Teresa Życzkowska

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Wersja z dnia 12:05, 17 lis 2014 autorstwa MDzienkiewicz (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teresa Życzkowska (ur. 1931) [z d. Heydel] - należy do Środowiska - duszpasterstwa akademickiego Karola Wojtyły. Doktor nauk chemicznych. Współzałożycielka pisma „Sygnał”, współpracowniczka Wydawnictwa Myśli Nieinternowanej, członek Fundacji Pro Chemia. Siostra Zdzisława Heydela.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Uczęszczała razem z bratem Zdzisławem Heydelem na akademickie rekolekcje głoszone przez księdza Wojtyłę u sióstr sercanek w 1952. Osobiście poznała Wojtyłę na jego imieninach 4 listopada 1952, które zorganizowała księdzu grupa przyjaciół. Brała udział w wycieczkach górskich i kajakowych.

Wojtyła jako biskup błogosławił małżeństwo Teresy i Michała Życzkowskiego 4 kwietnia 1959. Chrzcił ich dzieci: Karola i Adama, Stefana, Annę.

Osobisty kontakt utrzymywała z Karolem Wojtyłą przez cały czas Jego pobytu w Krakowie. Po wyborze była w Rzymie pięciokronie (1981, 1983, 1988, 1989, 1990). Uczestniczyła w prywatnych Mszach św. w kaplicy watykańskiej, Mszach św. pontyfikalnych, audiencjach generalnych. Kilka razy zapraszana była do Ojca św. na śniadania, raz na obiad wielkanocny. Utrzymywała korespondencję z Janem Pawłem II aż do Jego śmierci.

Bibliografia

  • Zapis drogi: wspomnienia "Środowiska" o nieznanych duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2005. ISBN 8374220228 W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne