Juan Carlos I
Juan Carlos I, (hiszp. Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias), (ur. 1938 w Rzymie) - król Hiszpanii, w linii chronologicznej dwunasty przedstawiciel dynastii Burbonów na tronie w Madrycie. Formalnie objął władzę 22 listopada 1975 roku w kilka dni po śmierci generała Francisco Franco, pełniącego od 1947 roku funkcję dożywotniego regenta. W czerwcu 2014 roku abdykował na rzecz swojego syna - Filipa, który objął tron jako szósty władca Hiszpanii tego imienia (Felipe VI).
Spis treści
Życie i kariera polityczna
Jest synem infanta Juana hrabiego Barcelony i księżniczki Marii de las Mercedes Burbon-Sycylijskiej, a zarazem wnukiem Alfonsa XIII, króla Hiszpanii w latach 1886-1931. Studiował na hiszpańskich akademiach wojskowych oraz nauki polityczne, prawo międzynarodowe i finanse na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. W 1962 roku zawarł w Atenach związek małżeński z grecką księżniczką Sophią Margarethe Victorią Frederiką von Schleswig-Holstein-Sönderborg-Glücksburg, w wyniku którego arystokratka dokonała konwersji z prawosławia na rzymski katolicyzm. Królewska para ma trójkę dzieci.
Od drugiej połowy lat 60. Juan Carlos był przez hiszpańskie elity władzy przygotowywany do objęcia najwyższego stanowiska w państwie po śmierci generała Franco. Po wstąpieniu na tron, monarcha cieszący się powszechnym autorytetem, w znacznym stopniu przyczynił się do łagodnej ewolucji systemu politycznego Hiszpanii od frankistowskiego autorytaryzmu do demokracji parlamentarnej w stylu zachodnioeuropejskim. Twarda i zdecydowana postawa króla pomogła również w udaremnieniu próby wojskowego zamachu stanu, zorganizowanego w lutym 1981 roku[1].
Związki z Janem Pawłem II
Podkreślający tradycyjne więzi hiszpańskich Burbonów ze Stolicą Apostolską, Juan Carlos I wielokrotnie spotykał się z papieżem podczas 5 podróży apostolskich Jana Pawła II do Hiszpanii (w latach 1982, 1984, 1989, 1993 i 2003) oraz swoich kilkukrotnych wizyt w Watykanie. Władca jest też kawalerem Orderu Błogosławionego Piusa IX przyznawanego ludziom świeckim za ich zasługi dla Kościoła katolickiego. Królewska para, podobnie jak inne koronowane głowy z dworów europejskich uczestniczyła w pogrzebie Jana Pawła II w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku.
Juan Carlos I do Jana Pawła II
Jan Paweł II do Juana Carlosa I
Przypisy
- ↑ Biografia na stronie http://www.casareal.es
- ↑ http://www.casareal.es/ES/Actividades/Paginas/actividades_discursos_detalle.aspx?data=4521
- ↑ http://www.casareal.es/CA/actividades/Paginas/actividades_discursos_detalle.aspx?data=4225
- ↑ Dzieła zebrane t. X, s. 347
- ↑ tamże, s. 514