Zbigniew Siłkowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''Zbigniew Siłkowski''' == Zbigniew Siłkowski o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II == {{Cytat box |cytat = Kiedy Karol Wojtyła wizytował swoje parafie w tym zak...”)
 
 
(Nie pokazano 10 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Zbigniew Siłkowski'''
+
'''Zbigniew Siłkowski''' (ur. 1919 w Krakowie - zm. 1996 w Wadowicach) - syn urzędnika kolejowego, ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, ranny w kampanii wrześniowej, więzień stalagu w Altengrabow, skąd zbiegł. Po wojnie magister ekonomii, pracownik budownictwa. Bliski przyjaciel Ojca Świętego Jana Pawła II.
 +
 
 +
== Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II ==
 +
 
 +
Zbigniew Siłkowski chodził z Karolem Wojtyłą do tej samej klasy w [[Gimnazjum im. Marcina Wadowity|gimnazjum]] w [[Wadowice|Wadowicach]] (lata 1930-1938). Długo siedzieli w jednej ławce. Spędzali razem czas wolny, odwiedzali się w domach. Zbliżyło ich do siebie zamiłowanie do sportu, teatru (obaj chodzili do kółka teatralnego) i działalność w Sodalicji Mariańskiej. Podczas sakramentu bierzmowania (maj 1938) świadkiem sakramentu Zbigniewa był ojciec Karola Wojtyły, a świadkiem Karola - ojciec Zbigniewa.
 +
 
 +
W czasie okupacji kontaktu się urwał. Spotkali się ponownie po wojnie w Krakowie (luty 1945). Siłkowski był na [[Powołanie kapłańskie Jana Pawła II|święceniach kapłańskich Karola Wojtyły]] w Krakowie. W domu Siłkowskich odbywały się prymicje po święceniach kapłańskich, biskupich i kardynalskich Karola. Wojtyła, jako biskup wizytujący swoje parafie, odwiedzał rodzinę Siłkowskiego gdy bywał w pobliżu Wadowic.
 +
 
 +
Zbigniew Siłkowski organizował w Wadowicach zjazdy rocznika 1938, uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, towarzyszył Mu w Castel Gandolfo w czasie rekonwalescencji po [[Zamachy na życie Jana Pawła II|zamachu]].
 +
 
 +
Po śmierci Zbigniewa Siłkowskiego Papież Jan Paweł II napisał list kondolencyjny, w którym wspominał swojego kolegę.
  
 
== Zbigniew Siłkowski o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II ==
 
== Zbigniew Siłkowski o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II ==
  
 
{{Cytat box
 
{{Cytat box
  |cytat  = Kiedy Karol Wojtyła wizytował swoje parafie w tym zakątku swej diecezji, gdzie Wadowice, to czasem wpadał do mnie do domu. Ot tak na herbatkę i parę słów, bo to nigdy długo nie trwało. Jak długo był z nami, tak długo interesował się najbardziej autentycznie wszystkim i wszystkimi. Pamięć miał, jak zawsze doskonałą i każdy miał tam swoje miejsce. Ale gdy nadchodził czas pożegnania i odprowadzałem go do samochodu, to zanim zamknąłem drzwi, a kierowca uruchomił silnik, to on już albo się modlił, albo czytał lub pisał przy swoim składanym stoliku z lampką. Przyjazne pomachiwanie ręką na odjezdne rzadko spotykało się z odwzajemnieniem. Ale to właśnie był cały Wojtyła i nikt nie miał prawa mieć mu tego za złe. Wewnętrznie zdyscyplinowany tytan pracy!
+
  |cytat  = Kiedy Karol Wojtyła wizytował swoje parafie w tym zakątku swej diecezji, gdzie Wadowice, to czasem wpadał do mnie do domu. Ot tak na herbatkę i parę słów, bo to nigdy długo nie trwało. Jak długo był z nami, tak długo interesował się najbardziej autentycznie wszystkim i wszystkimi. Pamięć miał, jak zawsze doskonałą i każdy miał tam swoje miejsce. Ale gdy nadchodził czas pożegnania i odprowadzałem go do samochodu, to zanim zamknąłem drzwi, a kierowca uruchomił silnik, to on już albo się modlił, albo czytał lub pisał przy swoim składanym stoliku z lampką. Przyjazne pomachiwanie ręką na odjezdne rzadko spotykało się z odwzajemnieniem. Ale to właśnie był cały Wojtyła i nikt nie miał prawa mieć mu tego za złe. Wewnętrznie zdyscyplinowany tytan pracy.
 
