Juliusz Osterwa
Juliusz Osterwa właśc. Julian Andrzej Maluszek (ur. 23 czerwca 1885 w Krakowie, zm. 10 maja 1947 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, teoretyk teatru, twórca jednego z najważniejszych nurtów na scenie polskiej. Założyciel eksperymentalnego Teatru Reduta.
Spis treści
Związki z Karolem Wojtyłą
Karol Wojtyła jako uczeń gimnazjum przyjeżdżał do Krakowa na spektakle - poranki dla teatrów szkolnych organizowane i prowadzone przez Juliusza Osterwę. Nie opuścił żadnej premiery.
Osobiście poznaje Osterwę jako student wiosną 1940 r. dzięki Juliuszowi Kydryńskiemu, który spotkał aktora przypadkowo w antykwariacie. PATRZ UWAGI! Staje się częstym gościem w mieszkaniu Osterwy przy ul. Basztowej w Krakowie, gdzie odbywają cotygodniowe spotkania. Rozmawiają o teatrze, roli aktora, literaturze. Spotyka się wraz z innymi studentami (Juliusz Kydryński, Tadeusz Kwiatkowski, Danuta Michałowska) przygotowując dla JO czytanie sztuki Żeromskiego Uciekła mi przepióreczka. JO wsyłuchuje go w o sierpniu 1940 w mieszkaniu pp. Poźniaków. KW czyta kwestie wszystkich 0profesorów - imponuje inwencją aktorską. Zapada postanowienie aby przygotować cały II akt Przepióreczki; pokaz dla zaproszonych gości we wrześniu 1940. JO nie ma. "W tym czasie wszyscy pracujemy indywidualnie na polecenie JO nad Hamletem Szekspira. Osterwa mianowicie kazal nam napisać poszczególne role własnym językiem."
Zjawia się po raz pierwszy na spektaklu Teatru Rapsodycznego 30 V 1942 r. (Godziny Wyspiańskiego). Kotlarczyk wspominał: "odtąd pozostał z nami i naszym teatrem do końca. Bywał u nas , mówił o rzeczy naszej radośnie, zapalał nas i bronił. Widział w TR "żywosłownię", zaś reżysera nazywał "słowostawcą" (przypis: Listy)" Odtąd bywa na niektórych spektaklach TR. Podczas przedstawienia "Pana Tadeusza" (28 XI 1942) na Karola szczególną uwagę zwrócił. Reżysera zachwyciła głębia i dojrzałość młodego aktora, a także trwanie w skupieniu mimo hałasu niemieckiej "szczekaczki" za oknem. [1] Z głośnika ulicznego komunikat wojenny. DM twierdzi, że Osterwa stwierdzil potem, że należało przeczekać i kontynuować w ciszy,W czasie jednego ze spektakli w domu na rogu Kleparskiej wśród widzów pojawił się Juliusz Osterwa. Karol recytował właśnie wiersz, gdy za oknem zaczęławyć "szczekaczka". Aktor nie przerwał deklamacji. Wygrał pojedynek. Właśnie jego opanowanie podkreślił, oceniając występ, stary mistrz.
Wojtyła zaprosił go na uroczystość swych święceń kapłańskich i prymicyjną Mszę św. na Wawelu (4 XI 1946). JO zanotował w dzienniku; "Kraków 4 XI 46 - poniedziałek (już w mieszkaniu na Pijarskiej 5). Lisi do Karola Wojtyły, od dziś księdza..." [2]
Karol Wojtyła o Juliuszu Osterwie
Uwagi
Opowiedziałem mu o zajęciach teatralnych naszej grupy (bo byliśmy już "grupą"). Bardzo go one zainteresowały, zaprosił mnie do siebie na rozmowę. Mieszkał wtedy przy ul. Basztowej. Przyprowadziłem z sobą Karola. W ten sposób Osterwa został wciągnięty w prace teatry konspiracji, których potem był wiernym obserwatorem i życzliwym krytykiem. Pamiętam, że kiedyś zagraliśmy dla niego - i dla innych zaproszonych ok. 30 gości - drugi akt "Przepióreczki" Żeromskiego w naszym mieszkaniu przy Felicjanek. Był to z naszej strony akt dużej odwagi - nie tylko ze względu na warunki konspiracyjne. (...) Ale Osterwa był wyrozumiały i serdeczny. Bardzo nas nawet pochwalił.[3]
Bibliografia
- Mieczysław Kotlarczyk, Karol Wojtyła, O Teatrze Rapsodycznym, PWST, Kraków 2001. ISBN 8390532883
- Alfabet Jana Pawła II, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2005. ISBN 8374470232
- Adam Boniecki (oprac), Kalendarium życia Karola Wojtyły, Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2000. ISBN 8370068340
Linki zewnętrzne
- Biogram na stronach Wikipedii [dostęp: 13.03.2013]
- Sylwetka teatralna na stronach culture.pl [dostęp: 13.03.2013]
- Jacek Popiel o zapiskach J. Osterwy [dostęp: 13.03.2013]