Jerzy Popiełuszko

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Aleksander Popiełuszko, wcześniej Alfons Popiełuszko (ur. 14 września 1947 w Okopach, zm. 19 października 1984 we Włocławku) – kapelan warszawskiej „Solidarności”, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Związki z Janem Pawłem II

Jan Paweł II modlił się za Popiełuszkę podczas słynnych Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w Watykanie. Prosił np. Zbigniewa Kraszewskiego o opiekę nad kapelanem Solidarności. Po zamordowaniu Popiełuszki powiedział: "Niech będzie ta śmierć źródłem nowego życia".

Kard. Józef Glemp wspomina: Ojciec Święty pytał o ks. Jerzego Popiełuszkę dopiero później, po 1984 roku. Interesował się nie tylko okolicznościami zamordowania ks. Jerzego, interesowała go również jego postawa. Pytał także o innych kapłanów. Takich, którzy ostro sprzeciwiali się temu, co się działo, było więcej."[1]

Grób Jerzego Popiełuszki znajduje się przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie (to również Sanktuarium Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki). Przy tym grobie 14 czerwca 1987 modlił się papież Jan Paweł II, złożył kwiaty i ucałował kamień nagrobny. Spotkał się także z rodzicami Jerzego Popiełuszki.

Jan Paweł II mówił o Jerzym Popiełuszce w homiliach wygłoszonych w Białymstoku i Włocławku podczas pielgrzymki do Polski w 1991.

Jan Paweł II o Jerzym Popiełuszce

...był to kapłan z ludzi wzięty i dla ludzi całkowicie poświęcony, aż do ofiary z życia.


Kulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy na wschód od nas w ostatnich dziesięcioleciach - i u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak, tworzył ją ksiądz Jerzy. On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego, że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż.
Homilia w czasie mszy św., Włocławek, 7 czerwca 1991


Przypisy

  1. Krzysztof Tadej, Dar świętości: nieznane i zaskakujące wspomnienia o Janie Pawle II, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2009, s. 354

Bibliografia

  • Alfabet Jana Pawła II, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2005 ISBN 8374470232 W bibliotece.jpg
  • Krzysztof Tadej, Dar świętości: nieznane i zaskakujące wspomnienia o Janie Pawle II, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2009 ISBN 9788374246101 W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne


wywiad z księdzem z parafii!!! - gdzieś chyba był!