Bob Dylan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „Bob Dylan (właść. ''Robert Allen Zimmermann'' (ur. w 1942 w Duluth w USA) amerykański pieśniarz i piosenkarz, jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku...”)
 
m
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Bob Dylan]] (właść. ''Robert Allen Zimmermann'' (ur. w 1942 w Duluth w USA) amerykański pieśniarz i piosenkarz, jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku tworzących muzykę na pograniczu stylów folk, country i rock. Jeden z symboli kultury lat 60. Wychował się w zlaicyzowanej rodzinie żydowskiej.  Jego przodkowie pochodzili z terenów Polski i Ukrainy, skąd na początku wieku przybyli do Stanów Zjednoczonych. Pod koniec lat 70. przystąpił do "Synagogi Winnica Pana", jednej z protestanckich denominacji o odcieniu ewangelikalnym i charyzmatycznym, jednak po kilku latach powrócił do związków z judaizmem. Jesienią 1997 roku wystąpił przed Janem Pawłem II podczas uroczystości zamknięcia 23 Włoskiego Kongresu Eucharystycznego w Bolonii.
+
[[Bob Dylan]] (właśc. ''Robert Allen Zimmermann'') (ur. w 1942 w Duluth w USA) amerykański pieśniarz i piosenkarz, jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku tworzących muzykę na pograniczu stylów folk, country i rock. Jeden z symboli kultury lat 60. Wychował się w zlaicyzowanej rodzinie żydowskiej.  Jego przodkowie pochodzili z terenów Polski i Ukrainy, skąd na początku wieku przybyli do Stanów Zjednoczonych. Pod koniec lat 70. przystąpił do "Synagogi Winnica Pana", jednej z protestanckich denominacji o odcieniu ewangelikalnym i charyzmatycznym, jednak po kilku latach powrócił do związków z judaizmem. Jesienią 1997 roku wystąpił przed Janem Pawłem II podczas uroczystości zamknięcia 23 Włoskiego Kongresu Eucharystycznego w Bolonii.
  
 
==Spotkanie z Janem Pawłem II w Bolonii==
 
==Spotkanie z Janem Pawłem II w Bolonii==
Mini-koncert Dylana dla papieża był jednym z elementów całonocnego czuwania z soboty na niedzielę 27/ 28 września 1997 roku, które na zakończenie Kongresu Eucharystycznego w Bolonii zorganizowały włoskie grupy duszpasterstw młodzieżowych i wspólnot kościelnych. Artysta wykonał na nim swoje dwa najsłynniejsze utwory: ''Blowin in the wind'' (ang. ''Dmuchanie w wiatr'') oraz ''Knocking on heavens door'' (ang. ''Pukając do bram nieba''). Po piosenkach, podszedł na chwilę do papieskiego tronu, uścisnął dłoń Jana Pawła II i zamienił z nim kilka słów.
+
Mini-koncert Dylana dla papieża był jednym z elementów całonocnego czuwania z soboty na niedzielę 27/ 28 września 1997 roku, które na zakończenie Kongresu Eucharystycznego w Bolonii zorganizowały włoskie grupy duszpasterstw młodzieżowych i wspólnot kościelnych. Artysta wykonał na nim swoje dwa najsłynniejsze utwory: ''Blowin in the wind'' (ang. ''Tchnienie wiatru'') oraz ''Knocking on heavens door'' (ang. ''Pukając do bram nieba''). Po piosenkach, podszedł na chwilę do papieskiego tronu, uścisnął dłoń Jana Pawła II i zamienił z nim kilka słów.
  
 
==Jan Paweł II do Boba Dylana==
 
==Jan Paweł II do Boba Dylana==
Po krótkim recitalu amerykańskiego muzyka, Jan Paweł II zwrócił się do młodzieży i artysty w następujących słowach nawiązujących do poetyckiego tekstu pierwszej zaśpiewanej przez Dylana piosenki:
+
Po krótkim recitalu amerykańskiego muzyka, Jan Paweł II zwrócił się do młodzieży i artysty w następujących słowach, nawiązujących do poetyckiego tekstu pierwszej zaśpiewanej przez Dylana piosenki:
  
