Stefan Swieżawski
Stefan Swieżawski (ur. 10 lutego 1907 w Hołubiu, zm. 18 maja 2004 w Konstancinie-Jeziornie) - profesor, najwybitniejszy polski znawca filozofii średniowiecznej. Bliski znajomy Karola Wojtyły. W latach 1946-1976 kierownik Katedry Historii Filozofii KUL. Był wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz uczelni zagranicznych - Sorbony, College de France i uniwersytetów włoskich. Silnie związany ze środowiskami katolickimi skupionymi wokół Tygodnika Powszechnego i Znaku.
Spis treści
Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II
Zaraz po zakończeniu II wojny światowej rodzina Swieżawskich nawiązała kontakt z Karolem Wojtyłą o charakterze duszpastersko-przyjacielskim. 8 sierpnia 1953 Swieżawski został poproszony o recenzję rozprawy habilitacyjnej Wojtyły pt. Próba opracowania etyki chrześcijańskiej według systemu Maksa Schelera". Sam Wojtyła również napisał list w tej sprawie do Swieżawskiego. Recencja była entuzjastyczna. Habilitacja była etapem, kiedy przyjaźń między nimi się zacieśniła. 13 września 1954 Swieżawski z żoną i Wojtyłą idbywają całodzienną wędrówkę pieszą w Gorcach. Podczas niej Swieżawski proponuje Wojtyle objęcie stanowiska kierownika Katedry Etyki na Katolickiem Uniwersytecie Lubelskim. Wojtyła propozycję przyjmuje i od tego czasu następowały liczne kontakty nie tylko w Krakowie, ale i w LOublinie, a także w pociągu podczas współnych podroży międzu Krakowem i Lublinem. Karol Wojtyła obok S. Swieżawskiego, M. A. Krąpca i J. Kalinowskiego jest współtwórcą powojennego znaczenia i rozkwitu filozofii na KUL-u.
Podobno w 1974 w przerwie obrad kongresu tomistycznego w Fossanova powiedział do kard. Wojtyły: "Będziesz Papieżem".[1]
Jako jedyny świecki obserwator z krajów Europy Wschodniej brał udział w obradach II Soboru Watykańskiego. Spotykał się z Wojtyłą np. w Ariccia w zespole roboczym przygotowującym Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes. Potem współpracowali w ramach Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich i Rady Naukowej Episkopatu Polski. Obaj przykładali wielką wagę do przemian, jakie niosło za sobą Sobór.
Stefan Swieżawski o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II
Stefan Swieżawski uważał Jana Pawła II za jednego z najwybitniejszych Papieży w dziejach, głównie za jego charyzmat ekumeniczny.
Jan Paweł II o Stefanie Swieżawskim
Przypisy
- ↑ Alfabet Jana Pawła II 1920-2005, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2005, s. 227
- ↑ http://www.bu.kul.pl/art_11226.html [dostęp: 28.01.2014]
Bibliografia
- Stefan Swieżawski et al., Pełny wymiar: listy przyjaciół, Biblos, Tarnów 2002. ISBN 837332092X
- Stefan Swieżawski, Karol Wojtyła w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w: Człowiek w poszukiwaniu zagubionej tożsamości: Gdzie jesteś Adamie, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin, 1987. ISBN 8322800665
- Alfabet Jana Pawła II 1920-2005, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2005. ISBN 8374470232