Jacek Walczewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
'''Jacek Walczewski''' (ur. 12 listopada 1931 w Krakowie, zm. 26 czerwca 2013 w Jaroszowcu k/Olkusza) – prof. dr hab. nauk techn. inż., konstruktor rakiet meteorologicznych, pionier teledetekcyjnych badań atmosfery, członek Komitetu Badań Fizycznych i Komitetu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Zawodowo związany z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej (oddział krakowski), gdzie zajmował się badaniami atmosfery. Działał w różnych organizacjach kościelnych, m.in. w Akcji Katolickiej, był członkiem zespołu Radia Maryja.
+
'''Jacek Walczewski''' (ur. 12 listopada 1931 w Krakowie, zm. 26 czerwca 2013 w Jaroszowcu k/Olkusza) – prof. dr hab. nauk techn. inż., konstruktor rakiet meteorologicznych, pionier teledetekcyjnych badań atmosfery, członek Komitetu Badań Fizycznych i Komitetu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Zawodowo związany z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej (oddział krakowski), gdzie zajmował się badaniami atmosfery. Działał w różnych organizacjach kościelnych, m.in. w Akcji Katolickiej, był członkiem Zespołu Wspierania Radia Maryja.
  
 
=== Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II ===
 
=== Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II ===

Wersja z 19:46, 19 sty 2014

Jacek Walczewski (ur. 12 listopada 1931 w Krakowie, zm. 26 czerwca 2013 w Jaroszowcu k/Olkusza) – prof. dr hab. nauk techn. inż., konstruktor rakiet meteorologicznych, pionier teledetekcyjnych badań atmosfery, członek Komitetu Badań Fizycznych i Komitetu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Zawodowo związany z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej (oddział krakowski), gdzie zajmował się badaniami atmosfery. Działał w różnych organizacjach kościelnych, m.in. w Akcji Katolickiej, był członkiem Zespołu Wspierania Radia Maryja.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Z osobą Karola Wojtyły zetknął się po raz pierwszy w 1951, będąc (jako student) słuchaczem prowadzonych przez niego rekolekcji. Zrobiło to na mnie wówczas ogromne wrażenie. Nieco później poznał go osobiście, zaczął uczestniczyć w spotkaniach i wycieczkach, stając się częścią "Środowiska", związanego z ks. Karolem Wojtyłą. Był uczestnikiem wycieczek rowerowych, spływów kajakowych, spotkań okolicznościowych, w których uczestniczył ks. Wojtyła. Brał udział również w prowadzonych przez niego rekolekcjach.

Był, jako jeden z wielu świeckich, uczestnikiem Synodu, który odbywał się w latach 1972-79. Współpracowałe w redagowaniu dokumentu Odpowiedzialność chrześcijan za budowę i odnowienie świata. Miał też okazję wniesienia wkładu do niektórych innych dokumentów. Zamknięcia Synodu i zatwierdzenia jego dokumentów końcowych dokonał Karol Wojtyła już jako Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Krakowie w 1979 r. Ale przez większą część trwania Synodu pasterzował temu przedsięwzięciu, poświęcając mu wiele czasu.

Po wyborze Wojtyły na papieża, odwiedzał Jana Pawła II w Rzymie, spotykał się z nim także w czasie jego pielgrzymek do Polski. Ponadto prowadził bogatą korespondencję z Janem Pawłem II.

Wywiad

W Mediatece Centrum Myśli Jana Pawła II znajduje się wywiad z Jackiem Walczewskim. W wywiadzie usłyszymy o:

  • pracy przy obradach synodu krakowskiego,
  • przyjaźni z Jerzym Ciesielskim,
  • wycieczkach rowerowych i innych wyprawach z udziałem Karola Wojtyły,
  • reakcji na wybór ks. Wojtyły na biskupa,
  • wierszach napisanych podczas pielgrzymek Ojca Świętego do Polski.

Cały wywiad dostępny jest w Bibliotece Centrum Myśli Jana Pawła II.

Linki zewnętrzne