Karekin I: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Karekin I]] (inna wymowa: Garegin, właść. ''Neszan Sarkissian'', arm. ''Գարեգին Ա. Սարգիսյան''), (ur. 1932 zm. 1999) - głowa (''katolikos'') [[Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego]], dominującego w [[Armenia|Armenii]]. Urodzony w Syrii, przez większość życia mieszkał w Libanie, na Cyprze i w USA. W 1964 roku konsekrowany na biskupa, w 1973 został arcybiskupem. Do Armenii przybył po upadku ZSRR i ogłoszeniu niepodległości przez ten kraj w 1991 roku. Po śmierci katolikosa Vazgena I w 1994 roku, wybrany patriarchą Armenii, rezydującym w [[Eczmiadzyn|Eczmiadzynie]], duchowej i historycznej stolicy ormiańskiego chrześcijaństwa.
+
[[Karekin I]] (inna wymowa: Garegin, właść. ''Neszan Sarkissian'', arm. ''Գարեգին Ա. Սարգիսյան''), (ur. w [[1932]] roku, zm. w [[1999]]) - głowa (''katolikos'') [[Apostolski Kościół Ormiański|Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego]], dominującego w [[Armenia|Armenii]]. Urodzony w Syrii, przez większość życia mieszkał w [[Liban|Libanie]], na [[Cypr|Cyprze]] i w [[Stany Zjednoczone|USA]]. W [[1964]] roku konsekrowany na biskupa, w [[1973]] został arcybiskupem. Do Armenii przybył po upadku [[Związek Radziecki|ZSRR]] i ogłoszeniu niepodległości przez ten kraj w [[1991]] roku. Po śmierci katolikosa Vazgena I w [[1994]] roku, wybrany patriarchą Armenii, rezydującym w Eczmiadzynie, duchowej i historycznej stolicy ormiańskiego chrześcijaństwa.
  
 
==Relacje z Janem Pawłem II==
 
==Relacje z Janem Pawłem II==
10 grudnia 1996 roku odwiedził Watykan, gdzie spotkał się z papieżem. Obydwaj przywódcy religijni podpisali wówczas deklarację chrystologiczną, na mocy której Apostolski Kościół Ormiański zobowiązał się do przyjęcia nauki o dwoistej naturze Chrystusa i porzucenia doktryny monofizytyzmu (wiwary w wyłącznie boską naturę Syna Bożego). Decyzja katolikosa spotkała się z silną opozycją wewnątrz kościoła ormiańskiego w kraju i na emigracji.  
+
[[10 grudnia]] [[1996]] roku odwiedził Watykan, gdzie spotkał się z papieżem. Obydwaj przywódcy religijni podpisali wówczas deklarację chrystologiczną, na mocy której Apostolski Kościół Ormiański zobowiązał się do przyjęcia nauki o dwoistej naturze Chrystusa i porzucenia doktryny monofizytyzmu (wiara w wyłącznie boską naturę Syna Bożego). Decyzja katolikosa spotkała się z silną opozycją wewnątrz kościoła ormiańskiego w kraju i na emigracji.  
KareKin I wystosował oficjalne zaproszenie do odwiedzenia przez Jana Pawła II Armenii z okazji przypadającej w 2001 roku 1700-rocznicy chrztu tego kraju.
+
Karekin I wystosował oficjalne zaproszenie do odwiedzenia przez Jana Pawła II Armenii z okazji przypadającej w [[2001]] roku 1700-rocznicy [[chrzest|chrztu]] tego kraju.
 +
 
 +
==Deklaracja ekumeniczna z Janem Pawłem II==
 +
W podpisanej [[13 grudnia]] 1996 roku wspólnej deklaracji, głowy obdywu Kościołów, obok uznania przez patriarchę Ormian bogo-ludzkiej natury Syna Bożego, z ubolewaniem odniosły się do mających miejsce w minionych wiekach konfliktów pomiędzy Stolicą Apostolską a Ormiańskim Kościołem Apostolskim oraz zapewniono o wspólnym dążeniu do pełnej jedności doktrynalnej i komunii eucharystycznej. W fragmencie dokumentu możemy przeczytać m.in.:
 +
 
 +
{{Cytat box
 +
|cytat =Papież Jan Paweł II i Katolikos Karekin I uznają głęboką komunię duchową, jaka już ich łączy, podobnie jak biskupów, duchownych i świeckich wiernych ich Kościołów. Komunia ta jest zakorzeniona we wspólnej wierze w świętą i życiodajną Trójcę - wierze głoszonej przez Apostołów i przekazywanej w ciągu stuleci przez licznych Ojców i Doktorów Kościoła oraz przez biskupów, kapłanów i męczenników, którzy szli ich śladami. Radują się z tego, że w ostatnim okresie rozwój kontaktów ekumenicznych i postęp w dysputach teologicznych, prowadzonych w duchu chrześcijańskiej miłości i partnerstwa, pozwolił usunąć wiele nieporozumień, będących dziedzictwem dawnych sporów i kontrowersji. Ten [[dialog]] i spotkania ukształtowały korzystny klimat wzajmnego zrozumienia i powrotu do głębszej duchowej komunii opartej na wspólnej wierze w Trójcę Świętą, przekazanej im przez Ewangelię Chrystusową i świętą Tradycję Kościoła. Papież i Katolikos wyrażają szczególną satysfakcję z wielkiego postępu, jaki ich Kościoły osiągnęły we wspólnym poszukiwaniu jedności w Chrystusie, wcielonym Słowie Bożym. Jest on doskonałym Bogiem w swoim Bóstwie i doskonałym człowiekiem w swoim człowieczeństwie, zaś Jego Bóstwo jest zjednoczone z człowieczeństwem w Osobie Jednorodzonego Syna Bożego, w unii rzeczywistej i doskonałej, bez pomieszania, bez zamiany, bez podziału i jakiejkolwiek formy rozłączenia.
 +
|źródło =Dzieła zebrane t. XIV, s. 693
 +
|width =
 +
|align =
 +
}}
  
 
==Jan Paweł II o Karekinie I==
 
==Jan Paweł II o Karekinie I==
Linia 15: Linia 25:
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
 +
 +
==Bibliografia==
 +
*Jan Paweł II, ''Dzieła zebrane'', t. XIV, Wydawnictwo M, Kraków 2009. ISBN 8375951981 [[Plik:W_bibliotece.jpg]]
  
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
Linia 20: Linia 33:
  
 
==Zobacz także==
 
==Zobacz także==
[[Karekin II]]
+
*[[Karekin II]]
  
 
[[Kategoria:Biskupi]]
 
[[Kategoria:Biskupi]]
 
{{DEFAULTSORT:Karekin, I}}
 
{{DEFAULTSORT:Karekin, I}}

Aktualna wersja na dzień 07:28, 11 lip 2014

Karekin I (inna wymowa: Garegin, właść. Neszan Sarkissian, arm. Գարեգին Ա. Սարգիսյան), (ur. w 1932 roku, zm. w 1999) - głowa (katolikos) Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, dominującego w Armenii. Urodzony w Syrii, przez większość życia mieszkał w Libanie, na Cyprze i w USA. W 1964 roku konsekrowany na biskupa, w 1973 został arcybiskupem. Do Armenii przybył po upadku ZSRR i ogłoszeniu niepodległości przez ten kraj w 1991 roku. Po śmierci katolikosa Vazgena I w 1994 roku, wybrany patriarchą Armenii, rezydującym w Eczmiadzynie, duchowej i historycznej stolicy ormiańskiego chrześcijaństwa.

Relacje z Janem Pawłem II

10 grudnia 1996 roku odwiedził Watykan, gdzie spotkał się z papieżem. Obydwaj przywódcy religijni podpisali wówczas deklarację chrystologiczną, na mocy której Apostolski Kościół Ormiański zobowiązał się do przyjęcia nauki o dwoistej naturze Chrystusa i porzucenia doktryny monofizytyzmu (wiara w wyłącznie boską naturę Syna Bożego). Decyzja katolikosa spotkała się z silną opozycją wewnątrz kościoła ormiańskiego w kraju i na emigracji. Karekin I wystosował oficjalne zaproszenie do odwiedzenia przez Jana Pawła II Armenii z okazji przypadającej w 2001 roku 1700-rocznicy chrztu tego kraju.

Deklaracja ekumeniczna z Janem Pawłem II

W podpisanej 13 grudnia 1996 roku wspólnej deklaracji, głowy obdywu Kościołów, obok uznania przez patriarchę Ormian bogo-ludzkiej natury Syna Bożego, z ubolewaniem odniosły się do mających miejsce w minionych wiekach konfliktów pomiędzy Stolicą Apostolską a Ormiańskim Kościołem Apostolskim oraz zapewniono o wspólnym dążeniu do pełnej jedności doktrynalnej i komunii eucharystycznej. W fragmencie dokumentu możemy przeczytać m.in.:

Papież Jan Paweł II i Katolikos Karekin I uznają głęboką komunię duchową, jaka już ich łączy, podobnie jak biskupów, duchownych i świeckich wiernych ich Kościołów. Komunia ta jest zakorzeniona we wspólnej wierze w świętą i życiodajną Trójcę - wierze głoszonej przez Apostołów i przekazywanej w ciągu stuleci przez licznych Ojców i Doktorów Kościoła oraz przez biskupów, kapłanów i męczenników, którzy szli ich śladami. Radują się z tego, że w ostatnim okresie rozwój kontaktów ekumenicznych i postęp w dysputach teologicznych, prowadzonych w duchu chrześcijańskiej miłości i partnerstwa, pozwolił usunąć wiele nieporozumień, będących dziedzictwem dawnych sporów i kontrowersji. Ten dialog i spotkania ukształtowały korzystny klimat wzajmnego zrozumienia i powrotu do głębszej duchowej komunii opartej na wspólnej wierze w Trójcę Świętą, przekazanej im przez Ewangelię Chrystusową i świętą Tradycję Kościoła. Papież i Katolikos wyrażają szczególną satysfakcję z wielkiego postępu, jaki ich Kościoły osiągnęły we wspólnym poszukiwaniu jedności w Chrystusie, wcielonym Słowie Bożym. Jest on doskonałym Bogiem w swoim Bóstwie i doskonałym człowiekiem w swoim człowieczeństwie, zaś Jego Bóstwo jest zjednoczone z człowieczeństwem w Osobie Jednorodzonego Syna Bożego, w unii rzeczywistej i doskonałej, bez pomieszania, bez zamiany, bez podziału i jakiejkolwiek formy rozłączenia.
— Dzieła zebrane t. XIV, s. 693


Jan Paweł II o Karekinie I

Z wielką przyjemnością odwiedzam cię w twojej rezydencji, wspominając z radością nasze spotkanie w Rzymie przy okazji pamiętnej wizyty Jego Świątobliwości Karekina I w grudniu 1996 r. Z całego serca pragnę powtórzyć dziś słowa, które wówczas skierowałem do Katolikosa Patriarchy wszystkich Ormian: «Niech łaska tego spotkania i jego serdeczna atmosfera staną się lampą, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach (por. 2 P 1, 19).
— Słowo podczas spotkania Jana Pawła II z ormiańskim patriarchą Jerozolimy Torkomem II Manoogianem w 2000 roku [1]


Przypisy

Bibliografia

  • Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t. XIV, Wydawnictwo M, Kraków 2009. ISBN 8375951981 W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne

Zobacz także