Turcja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 14 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Turcja to kraj położony na styku Azji i Europy. Zdecydowana większość mieszkańców wyznaje islam. Państwo jednak - od czasu reform Mustafy Kemala Atatürka - pozostaje jednym z najbardziej świeckich państw muzułmańskich.
+
'''Turcja''' to kraj położony na styku [[Azja|Azji]] i [[Europa|Europy]]. Zdecydowana większość mieszkańców wyznaje [[islam]]. Państwo jednak - od czasu reform Mustafy Kemala Atatürka - pozostaje jednym z najbardziej świeckich państw muzułmańskich.
Turcja jest również siedzibą prawosławnego [[patriarchat Konstantynopola|patriarchatu Konstantynopola]] - jednej z dwóch najważniejszych siedzib hierarchii duchownej prawosławia.
+
Turcja jest również siedzibą [[prawosławie|prawosławnego]] patriarchatu Konstantynopola - jednej z dwóch najważniejszych siedzib hierarchii duchownej prawosławia.
  
 
W przeszłości ekspansja turecka na Europę doprowadziła do sąsiedztwa z Polską i okresu wojen między oboma krajami. Szczególnie pamiętnym jest [[odsiecz wiedeńska|zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem]], które doprowadziło m.in. do podpisanego kilkanaście lat później (1699) wiecznego pokoju między sąsiadami.
 
W przeszłości ekspansja turecka na Europę doprowadziła do sąsiedztwa z Polską i okresu wojen między oboma krajami. Szczególnie pamiętnym jest [[odsiecz wiedeńska|zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem]], które doprowadziło m.in. do podpisanego kilkanaście lat później (1699) wiecznego pokoju między sąsiadami.
  
: ''W roku 1983 na szerokie tło naszego polskiego tysiąclecia, i zarazem jasnogórskiego 600-lecia, rzuca się jasnym refleksem historyczna data sprzed trzystu lat: odsiecz Wiednia, wiktoria wiedeńska! (...)
+
{{Cytat box
 +
|cytat  = <P>W roku 1983 na szerokie tło naszego polskiego tysiąclecia, i zarazem jasnogórskiego 600-lecia, rzuca się jasnym refleksem historyczna data sprzed trzystu lat: odsiecz Wiednia, wiktoria wiedeńska! (...)</P>
 +
<P>Ta walka, to zwycięstwo nie wykopało przepaści pomiędzy narodem polskim a tureckim. Wręcz przeciwnie, wzbudziło szacunek i uznanie. Wiemy, że — gdy Polska z końcem XVIII wieku zniknęła z mapy politycznej Europy — faktu dokonanego rozbiorów nie uznał nigdy rząd turecki. Na dworze otomańskim — jak mówi tradycja — przy uroczystych przyjęciach posłów zagranicznych pytano wytrwale: „Czy poseł z Lechistanu jest obecny?” Odpowiedź: „Jeszcze nie”, padała tak długo, aż nadszedł rok 1918 i poseł niepodległej Polski znów zawitał do stolicy Turcji.</P>
 +
<P>Miałem sposobność przekonać się o tym wówczas, gdy odwiedzałem stolicę Turcji, ażeby nawiedzić również patriarchat w Konstantynopolu.</P>
 +
|źródło = homilia w czasie Mszy św. odprawionej na Stadionie Dziesięciolecia, Warszawa, 17 czerwca 1983 r.
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
  
: ''Ta walka, to zwycięstwo nie wykopało przepaści pomiędzy narodem polskim a tureckim. Wręcz przeciwnie, wzbudziło szacunek i uznanie. Wiemy, że — gdy Polska z końcem XVIII wieku zniknęła z mapy politycznej Europy — faktu dokonanego rozbiorów nie uznał nigdy rząd turecki. Na dworze otomańskim — jak mówi tradycja — przy uroczystych przyjęciach posłów zagranicznych pytano wytrwale: „Czy poseł z Lechistanu jest obecny?” Odpowiedź: „Jeszcze nie”, padała tak długo, aż nadszedł rok 1918 i poseł niepodległej Polski znów zawitał do stolicy Turcji.
+
Turcja utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Watykanem od 1868 r.<ref>http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_See%E2%80%93Turkey_relations [dostęp 06-03-2013]</ref> W Ankarze urzęduje nuncjusz apostolski, natomiast Turcja ma swoją ambasadę w Rzymie.
 
 
: ''Miałem sposobność przekonać się o tym wówczas, gdy odwiedzałem stolicę Turcji, ażeby nawiedzić również patriarchat w Konstantynopolu.
 
 
 
: ''z homilii w czasie Mszy św. odprawionej na Stadionie Dziesięciolecia, Warszawa, 17 czerwca 1983 r.''
 
 
 
Turcja utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Watykanem od 1868r. (1) W Ankarze urzęduje nuncjusz apostolski, natomiast Turcja ma swoją ambasadę w Rzymie.
 