  |źródło = Juliusz Kydryński (red.), ''Młodzieńcze lata Karola Wojtyły'', s. 134-135
 
  |źródło = Juliusz Kydryński (red.), ''Młodzieńcze lata Karola Wojtyły'', s. 134-135
 
  |width  =  
 
  |width  =  
 
  |align  =  
 
  |align  =  
 
}}
 
}}
 +
 +
== Jan Paweł II o Zbigniewie Siłkowskim ==
 +
 +
{{Cytat box
 +
|cytat  = Wspominam moich kolegów i koleżanki z Wadowic Halinę Królikiewiczówną-Kwiatkowską. Wspominam też Zbyszka Siłkowskiego, nieżyjącego, w tym domu. W domu, który należał do państwa Homme. Wiele wspomnień. W każdym razie tu w tym mieście Wadowicach wszystko się zaczęło. (...)  A ten dom był dla mnie szczególnie gościnny. Tu miałem prymicje, po święceniach kapłańskich, i biskupich, i kardynalskich. Wiele razy w domu u państwa Hommów, czyli Zbyszka Siłkowskiego. Codziennie ich wspominam.
 +
|źródło = Przemówienie wygłoszone podczas spotkania z wiernymi, Wadowice, 16 czerwca 1999 r.
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
 +
 +
{{Cytat box
 +
|cytat  = Ze Zbigniewem Siłkowskim łączyły mnie wieloletnie więzi koleżeństwa i przyjaźni. Koleżeństwo sięga ławy szkolnej w wadowickim Gimnazjum im. Marina Wadowity, a to koleżeństwo przetrwało również po maturze jako wieloletnia serdeczna przyjaźń. Mam wielkie długi wdzięczności w stosunku do Zbyszka, Jego zmarłych Rodziców i Rodzeństwa, Żony Anny i całej Jego Rodziny. W jego domu wadowickim znajdowałem zawsze serdeczną gościnę, zwłaszcza w momentach ważnych dla mojego powołania, po święceniach kapłańskich, a z kolei biskupich, a także przy innych uroczystych okazjach, które pozwalały nam się spotykać w naszym rodzinnym Mieście. (...) Jesteśmy ludźmi tego pokolenia, które wyrosło w okresie II Rzeczypospolitej, przejęte głęboką czcią dla narodowej przeszłości i gotowe bronić tego dobra, któremu na imię Polska. Staraliśmy się tę miłość Boga i ojczyzny przekazać następnym pokoleniom.
 +
|źródło = Telegram z okazji pogrzebu Zbigniewa Siłkowskiego, Castel Gandolfo, 29 sierpnia 1996
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
 +
 +
== Bibliografia ==
 +
 +
* Zbigniew Siłkowski, ''Wspominać lata'' [w:] ''Młodzieńcze lata Karola Wojtyły'', red. Juliusz Kydryński, Oficyna Cracovia, Kraków 1990, s. 125-144. ISBN 8300025405 [[Plik:W_bibliotece.jpg]]
 +
* Grzegorz Polak, ''Jan Paweł II: historie męskich przyjaźni'', Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2011 ISBN 9788360853214 [[Plik:W_bibliotece.jpg]]
 +
 +
== Link zewnętrzne ==
 +
 +
* [http://www.wadowita.net/rocznik1938.php Sylwetki wychowanków rocznika 1938 Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach] [dostęp: 4.02.2014]
 +
 +
== Zobacz także ==
 +
[[Jerzy Kluger]]
 +
 +
[[Teofil Bojeś]]
 +
 +
[[Eugeniusz Mróz]]
 +
 +
[[Antoni Bohdanowicz Oroszeny]]
 +
 +
[[Jan Kuś]]
 +
 +
{{DEFAULTSORT:Siłkowski, Zbigniew}}
 +
[[Kategoria:Koledzy z młodości]]

Aktualna wersja na dzień 10:55, 27 mar 2014

Zbigniew Siłkowski (ur. 1919 w Krakowie - zm. 1996 w Wadowicach) - syn urzędnika kolejowego, ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, ranny w kampanii wrześniowej, więzień stalagu w Altengrabow, skąd zbiegł. Po wojnie magister ekonomii, pracownik budownictwa. Bliski przyjaciel Ojca Świętego Jana Pawła II.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Zbigniew Siłkowski chodził z Karolem Wojtyłą do tej samej klasy w gimnazjum w Wadowicach (lata 1930-1938). Długo siedzieli w jednej ławce. Spędzali razem czas wolny, odwiedzali się w domach. Zbliżyło ich do siebie zamiłowanie do sportu, teatru (obaj chodzili do kółka teatralnego) i działalność w Sodalicji Mariańskiej. Podczas sakramentu bierzmowania (maj 1938) świadkiem sakramentu Zbigniewa był ojciec Karola Wojtyły, a świadkiem Karola - ojciec Zbigniewa.

