Pielgrzymka zagraniczna (89): Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
m (→Bibliografia) |
|||
Linia 46: | Linia 46: | ||
* Antoni Jackowski, Izabela Sołjan (red.), "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wyd. WAM, Kraków 2005, s.326, 331-332 | * Antoni Jackowski, Izabela Sołjan (red.), "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wyd. WAM, Kraków 2005, s.326, 331-332 | ||
− | |||
// M-kę dodać... | // M-kę dodać... |
Wersja z 11:25, 8 mar 2013
Osiemdziesiąta dziewiąta podróż apostolska (poza terytorium Watykanu i Włoch) Jana Pawła II. Odbyła się w dniach 5-9 listopada 1999r. Celem były Indie i Gruzja.
Spis treści
Przebieg pielgrzymki
Indie 5-8 XI 1999r.
Głównym celem drugiej (po 1986r.) wizyty w Indiach było podpisanie i ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej Ecclesia in Asia.
- 5 listopada
- New Dehli: nieoficjalne powitanie na lotnisku przez przedstawicieli władz państwowych, biskupów wszystkich obrządków oraz przez przedstawicieli Episkopatów krajów azjatyckich.
- 6 listopada
- New Dehli: msza św. w kaplicy nuncjatury z udziałem najbliższych współpracowników; oficjalna uroczystość powitalna w pałacu prezydenckim i rozmowa z prezydentem Kocherilem Ramaną Narayatem. Wizyta u wiceprezydenta Indii Shri Krishana Kanta i premiera Shri Atal Bihari Vajpayee; nawiedzenie mauzoleum Mahatmy Gandhiego; udział w uroczystej sesji zamykającej Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Azji.
- Niektóre społeczności chrześcijan Azji żyją w krajach nękanych przez konflikty, ukazywane czasem jako konflikty religijne. Cóż to za wypaczenie prawdziwego pojęcia wiary! Jak dalece niezgodna jest ta wizja nie tylko z Ewangelią, ale także z wielkim dorobkiem religii Azji, które na różne sposoby uczą tolerancji i dobroci! Wyznawcy wszystkich religii muszą bardzo wyraźnie ukazywać, że religia idzie w parze z pokojem!
- Ale niech zapanuje także pokój dla religii. Niech wolność religii i kultu będzie szanowana we wszystkich regionach kontynentu! Jeśli bowiem to podstawowe ludzkie prawo jest łamane, chwieje się cały gmach ludzkiej godności i wolności. Adhortacja Ecclesia in Asia otwarcie stwierdza, że w niektórych częściach Azji jawne głoszenie wiary jest zakazane, a wolność religijna niszczona lub systematycznie ograniczana. W takich sytuacjach Kościół daje świadectwo «niosąc swój krzyż», zarazem jednak nie przestaje domagać się od rządów uznania wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka.
- Przemówienie wygłoszone podczas liturgii słowa i podpisania posynodalnej adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Asia", New Dehli, 6 listopada 1999r.
- 7 listopada
- New Dehli: msza św. na stadionie im. Jawaharlala Nehru z homilią na temat "Jezus Chrystus, prawdziwa światłość świata, Słowo, które stało się ciałem na ziemi azjatyckiej"; spotkanie w ośrodku konferencyjnym Vigyan Bhawan z przedstawicielami innych religii.
- Drodzy bracia i siostry, czego oczekuje Kościół od swoich członków na progu trzeciego tysiąclecia? Przede wszystkim tego, że będziecie świadkami, którzy potrafią przekonywać innych, ponieważ wcielają we własne życie to, co głoszą. Jak przypomina nam adhortacja Ecclesia in Asia, ogień może zostać wzniecony tylko przez coś, co samo płonie. Ewangelię można głosić tylko wówczas, jeśli biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i świeccy sami płoną miłością Chrystusa i pragnieniem, aby inni Go znali, kochali i szli za Nim (por. n. 23).
- Takie jest orędzie Synodu: orędzie miłości i nadziei dla narodów waszego kontynentu. Niech Kościół w Azji usłyszy to orędzie, aby wszyscy «mieli życie i mieli je w obfitości» (por. J 10, 10). Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
- Homilia wygłoszona podczas mszy św., New Delhi, 7 listopada 1999r.
//spr.
Gruzja 8-9 XI 1999r.
- 8 listopada
- Tbilisi: przylot z xxx; powitanie na lotnisku przez prezydenta Eduarda Szewardnadze i katolikosa patriarchę Gruzji Eliasza II; spotkanie z katolikosem i członkami Świętego Synodu Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.
- Mccheta: spotkanie z prawosławnymi duchownymi i wiernymi w katedrze patriarchalnej; podpisanie z Eliaszem II Wspólnej Deklaracji w sprawie pokoju na świecie i na Kaukazie.
// spr. czy to rzeczywiście tytuł
- 9 listopada
- Tbilisi: poświęcenie budynku Caritas przeznaczonego dla ubogich i bezdomnych; msza św. w Pałacu Sportu; ogłoszenie nominacji biskupiej ks. Giuseppe Pasotto - administratora apostolskiego katolików obrządku łacińskiego na Kaukazie; spotkanie z prezydentem Eduardem Szewardnadze; wspólne spotkanie Jana Pawła II i Eliasza II z przedstawicielami gruzińskiego świata kultury, nauki i sztuki; modlitwa w katolickim kościele pw. św. św. Piotra i Pawła; odlot do Rzymu.
Źródła
Bibliografia
- Antoni Jackowski, Izabela Sołjan (red.), "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wyd. WAM, Kraków 2005, s.326, 331-332
// M-kę dodać...
Linki zewnętrzne
- Homilie i przemówienia z pielgrzymki (ang., fr., wł., hiszp., niem. port.) [dostęp 6-03-2013]
- Wybrane przemówienia i homilie z pielgrzymki (pol.) [dostęp 6-03-2013]
- półgodzinne nagranie z wizyty Jana Pawła II w Tbilisi [dostęp 8-03-2013]