Mieczysław Mokrzycki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
 
(Nie pokazano 13 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Mieczysław Mokrzycki''' (ur. 29 marca 1961 w Majdanie Łukawieckim) – polski biskup rzymskokatolicki, osobisty sekretarz bł. Jana Pawła II od 1996, a następnie Benedykta XVI (do 2006), biskup koadiutor lwowski w latach 2007–2008, arcybiskup metropolita lwowski od 2008, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego.
+
'''Mieczysław Mokrzycki''' (ur. 29 marca 1961 w Majdanie Łukawieckim) – polski biskup rzymskokatolicki, osobisty sekretarz bł. Jana Pawła II od 1996, a następnie Benedykta XVI (do 2006). Biskup koadiutor lwowski w latach 2007–2008, arcybiskup metropolita lwowski od 2008, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego.
  
 
== Związki z Janem Pawłem II ==
 
== Związki z Janem Pawłem II ==
  
Od 1996 był drugim sekretarzem osobistym Jana Pawła II. Przygotowywał Papieżowi dokumenty, które ten przeglądał i podpisywał. Był także papieskim lektorem, m.in. czytał mu gazety.
+
Mieczysław Mokrzycki przyjechał do Watykanu na prośbę kard. [[Marian Jaworski|Mariana Jaworskiego]], który poprosił Go o pracę przy procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Mokrzycki dzięki kard. [[Stanisław Dziwisz|Dziwiszowi]] przez sześć miesięcy pracował w Kongregacji do Spraw Kultu, dając się lepiej poznać Ojcu Świętemu. Od 1996 był drugim sekretarzem osobistym Jana Pawła II. Tak wspomina pierwsze spotkanie:
 +
 
 +
{{Cytat box
 +
|cytat  = Ojciec Święty poprosił mnie do siebie, do swojego gabinetu i powiedział: ''Chciałbym, żeby ksiądz razem ze mną tutaj pracował, pomagał księdzu Stanisławowi. I myślę, że będzie nam razem dobrze.'' Były yo bardzo proste słowa. Ja się ucieszyłem i podziękowałem.
 +
|źródło = Brygida Grysiak, Mieczysław Mokrzycki, ''Najbardziej lubił wtorki: opowieść o życiu codziennym Jana Pawła II'', s. 10
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
 +
 
 +
Był odpowiedzialny za kancelarię papieską. Przygotowywał dokumenty, które Jan Paweł II przeglądał i podpisywał. Przynosił też listy, zapraszał gości, przyjmował pielgrzymów, wprowadzał interesantów. Był także papieskim lektorem, m.in. czytał mu gazety. Stała obecność u boku Ojca św. sprawiła, że dziennikarze chętnie pytają go o życie codzienne w Watykanie. Owocem takich rozmów są m.in. książki Brygidy Grysiak pt. ''Najbardziej lubił wtorki'' i ''Miejsce dla każdego''.
 +
 
 +
2 kwietnia 2006 o godz. 7 w Grotach Watykańskich ks. prał. Mieczysław Mokrzycki przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II oraz wygłosił homilię [http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THO/mokrzycki_1r_jp2.html ''Był człowiekiem przymierza z Bogiem''].
  
 
== Mieczysław Mokrzycki o Janie Pawle II ==
 
== Mieczysław Mokrzycki o Janie Pawle II ==
  
== Jan Paweł II o Mieczysławie Mokrzyckim ==
+
{{Cytat box
 +
|cytat  = Ojciec święty był w kontaktach z innymi bardzo prostym człowiekiem, kimś bardzo ludzkim, nie czuło się przed nim ani strachu, ani lęku. Nie miało się przed oczyma jakiegoś dyktatora głowy państwa, czy przywódcy religijnego, który odstrasza, nakazuje pewne rzeczy. Był to człowiek pokoju, wewnętrznego spokoju i tą dobrocią i tym spokojem promieniował, na każdego oddziaływał, kto się z nim spotykał. Nie czuło się jakiegoś wielkiego dystansu. Okazywaliśmy Ojcu świętemu wielki szacunek i poważanie, ale to z miłości i szacunku do człowieka. Był naturalny, prosty i w życiu i w kontaktach ze swoimi sekretarzami.
 +
|źródło = Wywiad udzielony telewizji Trwam, prowadzony przez o. Zdzisława Klafkę<ref>[http://www.youtube.com/watch?v=nfwI5xU1g2U wywiad dostępny online] [dostęp: 12.02.2014]</ref>
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
 +
 
 +
{{Cytat box
 +
|cytat  = Zawsze wywierało na mnie ogromne wrażenie to, że Ojciec Święty Jan Paweł II był człowiekiem głębokiej modlitwy, niezwykłego skupienia i wielkiej dyscypliny. Nigdy nie tracił ani chwili czasu. Zawsze był skupiony, a równocześnie otwarty na innych. Widać było, że miał podzielność uwagi. Ojciec Święty bardzo dużo czasu poświęcał na modlitwę. Gdy wychodził ze swego pokoju, już zaczynał się modlić, roztaczał atmosferę modlitwy. Wtedy nie rozmawiał z nami, rozmawiał z Panem Bogiem.
 +
|źródło = Krzysztof Tadej, ''Świadkowie świętości: Jan Paweł II znany i nieznany w opowieściach swych przyjaciół i najbliższych współpracowników'', s. 167
 +
|width  =  
 +
|align  =  
 +
}}
  