W czasie okupacji kontaktu się urwał. Spotkali się ponownie po wojnie w Krakowie (luty 1945). Siłkowski był na święceniach kapłańskich Karola Wojtyły w Krakowie. W domu Siłkowskich odbywały się prymicje po święceniach kapłańskich, biskupich i kardynalskich Karola. Wojtyła, jako biskup wizytujący swoje parafie, odwiedzał rodzinę Siłkowskiego gdy bywał w pobliżu Wadowic.

Zbigniew Siłkowski organizował w Wadowicach zjazdy rocznika 1938, uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, towarzyszył Mu w Castel Gandolfo w czasie rekonwalescencji po zamachu.

Po śmierci Zbigniewa Siłkowskiego Papież Jan Paweł II napisał list kondolencyjny, w którym wspominał swojego kolegę.

Zbigniew Siłkowski o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II

Kiedy Karol Wojtyła wizytował swoje parafie w tym zakątku swej diecezji, gdzie Wadowice, to czasem wpadał do mnie do domu. Ot tak na herbatkę i parę słów, bo to nigdy długo nie trwało. Jak długo był z nami, tak długo interesował się najbardziej autentycznie wszystkim i wszystkimi. Pamięć miał, jak zawsze doskonałą i każdy miał tam swoje miejsce. Ale gdy nadchodził czas pożegnania i odprowadzałem go do samochodu, to zanim zamknąłem drzwi, a kierowca uruchomił silnik, to on już albo się modlił, albo czytał lub pisał przy swoim składanym stoliku z lampką. Przyjazne pomachiwanie ręką na odjezdne rzadko spotykało się z odwzajemnieniem. Ale to właśnie był cały Wojtyła i nikt nie miał prawa mieć mu tego za złe. Wewnętrznie zdyscyplinowany tytan pracy.
— Juliusz Kydryński (red.), Młodzieńcze lata Karola Wojtyły, s. 134-135


Jan Paweł II o Zbigniewie Siłkowskim

Wspominam moich kolegów i koleżanki z Wadowic Halinę Królikiewiczówną-Kwiatkowską. Wspominam też Zbyszka Siłkowskiego, nieżyjącego, w tym domu. W domu, który należał do państwa Homme. Wiele wspomnień. W każdym razie tu w tym mieście Wadowicach wszystko się zaczęło. (...) A ten dom był dla mnie szczególnie gościnny. Tu miałem prymicje, po święceniach kapłańskich, i biskupich, i kardynalskich. Wiele razy w domu u państwa Hommów, czyli Zbyszka Siłkowskiego. Codziennie ich wspominam.
— Przemówienie wygłoszone podczas spotkania z wiernymi, Wadowice, 16 czerwca 1999 r.


Ze Zbigniewem Siłkowskim łączyły mnie wieloletnie więzi koleżeństwa i przyjaźni. Koleżeństwo sięga ławy szkolnej w wadowickim Gimnazjum im. Marina Wadowity, a to koleżeństwo przetrwało również po maturze jako wieloletnia serdeczna przyjaźń. Mam wielkie długi wdzięczności w stosunku do Zbyszka, Jego zmarłych Rodziców i Rodzeństwa, Żony Anny i całej Jego Rodziny. W jego domu wadowickim znajdowałem zawsze serdeczną gościnę, zwłaszcza w momentach ważnych dla mojego powołania, po święceniach kapłańskich, a z kolei biskupich, a także przy innych uroczystych okazjach, które pozwalały nam się spotykać w naszym rodzinnym Mieście. (...) Jesteśmy ludźmi tego pokolenia, które wyrosło w okresie II Rzeczypospolitej, przejęte głęboką czcią dla narodowej przeszłości i gotowe bronić tego dobra, któremu na imię Polska. Staraliśmy się tę miłość Boga i ojczyzny przekazać następnym pokoleniom.
— Telegram z okazji pogrzebu Zbigniewa Siłkowskiego, Castel Gandolfo, 29 sierpnia 1996


Bibliografia

  • Zbigniew Siłkowski, Wspominać lata [w:] Młodzieńcze lata Karola Wojtyły, red. Juliusz Kydryński, Oficyna Cracovia, Kraków 1990, s. 125-144. ISBN 8300025405 W bibliotece.jpg
  • Grzegorz Polak, Jan Paweł II: historie męskich przyjaźni, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2011 ISBN 9788360853214 W bibliotece.jpg

Link zewnętrzne

Zobacz także

Jerzy Kluger

Teofil Bojeś

Eugeniusz Mróz

Antoni Bohdanowicz Oroszeny

Jan Kuś