Gabriel Turowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
 
(Nie pokazano 17 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Gabriel Turowski''' (ur. 21 lutego 1929 na Podolu w Monasterzyskach) - prof. zw. dr hab. nauk przyrodniczych UJ, specjalista z zakresu biotechnologii, immunogenetyk i immunolog kliniczny, doktor bakteriologii i mikrobiologii. Autor licznych prac naukowych, patentów i dokumentacji biotechnologicznych, głównie dotyczących produkcji szczepionek i ubikwityn.
+
'''Gabriel Turowski''' (ur. 21 lutego 1929 na Podolu w Monasterzyskach) - należy do [[Środowisko|Środowiska]] - duszpasterstwa akademickiego Karola Wojtyły. Prof. zw. dr hab. nauk przyrodniczych UJ, specjalista z zakresu biotechnologii, immunogenetyk i immunolog kliniczny, doktor bakteriologii i mikrobiologii. Autor licznych prac naukowych, patentów i dokumentacji biotechnologicznych, głównie dotyczących produkcji szczepionek i ubikwityn.
  
 
Laureat specjalnej LVIII nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka „Za dokumentację pontyfikatu Jana Pawła II" (2005).  Laureat nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny „Za wszechstronną działalność na rzecz umacniania rodziny w Polsce" (2009). Laureat Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Bez światło-cienia" C.K. Norwid (2010). Odznaczony złotą odznaką Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana" (2008), złotym orderem Gloria Locumtenentiae Polonicae Ordinis Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani (2011). Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2011). W 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu przyznała status pokrzywdzonego.
 
Laureat specjalnej LVIII nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka „Za dokumentację pontyfikatu Jana Pawła II" (2005).  Laureat nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny „Za wszechstronną działalność na rzecz umacniania rodziny w Polsce" (2009). Laureat Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Bez światło-cienia" C.K. Norwid (2010). Odznaczony złotą odznaką Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana" (2008), złotym orderem Gloria Locumtenentiae Polonicae Ordinis Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani (2011). Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2011). W 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu przyznała status pokrzywdzonego.
  
=== Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II ===
+
Obecnie publicysta prasy katolickiej, wybitny znawca pontyfikatu Jana Pawła II, członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
  
Uczestnik [[Środowisko|"Środowiska"]]. Brał udział w niektórych podróżach Apostolskich Ojca Świętego do Afryki, na Daleki Wschód i na Alaskę oraz po Włoszech (Loreto, Bolonia). Otrzymał z rąk Bł. Jana Pawła II złoty medal III Roku Pontyfikatu za udział w zespole leczącego Ojca Świętego po zamachu na Jego życie 13 maja 1981 roku.
+
== Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II ==
Był fundatorem Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II, a także zainicjował cykl sesji naukowych „Promieniowanie świętości Jana Pawła II".
 
  
19 maja 1981 znalazł się w sześcioosobowym zespole specjalistów z całego świata mającym pomóc w pooperacyjnym leczeniu Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu.
+
Od 1949 Gabriel Turowski był blisko zaprzyjaźniony z Karolem Wojtyłą. Uczęszczał na spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, na których Wojtyła omawiał problemy z zakresy filozofii i etyki. Uczestniczył też w duszpasterstwie akademickim przy [[Kościół św. Anny|kolegiacie św. Anny]], a także w [[Kościół św. Floriana|kościele św. Floriana]] w Krakowie. Do kręgu bliskich znajomych Wojtyły został włączony przez [[Danuta Ciesielska|Danutę Plebańczyk]] i [[Jerzy Ciesielski|Jerzego Ciesielskiego]]. Został członkiem [[Środowisko|Środowiska]], uczestniczył w spotkaniach w Wujkiem przy różnych okazjach, w czasie pieszych wycieczek, wypraw kajakowych.
  
 +
Brał udział w niektórych podróżach Apostolskich Ojca Świętego m.in. do Afryki, na Daleki Wschód i na Alaskę oraz po Włoszech (Loreto, Bolonia).
  