 
{{Cytat box
 
{{Cytat box
|cytat =Mój przyjacielu, przed chwilą zapytałeś w swej piosence, "skad wieje wiatr". Odpowiedzią na to pytanie, odpowiedzią skąd wieje wiatr jest tchnienie Ducha Świętego Duch Święty pozostał tutaj, widoczny, ale poprzez Tajemnicę, misterium (..) Wiara wyraża się również w piosence. W naszym życiu, wiara czyni nas zdolnymi wyśpiewać radość bycia dziećmi Bożymi.
+
|cytat =Mój przyjacielu, przed chwilą zapytałeś w swej piosence, "skąd wieje wiatr". Odpowiedzią na to pytanie, odpowiedzią skąd wieje wiatr jest tchnienie Ducha Świętego. Duch Święty pozostał tutaj, widoczny, ale poprzez Tajemnicę, misterium (..) Wiara wyraża się również w piosence. W naszym życiu, wiara czyni nas zdolnymi wyśpiewać radość bycia dziećmi Bożymi.
|źródło =Słowo skierowane do młodzieży zgromadzonej na Piazza Magiore w Bolonii, 27 września 1997<ref>http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/speeches/1997/september/index.htm</ref>.
+
|źródło =Słowo skierowane do młodzieży zgromadzonej na Piazza Magiore w Bolonii, 27 września 1997, tł. ŁK<ref>http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/speeches/1997/september/index.htm</ref>.
 
|width =
 
|width =
 
|align =
 
|align =
Linia 18: Linia 18:
  
 
==Kontrowersje wokół spotkania w 1997 roku==
 
==Kontrowersje wokół spotkania w 1997 roku==
Dziesięć lat później, za czasów pontyfikatu [[Bendykt XVI|Benedykta XVI]], największe światowe agencje prasowe i media sugerowały, że koncert Dylana w Bolonii wiązał się z różnicą zdań pomiędzy Janem Pawłem II a kardynałem [[Joseph Ratzinger|Josephem Ratzingerem]], pełniącym wówczas funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Powodem tych wątpliwości był krótki artykuł, jaki we wpływowym amerykańskim miesięczniku "First Things" zamieściła pisarka Sean Curnyn, znawczyni twórczności artysty. Autorka sugerowała, że kard. Ratzinger był przeciwny występowi Dylana w Bolonii i miał stwierdzić, że "przesłanie piosenkarza niesie za sobą diametralnie różne przesłanie od tego, które głosił Jan Paweł II"<ref>http://www.firstthings.com/web-exclusives/2007/05/the-pope-and-the-pop-star</ref>.
+
Dziesięć lat później, za czasów pontyfikatu [[Benedykt XVI|Benedykta XVI]], największe światowe agencje prasowe i media sugerowały, że koncert Dylana w Bolonii wiązał się z różnicą zdań pomiędzy Janem Pawłem II a kardynałem Josephem Ratzingerem, pełniącym wówczas funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Powodem tych wątpliwości był krótki artykuł, jaki we wpływowym amerykańskim miesięczniku "First Things" zamieściła pisarka Sean Curnyn, znawczyni twórczości artysty. Autorka sugerowała, że kard. Ratzinger był przeciwny występowi Dylana w Bolonii i miał stwierdzić, że "przesłanie piosenkarza niesie za sobą diametralnie różne przesłanie od tego, które głosił Jan Paweł II"<ref>http://www.firstthings.com/web-exclusives/2007/05/the-pope-and-the-pop-star</ref>.
  
 
Papież Benedykt XVI nigdy nie odniósł się jednak publicznie do tez mediów w sprawie koncertu w Bolonii.
 
Papież Benedykt XVI nigdy nie odniósł się jednak publicznie do tez mediów w sprawie koncertu w Bolonii.
Linia 27: Linia 27:
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
* [http://www.dailymotion.com/video/x2xvx3_bob-dylan-the-pope-knockin-on-heave_news Relacja włoskiej telewizji publicznej RAI z koncertu Dylana w Bolonii i spotkania z Janem Pawłem II] [dostęp: 27.01.2014]
 
* [http://www.dailymotion.com/video/x2xvx3_bob-dylan-the-pope-knockin-on-heave_news Relacja włoskiej telewizji publicznej RAI z koncertu Dylana w Bolonii i spotkania z Janem Pawłem II] [dostęp: 27.01.2014]
 +
 +
[[Kategoria:Artyści]]
 +
{{DEFAULTSORT:Dylan, Bob }}

Aktualna wersja na dzień 02:40, 10 lip 2014

Bob Dylan (właśc. Robert Allen Zimmermann) (ur. w 1942 w Duluth w USA) amerykański pieśniarz i piosenkarz, jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku tworzących muzykę na pograniczu stylów folk, country i rock. Jeden z symboli kultury lat 60. Wychował się w zlaicyzowanej rodzinie żydowskiej. Jego przodkowie pochodzili z terenów Polski i Ukrainy, skąd na początku wieku przybyli do Stanów Zjednoczonych. Pod koniec lat 70. przystąpił do "Synagogi Winnica Pana", jednej z protestanckich denominacji o odcieniu ewangelikalnym i charyzmatycznym, jednak po kilku latach powrócił do związków z judaizmem. Jesienią 1997 roku wystąpił przed Janem Pawłem II podczas uroczystości zamknięcia 23 Włoskiego Kongresu Eucharystycznego w Bolonii.

Spotkanie z Janem Pawłem II w Bolonii

Mini-koncert Dylana dla papieża był jednym z elementów całonocnego czuwania z soboty na niedzielę 27/ 28 września 1997 roku, które na zakończenie Kongresu Eucharystycznego w Bolonii zorganizowały włoskie grupy duszpasterstw młodzieżowych i wspólnot kościelnych. Artysta wykonał na nim swoje dwa najsłynniejsze utwory: Blowin in the wind (ang. Tchnienie wiatru) oraz Knocking on heavens door (ang. Pukając do bram nieba). Po piosenkach, podszedł na chwilę do papieskiego tronu, uścisnął dłoń Jana Pawła II i zamienił z nim kilka słów.

Jan Paweł II do Boba Dylana

Po krótkim recitalu amerykańskiego muzyka, Jan Paweł II zwrócił się do młodzieży i artysty w następujących słowach, nawiązujących do poetyckiego tekstu pierwszej zaśpiewanej przez Dylana piosenki:

Mój przyjacielu, przed chwilą zapytałeś w swej piosence, "skąd wieje wiatr". Odpowiedzią na to pytanie, odpowiedzią skąd wieje wiatr jest tchnienie Ducha Świętego. Duch Święty pozostał tutaj, widoczny, ale poprzez Tajemnicę, misterium (..) Wiara wyraża się również w piosence. W naszym życiu, wiara czyni nas zdolnymi wyśpiewać radość bycia dziećmi Bożymi.
— Słowo skierowane do młodzieży zgromadzonej na Piazza Magiore w Bolonii, 27 września 1997, tł. ŁK[1].


Dylan o spotkaniu z Janem Pawłem II

Dylan lakonicznie odniósł się do spotkania z papieżem w Bolonii. W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Der Spiegel w październiku 1997 roku, artysta określił koncert jako "po prostu wielkie show". Na pytanie, czy jako jedna z postaci kontrkultury lat 60. krytykującej wszelkie autorytety nie obawiał się występu przed papieżem, dodał: "To już nie taki sam papież, jak jego poprzednicy"[2].

Kontrowersje wokół spotkania w 1997 roku

Dziesięć lat później, za czasów pontyfikatu Benedykta XVI, największe światowe agencje prasowe i media sugerowały, że koncert Dylana w Bolonii wiązał się z różnicą zdań pomiędzy Janem Pawłem II a kardynałem Josephem Ratzingerem, pełniącym wówczas funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Powodem tych wątpliwości był krótki artykuł, jaki we wpływowym amerykańskim miesięczniku "First Things" zamieściła pisarka Sean Curnyn, znawczyni twórczości artysty. Autorka sugerowała, że kard. Ratzinger był przeciwny występowi Dylana w Bolonii i miał stwierdzić, że "przesłanie piosenkarza niesie za sobą diametralnie różne przesłanie od tego, które głosił Jan Paweł II"[3].

Papież Benedykt XVI nigdy nie odniósł się jednak publicznie do tez mediów w sprawie koncertu w Bolonii.

Przypisy

Linki zewnętrzne