Czas wolny - odpoczynek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Przekierowanie do Czas wolny)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Treść hasła pochodzi z publikacji „Wielka Encyklopedia Nauczania Jana Pawła II”, [http://www.polwen.pl/ Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne], Radom 2014
+
#redirect [[Czas wolny]]
Autor hasła: ks. Tadeusz ZADYKOWICZ
 
 
 
'''Czas wolny – odpoczynek''' – czas do dyspozycji człowieka; uwolnienie od [[praca|obowiązków zawodowych]], rodzinnych, społecznych; manifestacja [[wolność|wolności]] człowieka na płaszczyźnie dysponowania własnym czasem. Nie jest on prostym zaprzeczeniem pracy, swoistym czasem niepracy, po pracy czy poza pracą, czasem „pustym”, ponieważ najczęściej jest związany z jakąś formą aktywności.
 
 
 
Podział na czas pracy i czas wolny istniał we wszystkich kulturach, choć poglądy na jego temat ulegały wyraźnej ewolucji: od dostrzegania pracy jako domeny jednych, a czasu wolnego − innych, ku podkreślaniu powszechnego charakteru [[prawa człowieka|prawa]] i obowiązku zarówno pracy, jak i odpoczynku Najczęściej czas wolny był ujmowany w kategoriach odciążenia od pracy, regeneracji sił oraz udziału w kulcie, co zostało definitywnie proklamowane w III przykazaniu Dekalogu. Prawo każdego obywatela do czasu wolnego zostało potwierdzone także w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka [[Organizacja Narodów Zjednoczonych|ONZ]] z 1948 roku. Kościół przypomina prawo i zarazem konieczność czasu wolnego, który ma służyć zabezpieczeniu [[zdrowie|zdrowia]], regeneracji sił, odprężeniu psychicznemu, rozrywce i poświęceniu go [[rodzina|rodzinie]], a także [[świętowanie – dzień święty|świętowaniu]].
 
 
 
 
 
== Nauczanie Jana Pawła II nt. czasu wolnego - odpoczynku ==
 
 
 
W nauczaniu Jana Pawła II tematyka czasu wolnego pojawia się najczęściej w kontekście pracy <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/383 ''Laborem exercens''] 5</ref>. W sytuacji współczesnego wyzysku, gdy często pozbawia się pracownika prawa do odpoczynku, a praca traktowana jest wyłącznie jako eksploatacja ludzkich sił w zewnętrznym działaniu, Papież wielokrotnie przypomina o obowiązku, jaki ciąży na [[pracodawca|pracodawcach]] i samych pracownikach. Obowiązek ten dotyczy zapewnienia sobie i innym czasu wolnego, który byłby potwierdzeniem [[wolność|wolności]] w zakresie podejmowania decyzji o kształcie własnej codzienności, a także służyłby zapewnieniu większej wolności <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/24 ''Centessimus annus''] 7</ref> <ref> Homilia, Legnica, 2.06.1997</ref>.
 
 
 
[[czas pracy|Cykl pracy]] i odpoczynku jest wpisany w ludzką naturę. Jest on zgodny z wolą samego Boga, co poświadcza opis stworzenia <ref>por. Rdz 2,2-3</ref>. Odpoczynek więc, podobnie jak praca, jest powinnością [[moralność|moralną]], choć nie da się ściśle określić ilości czasu wolnego. Swój czas wolny człowiek może wykorzystać w różnoraki sposób. Najczęściej służy on wypoczynkowi i świętowaniu. Stąd w nauczaniu Jana Pawła II pojęcie czasu wolnego jest używane niekiedy zamiennie – obok pojęcia odpoczynek, występuje też w kontekście obowiązku nadania kultycznego charakteru temuż czasowi <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/797 ''Dies Domini''] 65</ref>.
 
