Jan Tyranowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
Linia 9: Linia 9:
 
== Jan Paweł II o Janie Tyranowskim ==
 
== Jan Paweł II o Janie Tyranowskim ==
  
 +
{{Cytat box
 +
|cytat  = W parafii była osoba wyjątkowa: chodzi tu o Jana Tyranowskiego. Był on z zawodu urzędnikiem, chociaż wybrał pracę w zakładzie krawieckim swojego ojca. Twierdził, że bardziej my to ułatwia życie wewnętrzne. Był człowiekiem niezwykle głębokiej duchowości. Księża salezjanie, którzy w tym trudnym okresie odważyli się na prowadzenie duszpasterstwa młodzieży, powierzyli mu zadanie polegające na nawiązywaniu kontaktów z młodymi ludźmi w ramach tzw. "Żywego Różańca". Jan Tyranowski wywiązywał się z tego zadania nie tylko w sensie organizacyjnym, ale także poprzez prawdziwą duchową formację, którą dawał związanym z nim młodym ludziom. Od niego nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium. Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury.
 +
|źródło = Jan Paweł II, ''Dar i tajemnica'', Wydawnictwo WAM, Kraków 2005, s. 25
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
  
 
== Przypisy ==
 
== Przypisy ==

Wersja z 15:50, 25 lis 2013

Ten artykuł jest w trakcie tworzenia.

Jan Leopold Tyranowski (ur. 9 lutego 1901 w Krakowie, zm. 15 marca 1947 w Krakowie) – Sługa Boży, księgowy, krawiec, kierownik duchowy Karola Wojtyły. Od 1997 r. trwa jego proces beatyfikacyjny.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Jan Paweł II o Janie Tyranowskim

W parafii była osoba wyjątkowa: chodzi tu o Jana Tyranowskiego. Był on z zawodu urzędnikiem, chociaż wybrał pracę w zakładzie krawieckim swojego ojca. Twierdził, że bardziej my to ułatwia życie wewnętrzne. Był człowiekiem niezwykle głębokiej duchowości. Księża salezjanie, którzy w tym trudnym okresie odważyli się na prowadzenie duszpasterstwa młodzieży, powierzyli mu zadanie polegające na nawiązywaniu kontaktów z młodymi ludźmi w ramach tzw. "Żywego Różańca". Jan Tyranowski wywiązywał się z tego zadania nie tylko w sensie organizacyjnym, ale także poprzez prawdziwą duchową formację, którą dawał związanym z nim młodym ludziom. Od niego nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium. Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury.
— Jan Paweł II, Dar i tajemnica, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005, s. 25


Przypisy



Bibliografia

  • Mieczysław Maliński, Jan Paweł II Wielki : droga do świętości, Wydawnictwo M, Kraków 2011, s. 22-23. ISBN 9788375952476 W bibliotece.jpg
  • Alfabet Jana Pawła II, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2005, s. 245. ISBN 8374470232 W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne


Zobacz także