paweł II zatwierdził wybór Ratzingera na prodziekana Kolegium Kardynalskiego.</ref> |
===Beatyfikacja Jana Pawła II=== | ===Beatyfikacja Jana Pawła II=== |
Wersja z 10:59, 10 wrz 2014
Benedykt XVI (do momentu wyboru: Joseph Ratzinger) łac. Benedictus, niemiecki duchowny, 265. papież (19 kwietnia 2005 - 28 lutego 2013). W lutym 2013 r. zrezygnował z funkcji papieża i przeszedł na emeryturę.
Spis treści
Podstawowe informacje biograficzne
Joseph Ratzinger urodził się w 1927 r. w Marktl w Niemczech.[1]. Jako najmłodszy syn żandarma i kucharki. Miał dwójkę rodzeństwa (brata i siostrę). W wieku 18 lat rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w wyższym seminarium duchownym we Fryzyndze. Dwa lata później na uniwersytecie w Monachium. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1951 roku. W latach 1977-1982 był kardynałem i arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. Od 1982 r. bliski współpracownik papieża w Watykanie. Po śmierci Jana Pawła II został wybrany na urząd papieski podczas dwudniowego konklawe. Przyjął wówczas imię Benedykt XVI. Od 19 kwietnia 2005 r. sprawował najwyższy urząd w Watykanie. W trakcie swojego pontyfikatu kontynuował dzieło swojego poprzednika.
Benedykt XVI odbył 24 podróże zagraniczne, w tym jedną do Polski. Miała ona miejsce w dniach od 25 do 28 maja 2006 roku. Papież, wówczas zwrócił się słowami:
Publikacje
Benedykt XVI jest autorem: [2]:
- 3 encyklik:
- Bóg jest miłością (2006),
- W nadziei zbawieni (2007),
- Miłość w prawdzie (2009),
- 4 książek:
- Boża rewolucja (2006),
- Jezus z Nazaretu tom I (2007),
- Jezus z Nazaretu tom II (2011),
- Jezus z Nazaretu tom III (2012),
- 4 adhortacji apostolskich:
- Sakrament miłości (2007),
- Słowo Pańskie (2010),
- Zadanie Afryki (2011),
- Kościół na Bliskim Wschodzie (2012),
- 18 listów mających charakter dekretu,
- 14 konstytucji apostolskich.
Związki z Janem Pawłem II
Po raz pierwszy do spotkania Ratzingera i Wojtyły doszło podczas II Soboru Watykańskiego. Obaj kapłani zasiadali w komisjach teologicznych.[3]
Kolejne miało miejsce w Watykanie podczas konklawe w 1978 r. To właśnie dzięki rozmowom, podobnym poglądom kardynałowie zaprzyjaźnili się. Krótko podsumował to Ratzinger: "spontaniczna sympatia między nami, i rozmawialiśmy […] o tym, o czym powinniśmy, o sytuacji Kościoła". Ponadto metropolita krakowski czytał wcześniej książkę Wprowadzenie w istotę chrześcijaństwa autorstwa niemieckiego duchownego.
25 listopada 1981 r. kardynał Ratzinger otrzymał nominacje od Jana Pawła II na prefekta Kongregacji do spraw Nauki i Wiary. Rok później wyjechał z Niemczech do Watykanu. W grudniu 1992r. został przedstawiony nowy katechizm, który powstał pod jego okiem przy wzajemnej współpracy biskupów z całego świata i papieża. Katechizm Kościoła Katolickiego w polskiej wersji językowej ukazał się w 1994 roku. W maju sześć lat później po przedstawieniu III tajemnicy fatimskiej niemiecki duchowny ogłosił do niej komentarz.[4]
Beatyfikacja Jana Pawła II
To dzięki staraniom Josepha Ratzingera przyspieszono proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Rozpoczął się on już 28 czerwca 2005 r. [5].Po zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji 1 maja 2011r. na Placu św. Piotra odbyła się uroczysta Msza Święta beatyfikacyjna.
Ocena współpracy
Ratzinger/Benedykt XVI o Janie Pawle II
Jan Paweł II o Ratzingerze
Źródła
Przypisy
- ↑ film Mój Watykan-Kardynał Joseph Ratzinger[1]
- ↑ publikacje i dokumenty Benedykta XVI[2]
- ↑ artykuł o soborze[3]
- ↑ artykuł Krzysztofa Bronka z Przewodnika Katolickiego z http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/wiara_i_kosciol/wspolne_dzieje_jana_pawla.html 30 października 2002 r. Jan Paweł II zatwierdził wybór Ratzingera na prodziekana Kolegium Kardynalskiego.
- ↑ artykuł z ogólnopolskiego portalu dotyczący procesu beatyfikacji Jana Pawła II[4]
Bibliografia
- Alfabet Jana Pawła II 1920-2005, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2005.
- Benedykt XVI, Jan Paweł II, Mój umiłowany poprzednik, Edycja Świętego Pawła, 2007.
- W.Bartoszewski, Te chwile tworzą historię, spotkania z Janem Pawłem II, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2004.
- J.N.D.Kelly, Encyklopedia Papieży, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1977.
- A.Mazurek, Ilustrowany Leksykon Wiedzy Religijnej, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Adam, Warszawa 2010.
- J.Moskwa, Kalendarium pontyfikatu Jana Pawła II, Wydawnictwo Znak,Kraków 2014.
- P.Słowiński,Benedykt XVI, biografia następcy Jana Pawła II, Videograf II, Chorzów 2006.
- G.Weigel, Boży wybór,Papież Benedykt XVI i przyszłość Kościoła katolickiego, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006.
Zobacz także
'