  
 
=== Papieskie pielgrzymki do Turcji ===
 
=== Papieskie pielgrzymki do Turcji ===
  
 
<P> Jan Paweł II [[Pielgrzymka zagraniczna (4)|odwiedził Turcję]] jednokrotnie - 28-30 listopada 1979 r. </P>
 
<P> Jan Paweł II [[Pielgrzymka zagraniczna (4)|odwiedził Turcję]] jednokrotnie - 28-30 listopada 1979 r. </P>
<P> Wcześniej dwudniową wizytę do Turcji odbył w 1969 r. papież Paweł VI. Kolejne odwiedziny głowy Kościoła Katolickiego w tym kraju przeprowadził w 2007 r. papież Benedykt XVI. </P>
+
<P> Wcześniej dwudniową wizytę do Turcji odbył w [[1969]] r. papież [[Paweł VI]]. Kolejne odwiedziny głowy Kościoła Katolickiego w tym kraju przeprowadził w dniach od 28 listopada do 1 grudnia [[2006]] r. papież [[Benedykt XVI]]. </P>
  
 
=== Inne związki kraju z Janem Pawłem II ===
 
=== Inne związki kraju z Janem Pawłem II ===
  
12 maja 1989 r. Ojciec Święty przemawiał do rektorów i profesorów teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum i Uniwersytetu w Ankarze - z okazji podpisania umowy przez oba uniwersytety. (2)
+
12 maja [[1989]]r. Ojciec Święty przemawiał do rektorów i profesorów teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum i Uniwersytetu w Ankarze - z okazji podpisania umowy przez oba uniwersytety. <ref>http://fjp2.com/us/john-paul-ii/online-library/speeches/10859-to-the-rectors-and-professors-of-the-theological-faculties-of-ankara-and-rome-may-12-1989 [dostęp 06-03-2013]</ref>
  
W 2000 r. Jan Paweł II wraz z patriarchą Ormian [[Karekin II|Karekinem II]] wydał wspólną deklarację, która m.in. przypominała ludobójstwo dokonane przez Turków na [[Armenia|Ormianach]] w czasie [[I wojna światowa|I wojny światowej]]. (3)
+
W [[2000]]r. Jan Paweł II wraz z patriarchą Ormian [[Karekin II|Karekinem II]] wydał wspólną deklarację, która m.in. przypominała ludobójstwo dokonane przez Turków na [[Armenia|Ormianach]] w czasie [[I wojna światowa|I wojny światowej]]. <ref>http://www.atour.com/~aahgn/news/20001111b.html [dostęp 06-03-2013]</ref>
  
W 2003 r. w Ankarze z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża z wykładem nt. działalności Jana Pawła II na rzecz pokoju na świecie wystąpił prawosławny patriarcha Konstantynopola [[Bartłomiej I]]. (4)
+
W [[2003]]r. w Ankarze z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża z wykładem nt. działalności Jana Pawła II na rzecz pokoju na świecie wystąpił prawosławny patriarcha Konstantynopola [[Bartłomiej I]]. <ref>http://www.patriarchate.org/documents/lecture-pope-john-paul [dostęp 06-03-2013]</ref>
  
17 stycznia 2004 r. w Auli Pawła VI w Watykanie w obecności Jana Pawła II odbył się zainicjowany przez niego koncert w intencji pojednania trzech wielkich religii z udziałem wykonawców reprezentujących chrześcijan, muzułmanów i żydów. Stronę muzułmańską reprezentował Państwowy Chór Polifoniczny z Ankary. (5)
+
17 stycznia [[2004]]r. w Auli Pawła VI w Watykanie w obecności Jana Pawła II odbył się zainicjowany przez niego koncert w intencji pojednania trzech wielkich religii z udziałem wykonawców reprezentujących chrześcijan, muzułmanów i żydów. Stronę muzułmańską reprezentował Państwowy Chór Polifoniczny z Ankary. <ref>http://www.lpc.org.uk/tour_200401_rome.html [dostęp 06-03-2013]</ref>
  
W 2005 r. podczas pogrzebu Jana Pawła II Turcję reprezentowała delegacja na czele z premierem Recepem Tayyip Erdoğanem, a także patriarchami prawosławnym i ormiańskim. (6) (7)
+
W 2005 r. podczas pogrzebu Jana Pawła II Turcję reprezentowała delegacja na czele z premierem Recepem Tayyip Erdoğanem. Swoje Kościoły reprezentowali prawosławny Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopolu [[Bartłomiej I]] i ormiański Patriarcha Stambułu i Turcji Mesrob II Mutafyan. <ref>http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dignitaries_at_the_funeral_of_Pope_John_Paul_II [dostęp 06-03-2013]</ref>
  
 
=== Przypisy ===
 
=== Przypisy ===
 +
{{Przypisy|2}}
  
*(1) http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_See%E2%80%93Turkey_relations
+
=== Linki zewnętrzne ===
*(2) http://fjp2.com/us/john-paul-ii/online-library/speeches/10859-to-the-rectors-and-professors-of-the-theological-faculties-of-ankara-and-rome-may-12-1989
 
*(3) http://www.atour.com/~aahgn/news/20001111b.html
 
*(4) http://www.patriarchate.org/documents/lecture-pope-john-paul
 
*(5) http://www.lpc.org.uk/tour_200401_rome.html
 
*(6) http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dignitaries_at_the_funeral_of_Pope_John_Paul_II
 
*(7) uzupełnić
 
  
=== Bibliografia ===
+
* [http://www.nauczaniejp2.pl/hasla/index/id/12590 Hasło "Turcja"] w [[ZiBaTePa|Zintegrowanej Bazie Tekstów Papieskich]] [dostęp 11-02-2013]
  
=== Linki zewnętrzne ===
+
== Zobacz także ==
 
+
[[islam]], [[prawosławie]], [[Azja]], [[Pielgrzymka zagraniczna (4)|pielgrzymka do Turcji 1980 r.]]
* [http://www.nauczaniejp2.pl/hasla/index/id/12590] Hasło "Turcja" w Zindeksowanej Bazie Tekstów Papieskich (spr. 11-02-2013)
 
  
  
== Zobacz także ==
+
[[Kategoria:Kraje]]
[[islam]], [[prawosławie]], [[Azja]], [[Ankara]], [[Efez]], [[Stambuł]]
 

Aktualna wersja na dzień 19:02, 17 kwi 2014

Turcja to kraj położony na styku Azji i Europy. Zdecydowana większość mieszkańców wyznaje islam. Państwo jednak - od czasu reform Mustafy Kemala Atatürka - pozostaje jednym z najbardziej świeckich państw muzułmańskich. Turcja jest również siedzibą prawosławnego patriarchatu Konstantynopola - jednej z dwóch najważniejszych siedzib hierarchii duchownej prawosławia.

W przeszłości ekspansja turecka na Europę doprowadziła do sąsiedztwa z Polską i okresu wojen między oboma krajami. Szczególnie pamiętnym jest zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, które doprowadziło m.in. do podpisanego kilkanaście lat później (1699) wiecznego pokoju między sąsiadami.

W roku 1983 na szerokie tło naszego polskiego tysiąclecia, i zarazem jasnogórskiego 600-lecia, rzuca się jasnym refleksem historyczna data sprzed trzystu lat: odsiecz Wiednia, wiktoria wiedeńska! (...)

Ta walka, to zwycięstwo nie wykopało przepaści pomiędzy narodem polskim a tureckim. Wręcz przeciwnie, wzbudziło szacunek i uznanie. Wiemy, że — gdy Polska z końcem XVIII wieku zniknęła z mapy politycznej Europy — faktu dokonanego rozbiorów nie uznał nigdy rząd turecki. Na dworze otomańskim — jak mówi tradycja — przy uroczystych przyjęciach posłów zagranicznych pytano wytrwale: „Czy poseł z Lechistanu jest obecny?” Odpowiedź: „Jeszcze nie”, padała tak długo, aż nadszedł rok 1918 i poseł niepodległej Polski znów zawitał do stolicy Turcji.

Miałem sposobność przekonać się o tym wówczas, gdy odwiedzałem stolicę Turcji, ażeby nawiedzić również patriarchat w Konstantynopolu.

— homilia w czasie Mszy św. odprawionej na Stadionie Dziesięciolecia, Warszawa, 17 czerwca 1983 r.


Turcja utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Watykanem od 1868 r.[1] W Ankarze urzęduje nuncjusz apostolski, natomiast Turcja ma swoją ambasadę w Rzymie.

Papieskie pielgrzymki do Turcji

Jan Paweł II odwiedził Turcję jednokrotnie - 28-30 listopada 1979 r.

Wcześniej dwudniową wizytę do Turcji odbył w 1969 r. papież Paweł VI. Kolejne odwiedziny głowy Kościoła Katolickiego w tym kraju przeprowadził w dniach od 28 listopada do 1 grudnia 2006 r. papież Benedykt XVI.

Inne związki kraju z Janem Pawłem II

12 maja 1989r. Ojciec Święty przemawiał do rektorów i profesorów teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum i Uniwersytetu w Ankarze - z okazji podpisania umowy przez oba uniwersytety. [2]

W 2000r. Jan Paweł II wraz z patriarchą Ormian Karekinem II wydał wspólną deklarację, która m.in. przypominała ludobójstwo dokonane przez Turków na Ormianach w czasie I wojny światowej. [3]

W 2003r. w Ankarze z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża z wykładem nt. działalności Jana Pawła II na rzecz pokoju na świecie wystąpił prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. [4]

17 stycznia 2004r. w Auli Pawła VI w Watykanie w obecności Jana Pawła II odbył się zainicjowany przez niego koncert w intencji pojednania trzech wielkich religii z udziałem wykonawców reprezentujących chrześcijan, muzułmanów i żydów. Stronę muzułmańską reprezentował Państwowy Chór Polifoniczny z Ankary. [5]

W 2005 r. podczas pogrzebu Jana Pawła II Turcję reprezentowała delegacja na czele z premierem Recepem Tayyip Erdoğanem. Swoje Kościoły reprezentowali prawosławny Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopolu Bartłomiej I i ormiański Patriarcha Stambułu i Turcji Mesrob II Mutafyan. [6]

Przypisy

Linki zewnętrzne

Zobacz także

islam, prawosławie, Azja, pielgrzymka do Turcji 1980 r.