Współczesna [[kultura]] staje się coraz bardziej kulturą czasu wolnego Dzięki rozwijającej się nauce i technice człowiek ma coraz więcej czasu wolnego. Niestety czas ten nie zawsze jest potwierdzeniem jego [[wolność|wolności]]. Człowiek jest wystawiony na liczne niebezpieczeństwa związane zwłaszcza z takimi postawami, jak: lenistwo, próżniactwo i nuda <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/797 ''Dies Domini''] 68</ref>. Zagrożenie stanowi także nastawienie wyłącznie na [[przyjemność]] i konsumpcję. Takie zjawiska jak [[konsumizm]] czy materializm sprawiają, że człowiek sam siebie pozbawia czasu wolnego bądź przerzuca całą swoją aktywność na ten czas, co znajduje swój wyraz w pracoholizmie, nadaktywizmie, poddaniu się [[media|mediom]]. Istnieje więc stała potrzeba [[wyzwolenie – teologia wyzwolenia|„wyzwolenia”]] czasu wolnego.
 
 
 
Problemem moralnym staje się zatem nie tylko posiadanie czasu wolnego, ale także sposób jego wykorzystania. Dotyczy to w szczególności specyficznej kategorii czasu wolnego, jaką jest czas na emeryturze. Czas wolny, jako czas do zagospodarowania, nie może oznaczać bezczynności <ref>por. tamże</ref>. Nie jest to także czas absolutnie wolny, zwłaszcza gdyby tę wolność rozumieć jako wolność od [[wartość moralna|zasad moralnych]]. Trzeba go odnosić do powołania chrześcijańskiego obejmującego całe życie i do podstawowych płaszczyzn [[życie – wartość życia|ludzkiego życia]].
 
 
 
Czas wolny jest człowiekowi niezbędny przede wszystkim ze względu na jego [[godność osoby ludzkiej|ludzką godność]] oraz związane z nią [[potrzeba|potrzeby]]. Ma do spełnienia swoje zadanie w osobistym [[rozwój|rozwoju]] człowieka, we wszechstronnym kształtowaniu jego osobowości. Użyty na wypoczynek, regenerację sił, odprężenie, życie kulturalne, kontakt z przyrodą, może przyczynić się do doskonalenia umysłu i [[ciało ludzkie – teologia ciała|ciała]], równowagi ducha, wzmocnienia zdrowia psychicznego i fizycznego. Papież wskazuje, że drogą ku temu mogą być swobodne zajęcia i studia, podróże w obce strony ([[turystyka]]), obcowanie z pięknem, ćwiczenia i pokazy sportowe, wysiłek fizyczny <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/797 ''Dies Domini''] 67</ref>. Regeneracja sił fizycznych powinna wiązać się z ''duchowym odpoczynkiem'', który prowadzi do odnalezienia i wypracowania w sobie „nowego stworzenia”. Jan Paweł II, nawiązując do C. K. Norwida, mówi, że „odpocząć” znaczy „począć na nowo” <ref>por. Homilia, Nowy Targ, 8.06.1979</ref>. Człowiek zatem w czasie wolnym może rozwijać te siły i uzdolnienia, których nie mógłby doskonalić w pracy zawodowej; może skupić się na dialogu z samym sobą. Czas wolny potwierdza więc prymat godności człowieka nad wymogami [[ekonomia a porządek moralny|ekonomii]].
 
 
 
Czas wolny ma także charakter społeczny, ponieważ może sprzyjać braterskiej [[wspólnota|wspólnocie]], służyć umocnieniu więzi międzyludzkich, zwłaszcza [[rodzina|rodzinnych]], wzajemnemu poznaniu wzbogacającemu ludzi, także nawiązaniu [[tolerancja|braterskich stosunków między ludźmi różnych stanów, narodowości i ras]]. Jest to również czas na pogłębianie [[zasady życia społecznego|więzi społecznych]] <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/797 ''Dies Domini''] 68</ref>.
 
 
 
Czas wolny ma również wymiar religijny, ponieważ wiąże się z obowiązkiem uświęcania czasu. Powinien być czasem nawiązania relacji z Bogiem poprzez [[modlitwa|modlitwę]] i życie kultyczne, czasem odniesienia wszelkiej aktywności do Boga. Potwierdza on absolutny prymat Boga. Jest [[naśladowanie|naśladowaniem]] odpoczynku Boga i jednocześnie zapowiada nadejście „nowego nieba” i „nowej ziemi”, gdzie człowiek zostanie wyzwolony ostatecznie z niewoli swoich [[potrzeba|potrzeb]]. Odpoczynek jest rzeczą „świętą”, pozwala on wyrwać się człowiekowi z rytmu ziemskich zajęć, nierzadko nazbyt go pochłaniających, i na nowo uświadomić sobie, że wszystko jest dziełem Bożym <ref>por. Tamże</ref>.
 
