Gianna Beretta Molla

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Wersja z dnia 15:20, 4 lut 2014 autorstwa Kobeszko (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Gianna Beretta Molla (pol.:''Joanna Beretta Molla'') (ur. w 1922 w Magencie, zm. w 1962 roku w Ponte Nuovo we Włoszech) - włoska święta Kościoła katolickie...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gianna Beretta Molla (pol.:Joanna Beretta Molla) (ur. w 1922 w Magencie, zm. w 1962 roku w Ponte Nuovo we Włoszech) - włoska święta Kościoła katolickiego, lekarka, matka czwórki dzieci. Beatyfikowana (1994) i kanonizowana (2004) przez Jana Pawła II.

Sylwetka

Była dziesiątym dzieckiem liczącej trzy rodziny mieszkającej w regionie Lombardia. W młodości wstąpiła do Akcji Katolickiej (wł. Azione Cattolica). W 1942 roku rozpoczęła studia medyczne w Mediolanie, które zakończyła uzyskaniem dyplomu lekarskiego w 1949 roku. Wkrótce potem otworzyła własną praktykę pediatryczną w miejscowości Mesero nieopodal Magenty.

W 1955 roku zawarła związek małżeński z inżynierem Pietro Mollą. Parze urodził się kolejno syn Pierluigi oraz córki Mariolina i Laura. Prowadziła aktywne życie, uprawiała sporty zimowe, prowadziła samochód, a także interesowała się modą i teatrem.

W 1961 roku, podczas czwartej ciąży, zdiagnozowano u niej włókniaka w macicy. Lekarze zaproponowali dokonanie aborcji wraz całkowitym usunięciem narządów rodnych lub - ich zdaniem - obciążoną ryzykiem utraty życia operację usunięcia nowotworu. Beretta Molla zdecydowanie wyznając zasadę świętości i nienaruszalności życia poczętego odmówiła przerwania ciąży i zadecydowała o jej donoszeniu, przy jednoczesnym poddaniu się zabiegowi usunięcia włókniaka. W Wielki Piątek, 21 kwietnia 1962 roku dzięki cesarskiemu cięciu przyszła na świat zdrowa, czwarta córka Mollów, Gianna Emanuela. W wyniku komplikacji pooperacyjnych i zapalenia otrzewnej, Gianna Beretta zmarła jednak tydzień później w wieku 39 lat[1].

Bohaterka obrony życia

Sława Joanny Beretty szybko rozprzestrzeniła się w całych Włoszech, a później w Europie i na świecie. W 1972 roku arcybiskup Mediolanu Giovanni Colombo zezwolił na rozpoczęcie procesu informacyjnego w sprawie beatyfikacji lekarki.

Związki z Janem Pawłem II

W lutym 1991 roku Jan Paweł II nadał Włoszce tytuł Służebnicy Bożej. 24 kwietnia 1994 roku, niemal w 32 rocznicę swojej śmierci, Joanna Beretta została beatyfikowana w Watykanie. W 2003 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała cud za wstawiennictwem błogosławionej. Kanonizacja kobiety nastapiła 16 maja 2004 roku na Placu św. Piotra. Uroczystościom przewodniczył papież-Polak.

Jan Paweł II o Joannie Bereccie Molli

Joanna była prostą, ale nade wszystko wyraźną posłanniczką Bożej miłości. W liście napisanym do przyszłego męża, na kilka dni przed ich ślubem, napisała: "Miłość jest najpiękniejszym uczuciem, w jakie Pan wyposażył duszę kobiety i mężczyzny".

Postępując za przykładem Chrystusa, który "umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował" (J 13, 1), ta święta matka rodziny pozostała heroicznie wierna przyrzeczeniom złożonym w dniu zawarcia sakramentu małżeństwa. Ekstremalne poświęcenie, z jakim oddała swoje życie świadczy o tym, że tylko ten, który poświęca się całkowicie Bogu, jeste w stanie oddać się w pełni za innych i wypełnić swoje człowieczeństwo.

Poprzez świadectwo Gianny Beretty Molli, niech nasza epoka odkryje czystość, cnotliwość i owocne piekno miłości małżeńskiej, przeżywanej jako odpowiedź na Boże wezwanie!
— Homilia podczas kanonizacji, 16 maja 2004 roku w Watykanie, tł. ŁK[2].


Przypisy