Pielgrzymka zagraniczna (92): Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 32: Linia 32:
  
 
==== Homilia podczas beatyfikacji Franciszka i Hiacynty Marto, Fatima, 13 maja 2000 / o. M. Zięba OP ====
 
==== Homilia podczas beatyfikacji Franciszka i Hiacynty Marto, Fatima, 13 maja 2000 / o. M. Zięba OP ====
 +
 +
13 maja 1917 w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazała się Cudowna Pani i powiedziała: ''Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata''. Z czasem Matka Boska powierzyła owej trójce dzieci trzy sekrety. Pierwszy dotyczył wybuchu rewolucji bolszewickiej; drugi – II wojny światowej; trzeci – którego treść opublikowano dopiero u schyłku pontyfikatu Jana Pawła II – zamachu na następcę św. Piotra. Znamienne, że Maryja objawiła wielkie tajemnice tyczące losów całej ludzkości dzieciom, ''prostaczkom'' wedle kryteriów tego świata. Dla Jana Pawła II i trzeci sekret i 13 maja, dzień objawień fatimskich oraz dokonany w tym samym dniu zamach Ali Agcy, miał szczególne znaczenie. Turecki zamachowiec przez wiele lat nie mógł wyjść z szoku, że z niewielkiej odległości nie zdołał zabić Papieża i zabobonnie obawiał się potęgi Tej, która – to było dla niego niewątpliwe – ocaliła następcę Piotra – Maryi. Dla Jana Pawła II była to bardzo konkretna odpowiedź Bożej Matki na jego pełne zawierzenie: ''totus Tuus'' – ''cały Twój''.
 +
 +
Na początku homilii Papież odniósł się do tragicznych wydarzeń XX wieku: ''Ileż ofiar przyniósł ostatni wiek drugiego tysiąclecia! Przychodzą na myśl okropności obydwu wojen światowych i innych konfliktów w wielu częściach świata, obozy koncentracyjne i obozy zagłady, gułagi, czystki etniczne i prześladowania, terroryzm, uprowadzenia osób, narkomania, zamachy na życie nienarodzonych i na rodzinę''. Papież przypomniał, że orędzie z Fatimy jest ważnym ostrzeżeniem, jak potężne potrafi być zło obecne w świecie, a jedynie prawdziwie skuteczną postawą mogącą zatrzymać siły zła jest nawrócenie: ''Orędzie Fatimy wzywa do nawrócenia, ostrzega ludzkość, aby nie stawała po stronie smoka, który "ogonem zmiata trzecią część gwiazd niebieskich i rzuca je na ziemię" (por. Ap 12,4). Ostatecznym celem człowieka jest niebo, jego prawdziwy dom, gdzie Ojciec niebieski oczekuje wszystkich z miłosierną miłością''.
 +
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==
  

Wersja z 11:13, 15 kwi 2014

Treść hasła została przygotowana z wykorzystaniem treści publikacji  
(red.) Antoni Jackowski, Izabela Sołjan, "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wydawnictwo WAM, Kraków 2005.  
o. Maciej Zięba OP, „Jestem z Wami: kompendium twórczości i nauczania Karola Wojtyły - Jana Pawła II”, Wydawnictwo M, Kraków 2010

Dziewięćdziesiąta druga podróż apostolska (poza terytorium Watykanu i Włoch) odbyta przez Jana Pawła II w dniach 12 – 13 maja 2000 r. Celem były odwiedziny Portugalii.

Przebieg pielgrzymki

12 – 13 maja 2000 PORTUGALIA

Cel pielgrzymki

Beatyfikacja Franciszka i Hiacynty Marto

Przebieg wizyty w Norwegii

  • 12 maja

LIZBONA: Lotnisko - powitanie przez prezydenta Republiki, Episkopat i rząd

FATIMA: Kaplica Objawień – modlitwa • Plac przed bazyliką - przewodniczenie modlitwie maryjnej (ponad 500 tys. wiernych)

  • 13 maja

FATIMA: Spotkanie z s. Łucją • Plac przed bazyliką – msza św. beatyfikacyjna Franciszka i Hiacynty Marto(ponad 1 min wiernych). W pobliżu ołtarza ustawiono cudowną figurę Matki Bożej • Bazylika - modlitwa przy grobach Franciszka i Hiacynty • Dom Matki Bożej z Góry Karmel - spotkanie z biskupami

LIZBONA: Lotnisko - uroczystość pożegnania

Charakterystyka i najważniejsze przesłanie pielgrzymki

Homilia w czasie mszy św. beatyfikacyjnej poświęcona była sylwetkom nowych błogosławionych i orędziu fatimskiemu. Jan Paweł II mówił m.in.: „Orędzie Fatimy wzywa do nawrócenia (...)". Na zakończenie mszy św. Sekretarz Stanu, kard. Angelo Sodano zapowiedział publikację trzeciej części tajemnicy fatimskiej wraz z komentarzem Kongregacji Nauki Wiary. (AJ)

Homilia podczas beatyfikacji Franciszka i Hiacynty Marto, Fatima, 13 maja 2000 / o. M. Zięba OP

13 maja 1917 w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazała się Cudowna Pani i powiedziała: Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata. Z czasem Matka Boska powierzyła owej trójce dzieci trzy sekrety. Pierwszy dotyczył wybuchu rewolucji bolszewickiej; drugi – II wojny światowej; trzeci – którego treść opublikowano dopiero u schyłku pontyfikatu Jana Pawła II – zamachu na następcę św. Piotra. Znamienne, że Maryja objawiła wielkie tajemnice tyczące losów całej ludzkości dzieciom, prostaczkom wedle kryteriów tego świata. Dla Jana Pawła II i trzeci sekret i 13 maja, dzień objawień fatimskich oraz dokonany w tym samym dniu zamach Ali Agcy, miał szczególne znaczenie. Turecki zamachowiec przez wiele lat nie mógł wyjść z szoku, że z niewielkiej odległości nie zdołał zabić Papieża i zabobonnie obawiał się potęgi Tej, która – to było dla niego niewątpliwe – ocaliła następcę Piotra – Maryi. Dla Jana Pawła II była to bardzo konkretna odpowiedź Bożej Matki na jego pełne zawierzenie: totus Tuuscały Twój.

Na początku homilii Papież odniósł się do tragicznych wydarzeń XX wieku: Ileż ofiar przyniósł ostatni wiek drugiego tysiąclecia! Przychodzą na myśl okropności obydwu wojen światowych i innych konfliktów w wielu częściach świata, obozy koncentracyjne i obozy zagłady, gułagi, czystki etniczne i prześladowania, terroryzm, uprowadzenia osób, narkomania, zamachy na życie nienarodzonych i na rodzinę. Papież przypomniał, że orędzie z Fatimy jest ważnym ostrzeżeniem, jak potężne potrafi być zło obecne w świecie, a jedynie prawdziwie skuteczną postawą mogącą zatrzymać siły zła jest nawrócenie: Orędzie Fatimy wzywa do nawrócenia, ostrzega ludzkość, aby nie stawała po stronie smoka, który "ogonem zmiata trzecią część gwiazd niebieskich i rzuca je na ziemię" (por. Ap 12,4). Ostatecznym celem człowieka jest niebo, jego prawdziwy dom, gdzie Ojciec niebieski oczekuje wszystkich z miłosierną miłością.

Źródła

Bibliografia

  • (red.) Antoni Jackowski, Izabela Sołjan, Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005, s. 508, 261-262. W bibliotece.jpg
  • o. Maciej Zięba OP, Jestem z Wami: kompendium twórczości i nauczania Karola Wojtyły - Jana Pawła II, Wydawnictwo M, Kraków 2010, s. 292-296 ISBN 9788375952520 W bibliotece.jpg
  • Jan Paweł II, Dzieła zebrane, Wydawnictwo M, Kraków 2006, t. XI, s. 697-700. W bibliotece.jpg
  • Insegnamenti di Giovanni Paolo II, Libreria Editrice Vaticana, Rzym 1982, t.XXIII,1, s.833-846. W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne

Zobacz także

Podróże apostolskie Jana Pawła II