Jan XXIII: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 53: | Linia 53: | ||
==Krytyka beatyfikacji== | ==Krytyka beatyfikacji== | ||
− | Wyniesienie na ołtarze Jana XXIII zostało negatywnie odebrane przez część katolickich środowisk tradycjonalistycznych, m.in. Bractwo Kapłańskie św. Piusa X założone przez arcybiskupa [[Marcel Lefebvre|Marcela Lefebvre`a]]. Tradycjonaliści podnosili argumenty, że w świetle kryzysu, który nastąpił w Kościele katolickim po Soborze Watykańskim II, papież Roncalii jako orędownik zwołania soboru i zwolennik ekumenizmu rozpoczął proces odchodzenia Rzymu od Tradycji katolickiej i ulegał wpływom modernizmu<ref>http://gdynia.piusx.org.pl/index.php/inne-tematy/30-z-archiwum-zawsze-wierni/946-ks-michel-simoulin-dobry-papie-jan</ref>. | + | Wyniesienie na ołtarze Jana XXIII zostało negatywnie odebrane przez część katolickich środowisk tradycjonalistycznych, m.in. Bractwo Kapłańskie św. Piusa X założone przez arcybiskupa [[Marcel Lefebvre|Marcela Lefebvre`a]]. Tradycjonaliści podnosili argumenty, że w świetle kryzysu, który nastąpił w Kościele katolickim po Soborze Watykańskim II, papież Roncalii jako orędownik zwołania soboru i zwolennik ekumenizmu rozpoczął proces odchodzenia Rzymu od Tradycji katolickiej i ulegał wpływom modernizmu<ref>Artykuł w dwumiesięczniku ''Zawsze Wierni'' nr 30/ 2002 http://gdynia.piusx.org.pl/index.php/inne-tematy/30-z-archiwum-zawsze-wierni/946-ks-michel-simoulin-dobry-papie-jan</ref>. |
===Wspólna kanonizacja w 2014 roku=== | ===Wspólna kanonizacja w 2014 roku=== |
Wersja z 13:41, 27 lut 2014
Jan XXIII (imię świeckie: Angelo Giuseppe Roncalli) (ur. w 1881 w Sotto il Monte we Włoszech, zm. w 1963 roku w Watykanie) - włoski duchowny katolicki, błogosławiony Kościoła, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku wraz z papieżem Piusem IX.
Spis treści
Podstawowe fakty biograficzne
Pochodził z regionu Bergamo z biednej rodziny rolniczej. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w niższym seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął w 1904 roku. W czasie I wojny światowej pełnił posługę kapelana w armii. W 1925 roku został mianowany wikariuszem papieskim w Bułgarii i jednocześnie otrzymał sakrę biskupią. W latach 30. pełnił funkcję delegata papieskiego w Turcji i Grecji. Po wyzwoleniu Francji spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku objął godność nuncjusza apostolskiego w Paryżu, a następnie stałego przedstawiciela Watykanu przy UNESCO.
Kapelusz kardynalski odebrał z rąk Piusa XII w 1953 roku. Jednocześnie został mianowany patriarchą Wenecji(historyczny tytuł metropolitów tego miasta).
Wybrany papieżem 28 października 1958 roku podczas trzeciego dnia konklawe zwołanego po śmierci Piusa XII. W chwili wyboru miał 77 lat.
W 1960 roku utworzył Sekretariat Jedności Chrześcijan.
W 1962 roku zwołał obrady Soboru Watykańskiego II i uczestniczył w jego I sesji (11 X – 8 XII 1962 roku). Wydał 8 encyklik, w tym najbardziej znane: Mater et Magistra (1961) i Pacem in terris (1963).
W 1962 roku promulgował zreformowany Mszał Rzymski i brewiarz. Były to ostatnie zmiany w łacińskiej liturgii przed wprowadzeniem przez Pawła VI nowego Mszału w 1970 roku.
Z uwagi na osobiste usposobienie, skłonność do dialogu i działania na rzecz pokoju światowego (zwłaszcza podczas kryzysu kubańskiego w 1962 roku, gdy odbył osobiste rozmowy telefoniczne z przedstawicielami władz USA i ZSRR) zyskał przydomek dobrego papieża Jana[1].
Związki z Janem Pawłem II
Imię papieskie wybrane przez papieża-Polaka nawiązywało do chęci kontynuowania przez Jana Pawła II dziedzictwa jego soborowych poprzedników: Jana XXIII i Pawła VI.
