Jan Tyranowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
Linia 3: Linia 3:
 
</div><noinclude>
 
</div><noinclude>
  
'''Jan Leopold Tyranowski''' (ur. 9 lutego 1901 w [[Kraków|Krakowie]], zm. 15 marca 1947 w [[Kraków|Krakowie]]) – Sługa Boży, księgowy, krawiec, kierownik duchowy Karola Wojtyły. W 1935 r. po wysłuchaniu kazania jednego z kapłanów dotyczącego świętości postanowił uporządkować i pogłębić swoje życie duchowe. Włączył się w duszpasterstwo młodzieży. Działając na terenie parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie od maja 1941 r. zajmuje się młodzieżowymi męskimi grupami ''Żywego Różańca''. Prowadził ascetyczny tryb życia wypełniając codzienność pracą i modlitwą.<ref>[http://debniki.sdb.org.pl/parafia/swieci-blogoslawieni-sludzy-bozy/sl-bozy-jan-tyranowski/?mssg=on ''Sługa Boży Jan Tyranowski'']</ref> W wieku 34 lat złożył ślub czystości, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga. Zmarł na gruźlicę. Od 1997 r. toczy się jego proces beatyfikacyjny.
+
'''Jan Leopold Tyranowski''' (ur. 9 lutego 1901 w [[Kraków|Krakowie]], zm. 15 marca 1947 w [[Kraków|Krakowie]]) – Sługa Boży, księgowy, krawiec, kierownik duchowy Karola Wojtyły. W 1935 r. po wysłuchaniu kazania jednego z kapłanów dotyczącego świętości postanowił uporządkować i pogłębić swoje życie duchowe. Włączył się w duszpasterstwo młodzieży. Działając na terenie parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie. Od maja 1941 r. zajmuje się młodzieżowymi męskimi grupami ''Żywego Różańca''. Zachęca, uczy pracy nad sobą, jest przewodnikiem duchowym. Sam prowadził ascetyczny tryb życia wypełniając codzienność pracą i modlitwą.<ref>[http://debniki.sdb.org.pl/parafia/swieci-blogoslawieni-sludzy-bozy/sl-bozy-jan-tyranowski/?mssg=on ''Sługa Boży Jan Tyranowski'']</ref> W wieku 34 lat złożył ślub czystości, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga. Zmarł na gruźlicę. Od 1997 r. toczy się jego proces beatyfikacyjny.
  
 
== Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II ==
 
== Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II ==
 +
 +
Fascynował głębokim życiem wewnętrznym. Mimo różnicy wieku, staroświeckiego sposobu wyrażania się, który początkowo dziwił. Podszedł do Wojtyły w Kościele prosząc o chwilę rozmowy. Wojtyła zaintrygowany
  
 
== Jan Paweł II o Janie Tyranowskim ==
 
== Jan Paweł II o Janie Tyranowskim ==
 +
 +
Papież Jan Paweł II poświęcił Janowi Tyranowskiemu cały artykuł pt. ''Apostoł'' datowany na 1949 r. z dedykacją ''Pamięci Jana''.
 +
 +
{{Cytat box
 +
|cytat  = On ukazywał Boga dużo bardziej bezpośrednio, aniżeli kazania i książki, on dowodził, że o Bogu można się nie tylko dowiadywać, że Bogiem można żyć.
 +
|źródło = Karol Wojtyła, ''Aby Chrystus się nami posługiwał'', Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2009, s. 19
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
 +
 +
Wspomnienie tej postaci znalazło się także w książce [[''Dar i tajemnica'']]
  
 
{{Cytat box
 
{{Cytat box

Wersja z 15:43, 27 lis 2013

Ten artykuł jest w trakcie tworzenia.

Jan Leopold Tyranowski (ur. 9 lutego 1901 w Krakowie, zm. 15 marca 1947 w Krakowie) – Sługa Boży, księgowy, krawiec, kierownik duchowy Karola Wojtyły. W 1935 r. po wysłuchaniu kazania jednego z kapłanów dotyczącego świętości postanowił uporządkować i pogłębić swoje życie duchowe. Włączył się w duszpasterstwo młodzieży. Działając na terenie parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie. Od maja 1941 r. zajmuje się młodzieżowymi męskimi grupami Żywego Różańca. Zachęca, uczy pracy nad sobą, jest przewodnikiem duchowym. Sam prowadził ascetyczny tryb życia wypełniając codzienność pracą i modlitwą.[1] W wieku 34 lat złożył ślub czystości, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga. Zmarł na gruźlicę. Od 1997 r. toczy się jego proces beatyfikacyjny.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Fascynował głębokim życiem wewnętrznym. Mimo różnicy wieku, staroświeckiego sposobu wyrażania się, który początkowo dziwił. Podszedł do Wojtyły w Kościele prosząc o chwilę rozmowy. Wojtyła zaintrygowany

Jan Paweł II o Janie Tyranowskim

Papież Jan Paweł II poświęcił Janowi Tyranowskiemu cały artykuł pt. Apostoł datowany na 1949 r. z dedykacją Pamięci Jana.

On ukazywał Boga dużo bardziej bezpośrednio, aniżeli kazania i książki, on dowodził, że o Bogu można się nie tylko dowiadywać, że Bogiem można żyć.
— Karol Wojtyła, Aby Chrystus się nami posługiwał, Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2009, s. 19


Wspomnienie tej postaci znalazło się także w książce ''Dar i tajemnica''

W parafii była osoba wyjątkowa: chodzi tu o Jana Tyranowskiego. Był on z zawodu urzędnikiem, chociaż wybrał pracę w zakładzie krawieckim swojego ojca. Twierdził, że bardziej my to ułatwia życie wewnętrzne. Był człowiekiem niezwykle głębokiej duchowości. Księża salezjanie, którzy w tym trudnym okresie odważyli się na prowadzenie duszpasterstwa młodzieży, powierzyli mu zadanie polegające na nawiązywaniu kontaktów z młodymi ludźmi w ramach tzw. "Żywego Różańca". Jan Tyranowski wywiązywał się z tego zadania nie tylko w sensie organizacyjnym, ale także poprzez prawdziwą duchową formację, którą dawał związanym z nim młodym ludziom. Od niego nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium. Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury.
— Jan Paweł II, Dar i tajemnica, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005, s. 25


Przypisy


Bibliografia

  • Mieczysław Maliński, Jan Paweł II Wielki : droga do świętości, Wydawnictwo M, Kraków 2011, s. 22-23. ISBN 9788375952476 W bibliotece.jpg
  • Alfabet Jana Pawła II, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2005, s. 245. ISBN 8374470232 W bibliotece.jpg
  • Michał Szafarski (oprac.), Perła ewangeliczna : sługa Boży Jan Leopold Tyranowski 1901-1947 : apostoł żywego różańca, Wydawnictwo Wspólpracowników ks. Bosko, Kraków 2000. ISBN 8388180258. Fragment książki udostępniony na stronie parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie

Linki zewnętrzne


Zobacz także