 
== Przypisy==
 
== Przypisy==
Linia 13: Linia 36:
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 +
 +
* Krzysztof Tadej, ''Świadkowie świętości: Jan Paweł II znany i nieznany w opowieściach swych przyjaciół i najbliższych współpracowników'', Edipresse, Warszawa 2006 ISBN 8374771178 [[Plik:W_bibliotece.jpg]]
 +
* Brygida Grysiak, Mieczysław Mokrzycki, ''Najbardziej lubił wtorki: opowieść o życiu codziennym Jana Pawła II'', Wydawnictwo M, Kraków 2008 ISBN 9788375950557 [[Plik:W_bibliotece.jpg]]
 +
 +
== Zobacz także ==
 +
 +
[[Stanisław Dziwisz]]
 +
 +
{{DEFAULTSORT:Mokrzycki, Mieczysław}}
 +
[[Kategoria:Współpracownicy Jana Pawła II]]
 +
[[Kategoria:Biskupi]]

Aktualna wersja na dzień 11:50, 27 mar 2014

Mieczysław Mokrzycki (ur. 29 marca 1961 w Majdanie Łukawieckim) – polski biskup rzymskokatolicki, osobisty sekretarz bł. Jana Pawła II od 1996, a następnie Benedykta XVI (do 2006). Biskup koadiutor lwowski w latach 2007–2008, arcybiskup metropolita lwowski od 2008, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego.

Związki z Janem Pawłem II

Mieczysław Mokrzycki przyjechał do Watykanu na prośbę kard. Mariana Jaworskiego, który poprosił Go o pracę przy procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Mokrzycki dzięki kard. Dziwiszowi przez sześć miesięcy pracował w Kongregacji do Spraw Kultu, dając się lepiej poznać Ojcu Świętemu. Od 1996 był drugim sekretarzem osobistym Jana Pawła II. Tak wspomina pierwsze spotkanie:

Ojciec Święty poprosił mnie do siebie, do swojego gabinetu i powiedział: Chciałbym, żeby ksiądz razem ze mną tutaj pracował, pomagał księdzu Stanisławowi. I myślę, że będzie nam razem dobrze. Były yo bardzo proste słowa. Ja się ucieszyłem i podziękowałem.
— Brygida Grysiak, Mieczysław Mokrzycki, Najbardziej lubił wtorki: opowieść o życiu codziennym Jana Pawła II, s. 10


Był odpowiedzialny za kancelarię papieską. Przygotowywał dokumenty, które Jan Paweł II przeglądał i podpisywał. Przynosił też listy, zapraszał gości, przyjmował pielgrzymów, wprowadzał interesantów. Był także papieskim lektorem, m.in. czytał mu gazety. Stała obecność u boku Ojca św. sprawiła, że dziennikarze chętnie pytają go o życie codzienne w Watykanie. Owocem takich rozmów są m.in. książki Brygidy Grysiak pt. Najbardziej lubił wtorki i Miejsce dla każdego.

2 kwietnia 2006 o godz. 7 w Grotach Watykańskich ks. prał. Mieczysław Mokrzycki przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II oraz wygłosił homilię Był człowiekiem przymierza z Bogiem.

Mieczysław Mokrzycki o Janie Pawle II

Ojciec święty był w kontaktach z innymi bardzo prostym człowiekiem, kimś bardzo ludzkim, nie czuło się przed nim ani strachu, ani lęku. Nie miało się przed oczyma jakiegoś dyktatora głowy państwa, czy przywódcy religijnego, który odstrasza, nakazuje pewne rzeczy. Był to człowiek pokoju, wewnętrznego spokoju i tą dobrocią i tym spokojem promieniował, na każdego oddziaływał, kto się z nim spotykał. Nie czuło się jakiegoś wielkiego dystansu. Okazywaliśmy Ojcu świętemu wielki szacunek i poważanie, ale to z miłości i szacunku do człowieka. Był naturalny, prosty i w życiu i w kontaktach ze swoimi sekretarzami.
— Wywiad udzielony telewizji Trwam, prowadzony przez o. Zdzisława Klafkę[1]


Zawsze wywierało na mnie ogromne wrażenie to, że Ojciec Święty Jan Paweł II był człowiekiem głębokiej modlitwy, niezwykłego skupienia i wielkiej dyscypliny. Nigdy nie tracił ani chwili czasu. Zawsze był skupiony, a równocześnie otwarty na innych. Widać było, że miał podzielność uwagi. Ojciec Święty bardzo dużo czasu poświęcał na modlitwę. Gdy wychodził ze swego pokoju, już zaczynał się modlić, roztaczał atmosferę modlitwy. Wtedy nie rozmawiał z nami, rozmawiał z Panem Bogiem.
— Krzysztof Tadej, Świadkowie świętości: Jan Paweł II znany i nieznany w opowieściach swych przyjaciół i najbliższych współpracowników, s. 167


Przypisy

  1. wywiad dostępny online [dostęp: 12.02.2014]

Bibliografia

  • Krzysztof Tadej, Świadkowie świętości: Jan Paweł II znany i nieznany w opowieściach swych przyjaciół i najbliższych współpracowników, Edipresse, Warszawa 2006 ISBN 8374771178 W bibliotece.jpg
  • Brygida Grysiak, Mieczysław Mokrzycki, Najbardziej lubił wtorki: opowieść o życiu codziennym Jana Pawła II, Wydawnictwo M, Kraków 2008 ISBN 9788375950557 W bibliotece.jpg

Zobacz także

Stanisław Dziwisz