 +
19 maja 1981 Turowski znalazł się w sześcioosobowym zespole specjalistów z całego świata mającym pomóc w pooperacyjnym leczeniu Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu (otrzymał za to z rąk Papieża złoty medal III Roku Pontyfikatu). Twierdzi, że nieprawdziwe są pogłoski o zatrutym pocisku, którym raniono Jana Pawła II.
  
Profesor Gabriel Turowski jest autorem licznych (79) opracowań o Bł. Janie Pawle II.
+
{{Cytat box
 +
|cytat  = W sposób pokojowy nastąpił rozpad Związku Radzieckiego, rozpad muru berlińskiego, to wszystko jest związane z zawierzeniem ludzkości, i nie tylko, z zawierzeniem swego życia. W 1984 Ojciec Święty zawierzył swoje życie i od tego czasu zaczął chorować. Zdrowy, silny, wysportowany, przygotowany do swego zadania człowiek zaczyna być pacjentem. Trzecie miejsce jego urzędowania: Watykan = Castel Gandolfo - Poliklinika Gemeli. To zawierzenie swego życia też nie jest znane w świecie.
 +
|źródło = Wywiad nagrany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, 2011.
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
  
Opracowania książkowe:
+
Był fundatorem Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II, a także zainicjował cykl sesji naukowych ''Promieniowanie świętości Jana Pawła II''.
  
Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło (2001, 2011),
+
Wielokrotnie spotykał się z Janem Pawłem II w Watykanie i Castel Gandolfo.
Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005 (2005) - wyróżnienie Magazynu Literackiego Książki jako książka miesiąca maja oraz książka roku 2005,
 
Litania Narodu Polskiego (2004),
 
Leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych (2005, 2007, 2011),
 
Karol Wojtyła - Przyjaciel, Kardynał, Papież (2007) - I nagroda czytelników na Targach książki w Krakowie w 2007 roku;
 
Fatimski szlak w pontyfikacie Jana Pawła II (2008),
 
Biskup Karol Wojtyła, Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958-2008 (2008),
 
Współautor opracowania antologii pt. Europa zjednoczona w Chrystusie (2002, 2011).
 
  
=== Linki zewnętrzne ===
+
== Publikacje o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II ==
 +
 
 +
Gabriel Turowski jest autorem licznych opracowań o Bł. Janie Pawle II m.in.:
 +
 
 +
* ''Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło'', Biały Kruk, Kraków 2010. ISBN 9788375530773
 +
* ''Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005'', Biały Kruk, Kraków 2005. ISBN 8388918672
 +
* ''Litania Narodu Polskiego'', Biały Kruk, Kraków 2004. ISBN 8388918370
 +
* ''Leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych'', Biały Kruk, Kraków 2005. ISBN 8388918923
 +
* ''Karol Wojtyła - Przyjaciel, Kardynał, Papież'', Biały Kruk, Kraków 2007. ISBN 9788375530063.
 +
* ''Fatimski szlak w pontyfikacie Jana Pawła II'', Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2008. ISBN 9788372573179
 +
* ''Biskup Karol Wojtyła, Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958-2008'', Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2008. ISBN 9788321118338
 +
* współautor opracowania antologii ''Europa zjednoczona w Chrystusie'', Biały Kruk, Kraków 2002. ISBN 8388918117
 +
 
 +
== Gabriel Turowski o Janie Pawle II ==
 +
 
 +
{{Cytat box
 +
|cytat  = Jedno jest pewne: nikt by nie wytrzymał takiego tempa, jak Ojciec Święty. Myślę, że mówiąc o zdrowiu i siłach Papieża należy pamiętać, że ma On dar, którego po ludzku nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Tryb życia, jaki Papież prowadzi jest tak wyczerpujący, że często jest otoczenie z trudem za Nim nadąża. Jak powiedział kiedyś Arturo Mari, fotograf papieski: trzeba mieć dobrą kondycję, by pracować u boku Ojca świętego. (...) Papież pracuje tak intensywnie, jakby w ciągu roku "zaliczał" trzy lata życia.
 +
|źródło = Milena Kindziuk, ''Zaczęło się od Wadowic: wspomnienia, wywiady, teksty o Janie Pawle II'', s.65
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
 +
 
 +
{{Cytat box
 +
|cytat  = Był dla nas przykładem człowieka, który odpoczywa, ale równocześnie spędza czas na modlitwie, w ciszy samotnego spaceru lub dryfując na kajaku wśród trzcin i szuwarów. Uczył nas, że cisza sprzyja medytacji i spotkaniu z Bogiem. Widzieliśmy, jak czytał przywiezione z sobą książki, a następnie zatapiał się w medytację."
 +
|źródło = ''Zapis drogi: wspomnienia "Środowiska" o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły'', s. 284
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
 +
 
 +
== Bibliografia ==
 +
 
 +
* Milena Kindziuk, ''Zaczęło się od Wadowic: wspomnienia, wywiady, teksty o Janie Pawle II'', Wydawnictwo M, Kraków 2002. ISBN 8372212864 [[Plik:W_bibliotece.jpg]]
 +
* ''Zapis drogi: wspomnienia "Środowiska" o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły'', Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2005. ISBN 8374220228 [[Plik:W_bibliotece.jpg]]
 +
* Gabriel Turowski, ''Karol Wojtyła: przyjaciel, kardynał, papież'', Biały Kruk, Kraków 2007. ISBN 9788375530063 [[Plik:W_bibliotece.jpg]]
 +
 +
== Linki zewnętrzne ==
  
 
* [http://www.bip.krakow.pl/?sub_dok_id=47865 biografia na stronie Urzędu Miasta Krakowa]
 
* [http://www.bip.krakow.pl/?sub_dok_id=47865 biografia na stronie Urzędu Miasta Krakowa]
 +
 +
[[Kategoria:Środowisko]]
 +
{{DEFAULTSORT:Turowski, Gabriel}}

Aktualna wersja na dzień 09:56, 27 mar 2014

Gabriel Turowski (ur. 21 lutego 1929 na Podolu w Monasterzyskach) - należy do Środowiska - duszpasterstwa akademickiego Karola Wojtyły. Prof. zw. dr hab. nauk przyrodniczych UJ, specjalista z zakresu biotechnologii, immunogenetyk i immunolog kliniczny, doktor bakteriologii i mikrobiologii. Autor licznych prac naukowych, patentów i dokumentacji biotechnologicznych, głównie dotyczących produkcji szczepionek i ubikwityn.

Laureat specjalnej LVIII nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka „Za dokumentację pontyfikatu Jana Pawła II" (2005). Laureat nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny „Za wszechstronną działalność na rzecz umacniania rodziny w Polsce" (2009). Laureat Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Bez światło-cienia" C.K. Norwid (2010). Odznaczony złotą odznaką Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana" (2008), złotym orderem Gloria Locumtenentiae Polonicae Ordinis Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani (2011). Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2011). W 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu przyznała status pokrzywdzonego.

Obecnie publicysta prasy katolickiej, wybitny znawca pontyfikatu Jana Pawła II, członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Od 1949 Gabriel Turowski był blisko zaprzyjaźniony z Karolem Wojtyłą. Uczęszczał na spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, na których Wojtyła omawiał problemy z zakresy filozofii i etyki. Uczestniczył też w duszpasterstwie akademickim przy kolegiacie św. Anny, a także w kościele św. Floriana w Krakowie. Do kręgu bliskich znajomych Wojtyły został włączony przez Danutę Plebańczyk i Jerzego Ciesielskiego. Został członkiem Środowiska, uczestniczył w spotkaniach w Wujkiem przy różnych okazjach, w czasie pieszych wycieczek, wypraw kajakowych.

Brał udział w niektórych podróżach Apostolskich Ojca Świętego m.in. do Afryki, na Daleki Wschód i na Alaskę oraz po Włoszech (Loreto, Bolonia).