 
 
Te liczne możliwości wiążące się z czasem wolnym byłyby trudne do zrealizowania, gdyby nie został zagwarantowany przynajmniej jeden dzień w tygodniu pozwalający wszystkim na odpoczynek i [[świętowanie – dzień święty|świętowanie]].
 
 
 
=== Przypisy ===
 
{{Przypisy|2}}
 
 
 
== Bibliografia ==
 
 
 
=== Dzieła Jana Pawła II ===
 
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/24 ''Centessimus annus''] 7
 
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/383 ''Laborem exercens''] 25
 
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/797 ''Dies Domini''] 64-68
 
* Homilie: Nowy Targ, 8.06.1979; Katowice, 20.06.1983; Lubaczów, 3.06.1991; Legnica, 2.06.1997; Sosnowiec, 14.06.1999
 
 
 
=== Inne dokumenty Kościoła ===
 
* Sobór Watykański II. Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym ''Guadium et spes'' 61
 
* [[Katechizm Kościoła Katolickiego]] 2184; 2187
 
 
 
=== Publikacje innych autorów ===
 
* S. Rosik. Dekalog jako norma życia i wolności. Poznań 1997
 
* J. Nagórny. Czas wolny w perspektywie teologiczno-moralnej. RT 48:2001 z. 3
 
* M. Ostrowski. Czas wolny. W: Encyklopedia nauczania społecznego Jana Pawła II. Red. A. Zwoliński. Radom 2003
 
 
 
== Wybrane wypowiedzi Jana Pawła II o czasie wolnym ==
 
 
 
 
 
{{Cytat box
 
|cytat = <P>Chociaż praca zajmuje ważne miejsce w życiu człowieka, nie jest dla niego wszystkim. W trosce o zachowanie równowagi w ludzkim życiu należy przywiązywać odpowiednie znaczenie do czasu wolnego, do życia osobistego i rodzinnego, do odpoczynku niedzielnego, który pozwala człowiekowi zwrócić się ku Bogu, aby mógł intensywniej przeżywać każdą chwilę swego życia. Troska ta nie powinna się koncentrować na nabywaniu i niepohamowanej konsumpcji dóbr, zbyt często uważanych za podstawową motywację ludzkiej pracy, ale powinna zwracać ludzkie życie także w innych kierunkach.</P>
 
|źródło = Kultura ludzi pracy musi pozostać kulturą solidarną, 2
 
|width =
 
|align =
 
}}
 
 
 
{{Cytat box
 
|cytat = <P>Niebezpieczeństwo to jest tym realniejsze, im bardziej dzisiejszy „sposób życia — zwłaszcza w krajach bardziej uprzemysłowionych — prowadzi rodziny ... do tego, że zrzucają z siebie odpowiedzialność wychowawczą wobec łatwości ucieczki od niej (w domu reprezentowanej zwłaszcza przez telewizję i pewne wydawnictwa), znajdując sposób na wypełnienie czasu ... dzieci i młodzieży”. Stąd „obowiązek szczególnej ochrony dzieci i młodzieży przed «agresjami», którym podlegają również ze strony środków przekazu” i dbania o to, by ich używanie w rodzinie było dokładnie regulowane. Tak samo rodzinie musi leżeć na sercu szukanie dla własnych dzieci także innych, zdrowszych rozrywek, pożyteczniejszych, kształtujących fizycznie, moralnie i psychicznie „dla nadania wartości wolnemu czasowi młodzieży oraz dla właściwego ukierunkowania jej energii”.</P>
 
|źródło = Adhortacja apostolska Familiaris Consortio, 76
 
|width =
 
|align =
 
}}
 
 
 
== Linki zewnętrzne ==
 
 
 
Hasła w [[ZiBaTePa|Zintegrowanej Bazie Tekstów Papieskich]]
 
* [http://nauczaniejp2.pl/index/index/eId/202 "czas wolny"]
 
 
 
 
 
[[Kategoria:Pojęcia]]
 
[[Kategoria:Nauczanie moralne]]
 
[[Kategoria:Hasła POLWEN]]
 

Aktualna wersja na dzień 00:55, 10 lip 2014

Przekierowanie do: