Proces kanonizacyjny

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Proces kanonizacyjny - Jan Paweł II umarł w opinii świętości. W czasie pogrzebu wśród wiernych widać było transparenty z napisem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast” – w ten sposób ludzie dali wyraz swemu szacunkowi i miłości do zmarłego oraz przekonaniu, że swoim życiem zasłużył na wyniesienie na ołtarze. Już dwa miesiące później nowy papież Benedykt XVI zezwolił na odstąpienie od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II od zaraz. Postulatorem sprawy został mianowany ks. Sławomir Oder. Proces beatyfikacyjny na poziomie diecezji rzymskiej zakończył się po niespełna dwóch latach, co było sytuacją wyjątkową. Następnie, po zatwierdzeniu przez Benedykta XVI heroiczności cnót oraz autentyczności cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II - uzdrowienia francuskiej zakonnicy s. Marie-Simone Pierre Normand - wyznaczono datę beatyfikacji. Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym 1 maja 2011 roku w Rzymie. Od tego momentu jego kult publiczny stał się dozwolony w Rzymie i w Polsce. Beatyfikacja była etapem procesu kanonizacyjnego. W roku 2013 Papież Franciszek uznał cud uzdrowienia Kostarykanki Floribeth Mora Diaz za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II. 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie papież Franciszek kanonizował dwóch Papieży: Jana Pawła I Jana XXIII. Od tego momentu zostali oni świętymi, publiczny kult został rozszerzony na cały Kościół.


Kalendarium procesu kanonizacyjnego

2005

8 kwietnia – na Placu św. Piotra uroczysty pogrzeb Ojca Świętego pod przewodnictwem dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Josepha Ratzingera. Obecne były oficjalne delegacje 169 państw, w tym 69 głów państw (wśród nich 10 monarchów) i 17 szefów rządów oraz ponad 100 tys. osób, którym udało się dostać na Plac.

9 maja – reskrypt (dokument) prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraivy Martinsa, informujący, że nowy papież Benedykt XVI zezwolił na odstąpienie od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II od zaraz. Oficjalne ogłoszenie tego dokumentu nastąpiło 13 maja podczas spotkania nowego papieża z duchowieństwem rzymskim w bazylice św. Jana na Lateranie, wywołując długotrwałą owację zgromadzonych. 18 maja - 85. urodziny Jana Pawła II; edykt kard. Camillo Ruiniego, wikariusza generalnego Jego Świątobliwości dla diecezji rzymskiej, który zachęca "wszystkich i poszczególnych wiernych, aby nas informowali bezpośrednio bądź przekazywali Trybunałowi Diecezjalnemu Wikariatu Rzymu (...) wszelkie informacje, które mogą zawierać jakiekolwiek elementy przemawiające na korzyść bądź przeciwko opinii świętości wspomnianego sługi Bożego".

28 czerwca – oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w diecezji rzymskiej; postulatorem sprawy zostaje mianowany ks. Sławomir Oder.

4 listopada – rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w archidiecezji krakowskiej, w katedrze na Wawelu pierwsze posiedzenie Trybunału Rogatoryjnego pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka.

2006

29 stycznia - w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Sławomir Oder ujawnił, że cud brany pod uwagę w procesie dotyczy uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II francuskiej zakonnicy Marie Simone-Pierre Normand, w sposób niewytłumaczalny medycznie uleczonej z choroby Parkinsona.

1 kwietnia – w katedrze na Wawelu zakończono proces rogatoryjny w archidiecezji krakowskiej, połączony z ingresem kardynalskim metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza. W kazaniu wygłoszonym podczas Mszy św. ujawnił on, że w toku procesu przesłuchano ponad stu świadków.

2007

2 kwietnia – w Bazylice św. Jana na Lateranie, w obecności wikariusza generalnego Rzymu kard. Camillo Ruiniego, nastąpiło zamknięcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezji rzymskiej, po czym przekazano całą dokumentację sprawy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

2009

13 maja - komisja teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała pozytywną opinię w sprawie heroiczności cnót Jana Pawła II.

16 listopada – w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych obradowała komisja kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Na zakończenie przegłosowano decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o wyniesienie polskiego papieża na ołtarze. Do całkowitego zakończenia procesu beatyfikacyjnego potrzebne jest promulgowanie (zatwierdzenie) przez Ojca Świętego dekretów: o heroiczności cnót Jana Pawła II i o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

19 grudnia – Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, który zamyka zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego.

2010

Grudzień - komisja lekarska Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała pozytywną opinię ws. cudu nieprzypisywanego Janowi Pawłowi II.

2011

11 stycznia – posiedzenie kardynałów i biskupów – członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, którzy jednomyślnie wyrazili opinię pozytywną na temat cudu przypisywanego wstawiennictwu Sługi Bożego, Jana Pawła II. Orzeczenie to przedstawiono Ojcu Świętemu.

14 stycznia - Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu o autentyczności cudownego uzdrowienia francuskiej zakonnicy, s. Marie-Simone Pierre Normand. Poinformowano, że uroczystości beatyfikacyjne odbędą się 1 maja w Watykanie.

1 maja – w Rzymie Ojciec Święty uroczyście ogłosił błogosławionym swego poprzednika. Była to druga beatyfikacja, której osobiście przewodniczył Benedykt XVI, a pierwsza w Rzymie (pierwszą było wyniesienie na ołtarze angielskiego konwertyty, kard. Jana Henryka Newmana 19 września 2010 roku w Birmingham). Relikwiarz z krwią nowego błogosławionego wniosła francuska zakonnica Marie Simon-Pierre Normand, uzdrowiona za jego wstawiennictwem. Jego wspomnienie liturgiczne papież wyznaczył na 22 października (pamiątka uroczystego rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II w 1978 roku). W uroczystości brało udział ok. półtora pielgrzymów z całego świata (w tym ok. 300 tys. Polaków) oraz delegacje rządowe i inne oficjalne kilkudziesięciu państw świata, m.in. 16-osobowa delegacja polska z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele. Wśród kilkuset koncelebrujących

Beatyfikacja była etapem procesu kanonizacyjnego.


2013

2 lipca – Komisja kardynałów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziła przedstawioną jej dokumentację w sprawie uznania cudu dokonanego za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

5 lipca – dekret papieża Franciszka w sprawie uznania tego cudu. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ wyjaśnił, że chodzi o potwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych niewytłumaczalne z lekarskiego punktu widzenia uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mora Diaz, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Według prasy kobieta, oglądając transmisję beatyfikacji papieża Polaka, zaczęła do niego się modlić, po czym doznała nagłego uzdrowienia.

30 września - Franciszek ogłosił datę kanonizacji błogosławionych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

2014

27 kwietnia, Niedziela Miłosierdzia Bożego - Papież Franciszek dokonał na placu Świętego Piotra wspólnej kanonizacji Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.


Zobacz także


Bibliografia

  • J. Moskwa, Droga Karola Wojtyły, tom IV, s.366-368, Warszawa 2017.

Linki zewnętrzne

  • [1] Proces beatyfikacyjny krok po kroku [dostęp:06.02.2018]
  • [2]Dlaczego beatyfikacja i kanonizacja [dostęp:06.02.2018]
  • [3] Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II - kalendarium [dostęp:06.02.2018]
  • [4] Kalendarium procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II [dostęp:06.02.2018]
  • [5] Watykan: kanonizacja bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II 27 kwietnia 2014 r. [dostęp:06.02.2018]