Za pontyfikatu Jana Pawła II zakończył się proces beatyfikacyjny Jana XXIII, rozpoczęty już w dwa lata po śmierci papieża. Za podstawę do wyniesienia na ołtarze uznany został cud uzdrowienia włoskiej zakonnicy Caterini Capitani z ciężkiej choroby żołądka[2]. Podczas mszy beatyfikacyjnej 3 września 2000 roku, papież-Polak tak scharakteryzował postać swojego poprzednika:
Podczas Mszy św, z okazji 38 rocznicy śmierci Jana XXIII, Jan Paweł II zwrócił uwagę na rolę Jan XXIII w zwołaniu Soboru Watykańskiego II:
Zwłaszcza w kontekście dzisiejszej liturgii, która z obchodami Pięćdziesiątnicy łączy uroczysty akt kultu, pragnę podkreślić, że najcenniejszym darem pozostawionym przez papieża Jana XXIII Ludowi Bożemu jest on sam, to znaczy jego świadectwo świętości.
Również do niego odnosi się to, co on sam powiedział o świętych, a mianowicie, że każdy z nich jest «arcydziełem łaski Ducha Świętego» (tamże, s. 400). Zaś z myślą o męczennikach i papieżach pochowanych w Bazylice św. Piotra, Jan XXIII dodał słowa, których dzisiaj znów słuchamy ze wzruszeniem: «Czasem niewiele pozostaje z relikwii ich ciał, ale zawsze żywa pozostaje tu pamięć o nich i ich modlitwa». «O! święci, święci Pańscy — wołał papież — którzy wszędzie niosą nam radość, otuchę i błogosławieństwo!» (tamże, s. 401).
Te słowa papieża Jana, potwierdzone świetlanym przykładem jego życia, wyraźnie ukazują, jak istotny jest wybór świętości jako szczególnej drogi Kościoła na początku nowego tysiąclecia (por. Novo millennio ineunte, 30-31). Ofiarna gotowość do współpracy z Duchem w uświęcaniu samego siebie i braci jest bowiem wstępnym i nieodzownym warunkiem nowej ewangelizacji.
Jan Paweł II wielokrotnie powoływał się na nauczanie Jana XXIII. Obok Pawła VI był on najczęściej cytowanym papieżem przez Karola Wojtyłę. Szczególnie zaś często wskazywał na dokonania swojego poprzednika na gruncie dążeń do jedności chrześcijan:
Krytyka beatyfikacji
Wyniesienie na ołtarze Jana XXIII zostało negatywnie odebrane przez część katolickich środowisk tradycjonalistycznych, m.in. Bractwo Kapłańskie św. Piusa X założone przez arcybiskupa Marcela Lefebvre`a. Tradycjonaliści podnosili argumenty, że w świetle kryzysu, który nastąpił w Kościele katolickim po Soborze Watykańskim II, papież Roncalii jako orędownik zwołania soboru i zwolennik ekumenizmu rozpoczął proces odchodzenia Rzymu od Tradycji katolickiej i ulegał wpływom modernizmu[6].
Wspólna kanonizacja w 2014 roku
Jan XXIII i Jan Paweł II zostaną wspólnie kanonizowani przez papieża Franciszka 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie.
Bibliografia
- Loris F. Capovilla, Jan XXIII, Święty z mojej parafii, Wydawnictwo Adam, 2000. ISBN 8372322503. Plik:W bibliotece CMJP2.jpg
Linki zewnętrzne
- Ogłoszenie wyboru Jana XXIII po konklawe w 1958 roku[dostęp:13.02.2014]
- Reportaż telewizji RAI o pierwszych dniach pontyfikatu Jana XXIII[dostęp:13.02.2014]
Przypisy
- ↑ Biografia na stronach Watykanu http://www.vatican.va/news_services/liturgy/saints/ns_lit_doc_20000903_john-xxiii_en.html
- ↑ http://www.niedziela.pl/artykul/65275/nd/Beatyfikacja-Dobrego-Papieza
- ↑ Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t. XIV, s. 649, Wydawnictwo M, Kraków 2009. ISBN 8375951981.
- ↑ Zintegrowana Baza Tekstów Papieskich http://nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/1463/pos/4/haslo/Jan%20XXIII
- ↑ tamże http://nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/385/pkt/6/pos/13/haslo/Jan+XXIII
- ↑ Artykuł w dwumiesięczniku Zawsze Wierni nr 30/ 2002 http://gdynia.piusx.org.pl/index.php/inne-tematy/30-z-archiwum-zawsze-wierni/946-ks-michel-simoulin-dobry-papie-jan