19 maja 1981 Turowski znalazł się w sześcioosobowym zespole specjalistów z całego świata mającym pomóc w pooperacyjnym leczeniu Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu (otrzymał za to z rąk Papieża złoty medal III Roku Pontyfikatu). Twierdzi, że nieprawdziwe są pogłoski o zatrutym pocisku, którym raniono Jana Pawła II.

W sposób pokojowy nastąpił rozpad Związku Radzieckiego, rozpad muru berlińskiego, to wszystko jest związane z zawierzeniem ludzkości, i nie tylko, z zawierzeniem swego życia. W 1984 Ojciec Święty zawierzył swoje życie i od tego czasu zaczął chorować. Zdrowy, silny, wysportowany, przygotowany do swego zadania człowiek zaczyna być pacjentem. Trzecie miejsce jego urzędowania: Watykan = Castel Gandolfo - Poliklinika Gemeli. To zawierzenie swego życia też nie jest znane w świecie.
— Wywiad nagrany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, 2011.


Był fundatorem Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II, a także zainicjował cykl sesji naukowych Promieniowanie świętości Jana Pawła II.

Wielokrotnie spotykał się z Janem Pawłem II w Watykanie i Castel Gandolfo.

Publikacje o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II

Gabriel Turowski jest autorem licznych opracowań o Bł. Janie Pawle II m.in.:

  • Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło, Biały Kruk, Kraków 2010. ISBN 9788375530773
  • Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005, Biały Kruk, Kraków 2005. ISBN 8388918672
  • Litania Narodu Polskiego, Biały Kruk, Kraków 2004. ISBN 8388918370
  • Leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych, Biały Kruk, Kraków 2005. ISBN 8388918923
  • Karol Wojtyła - Przyjaciel, Kardynał, Papież, Biały Kruk, Kraków 2007. ISBN 9788375530063.
  • Fatimski szlak w pontyfikacie Jana Pawła II, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2008. ISBN 9788372573179
  • Biskup Karol Wojtyła, Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958-2008, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2008. ISBN 9788321118338
  • współautor opracowania antologii Europa zjednoczona w Chrystusie, Biały Kruk, Kraków 2002. ISBN 8388918117

Gabriel Turowski o Janie Pawle II

Jedno jest pewne: nikt by nie wytrzymał takiego tempa, jak Ojciec Święty. Myślę, że mówiąc o zdrowiu i siłach Papieża należy pamiętać, że ma On dar, którego po ludzku nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Tryb życia, jaki Papież prowadzi jest tak wyczerpujący, że często jest otoczenie z trudem za Nim nadąża. Jak powiedział kiedyś Arturo Mari, fotograf papieski: trzeba mieć dobrą kondycję, by pracować u boku Ojca świętego. (...) Papież pracuje tak intensywnie, jakby w ciągu roku "zaliczał" trzy lata życia.
— Milena Kindziuk, Zaczęło się od Wadowic: wspomnienia, wywiady, teksty o Janie Pawle II, s.65


Był dla nas przykładem człowieka, który odpoczywa, ale równocześnie spędza czas na modlitwie, w ciszy samotnego spaceru lub dryfując na kajaku wśród trzcin i szuwarów. Uczył nas, że cisza sprzyja medytacji i spotkaniu z Bogiem. Widzieliśmy, jak czytał przywiezione z sobą książki, a następnie zatapiał się w medytację."
Zapis drogi: wspomnienia "Środowiska" o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły, s. 284


Bibliografia

  • Milena Kindziuk, Zaczęło się od Wadowic: wspomnienia, wywiady, teksty o Janie Pawle II, Wydawnictwo M, Kraków 2002. ISBN 8372212864 W bibliotece.jpg
  • Zapis drogi: wspomnienia "Środowiska" o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2005. ISBN 8374220228 W bibliotece.jpg
  • Gabriel Turowski, Karol Wojtyła: przyjaciel, kardynał, papież, Biały Kruk, Kraków 2007. ISBN 9788375530063 W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne