Wanda Półtawska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Wanda Wiktoria Półtawska''' z d. Wojtasik (ur. 2 listopada 1921 w [[Lublin]]ie – doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii]]. Życie i działalność poświęciła przede wszystkim poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Przez 42 lata (1955-1997) wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a potem na Akademii Papieskiej w Krakowie. W latach 1981-84 wykładała też medycynę pastoralną w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W roku 1967 zorganizowała Instytut Teologii Rodziny i kierowała nim przez 33 lata, szkoląc młode małżeństwa i narzeczonych. Napisała szereg prac o przygotowaniu do małżeństwa i o właściwej postawie wobec współżycia płciowego. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Bliska przyjaciółka [[Jan Paweł II|Jana Pawła II]].
+
'''Wanda Wiktoria Półtawska''' z d. Wojtasik (ur. 2 listopada [[1921]] w [[Lublin]]ie) – doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii. Bliska przyjaciółka Jana Pawła II.
 +
 
 +
Życie i działalność poświęciła przede wszystkim poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Przez 42 lata (1955-1997) wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a potem na Akademii Papieskiej w Krakowie. W latach 1981-84 wykładała też medycynę pastoralną w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W roku 1967 zorganizowała Instytut Teologii Rodziny i kierowała nim przez 33 lata, szkoląc młode [[małżeństwo|małżeństwa]] i narzeczonych. Napisała szereg prac o przygotowaniu do małżeństwa i o właściwej postawie wobec współżycia płciowego. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.  
  
 
== Związki z Karolem Wojtyłą ==
 
== Związki z Karolem Wojtyłą ==
  
pierwsze spotkanie na początku lat 50 XX w. - spowiedź w kościele Mariackim. Widziała go wcześniej na spotkaniu lekarzy z księżmi.
+
Pierwsze spotkanie Wandy Półtawskiej z Karolem Wojtyłą miało miejsce na początku lat 50 XX wieku - podczas spotkań Wojtyły z duszpasterstwem lekarzy i studentów. Potem został jej spowiednikiem. Wspomina tę spowiedź: ''Pamiętam uczucie nieprawdopodobnej ulgi, że jest ktoś, kto rozumie...''.<ref>Wanda Półtawska, ''Beskidzkie rekolekcje: dzieje przyjaźni Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich'', Edycja św. Pawła, Częstochowa 2009, s. 38</ref>  oraz „Natychmiast zrozumiałam, że był to święty kapłan, który posiadał rzadką umiejętność słuchania”. Karol Wojtyła został jej kierownikiem duchowym.
"Pamiętam uczucie nieprawdopodobnej ulgi, że jest ktoś, kto rozumie..." s.38 Beskidzkie
 
 
 
poznała ks. Karola Wojtyłę, duszpasterza lekarzy i studentów, który stał się jej spowiednikiem.  
 
„Natychmiast zrozumiałam, że był to święty kapłan, który posiadał rzadką umiejętność słuchania” – wyznaje dr Półtawska.
 
 
 
 
Jako lekarz współpracuje z Wojtyłą. Prowadziła w Kurii, w jednym z pokoików w prywatnym apartamencie bp. Wojtyły, poradnię małżeńską.
 
Następnie współtworzyła Instytut Teologii Rodziny w 1967 r., zalożony dla obrony życia dzieci poczętych.
 
w 1962 - choroa - za przyczyną modlitw słynnego stygmatyka została cudownie uzdroweiona.
 
 
 
 
 
Dr Półtawska przypomina, że owocem tej współpracy była już opublikowana w 1960 r. „Miłość i odpowiedzialność
 
 
 
Dr Półtawska zaznacza, że Karol Wojtyła był wierny w przyjaźni. Dlatego krótko po wyborze, 20 października 1978 r. znalazł
 
czas, by napisać długi list. Później było szereg spotkań i wspólne wakacje z całą rodziną Półtawskich w Castel Gandolfo.
 
  
 +
Półtawska jako lekarz współpracowała z Wojtyłą. Prowadziła w Kurii, w jednym z pokoików w prywatnym apartamencie bp. Wojtyły, poradnię małżeńską. W kwietniu 1969 zwolniła się z Kliniki, aby poświęcić się przede wszystkim poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Następnie od 1967 współtworzyła Instytut Teologii Rodziny, założony dla obrony życia dzieci poczętych. Znalazła z Wojtyłą wspólny cel - walczyli oboje o najważniejszą dla nich rzecz: uzdrowienie, uczynienie szczęśliwą i świętą ludzką [[rodzina|rodzinę]]. Połączyły ich poglądy na temat katolickiej etyki. Karol Wojtyła zasięgał rady Wandy Półtawskiej podczas pisania książki ''[[Miłość i odpowiedzialność]]'' (najprawdopodobniej w tematach związanych z antykoncepcją i orgazmem kobiety). Półtawska należała do zespołu, który opracował memorandum ''Podstawy nauki Kościoła o zasadach życia małżeńskiego''.
  
Była u JP2 w szpitali. Potem W czwartek 31 marca 2005 wezwał ją kard. Dziwisz i pozostała u boku Ojca Świętego aż do nocy 2 kwietnia.  
+
Wanda Półtawska utrzymywała z Karolem Wojtyłą także kontakt prywatny. Wielokrotnie spędzali wspólnie (Wojtyła z rodziną Półtawskich) wakacje w górach. Wspomnienia z tego okresu znalazły się w książce Wandy Półtawskiej ''Beskidzkie rekolekcje: dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich''. Nie należy jednak do [[Środowisko|''Środowiska'']] i nie uczestniczyła w wyprawach tej grupy w Bieszczady, Tatry czy Mazury.<ref>Aleksandra Klich, ''Brat Karol, siostra Wanda'', Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2009, s. 20</ref>
  
 +
Od 28 września 1958 - dnia konsekracji biskupiej Karola Wojtyły - mówią o sobie "brat" i "siostra". Wojtyła zawsze już będzie podpisywał listy do niej "Brat" albo "Br."
  
W kwietniu 1969 zwolniła się z Kliniki, aby poświęcić się przede wszystkim poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu.
+
W 1962 Wanda Półtawska zaczyna [[chorzy|chorować]]. Karol Wojtyła pisze list do o. [[Pio z Pietrelciny|Pio]] z prośbą o wstawiennictwo. Za przyczyną modlitw słynnego stygmatyka Wanda Półtawska została cudownie uzdrowiona.
  
 +
Po 1978 kontakty nie ustają. Prowadzą liczną korespondencję, spotykają się w Rzymie. Wojtyła odbywa szereg spotkań i spędza wspólne wakacje z całą rodziną Półtawskich w Castel Gandolfo. Wanda Półtawska była przy [[śmierć Jana Pawła II|śmierci Jana Pawła II]] - czuwała przy boku Ojca Świętego od czwartku 31 marca 2005 aż do nocy 2 kwietnia.
  
pomoc w realizacji tego, co Karol Wojtyła - Jan Paweł II uznał za najważniejsze zadanie współczesne: uzdrowienie, uczynienie szczęśliwą i świętą ludzką rodzinę. Pracuje na tym polu niestrudzenie, tak w Polsce, jak na płaszczyźnie międzynarodowej. Napisała w związku z tym szereg prac o przygotowaniu do małżeństwa i o właściwej postawie wobec współżycia płciowego.
+
Nadal niezwykle aktywnie zajmuje się propagowaniem etyki małżeńskiej i rodzinnej.
  
== Karol Wojtyła/Jan Paweł II o Wandzie Półtawskiej ==
 
 
== Półtawska o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II ==
 
== Półtawska o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II ==
  
Linia 48: Linia 37:
  
 
== Przypisy ==
 
== Przypisy ==
 +
{{Przypisy}}
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
  
Linia 56: Linia 47:
  
 
* [http://www.kul.pl/zyciorys-dr-wandy-poltawskiej,art_12047.html Życiorys dr Wandy Półtawskiej na stronie KUL-u] [dostęp: 12.12.2013]
 
* [http://www.kul.pl/zyciorys-dr-wandy-poltawskiej,art_12047.html Życiorys dr Wandy Półtawskiej na stronie KUL-u] [dostęp: 12.12.2013]
 +
* [http://www.youtube.com/watch?v=C-6W9xFT12Y film ''Duśka'' reż. Wanda Różycka-Zborowska]
  
 
== Zobacz także ==
 
== Zobacz także ==
  
 
[[Andrzej Półtawski]]
 
[[Andrzej Półtawski]]
 +
 +
{{DEFAULTSORT:Półtawska, Wanda}}
 +
[[Kategoria:Współpracownicy Jana Pawła II]]

Aktualna wersja na dzień 17:08, 2 lip 2014

Wanda Wiktoria Półtawska z d. Wojtasik (ur. 2 listopada 1921 w Lublinie) – doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii. Bliska przyjaciółka Jana Pawła II.

Życie i działalność poświęciła przede wszystkim poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Przez 42 lata (1955-1997) wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a potem na Akademii Papieskiej w Krakowie. W latach 1981-84 wykładała też medycynę pastoralną w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W roku 1967 zorganizowała Instytut Teologii Rodziny i kierowała nim przez 33 lata, szkoląc młode małżeństwa i narzeczonych. Napisała szereg prac o przygotowaniu do małżeństwa i o właściwej postawie wobec współżycia płciowego. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Związki z Karolem Wojtyłą

Pierwsze spotkanie Wandy Półtawskiej z Karolem Wojtyłą miało miejsce na początku lat 50 XX wieku - podczas spotkań Wojtyły z duszpasterstwem lekarzy i studentów. Potem został jej spowiednikiem. Wspomina tę spowiedź: Pamiętam uczucie nieprawdopodobnej ulgi, że jest ktoś, kto rozumie....[1] oraz „Natychmiast zrozumiałam, że był to święty kapłan, który posiadał rzadką umiejętność słuchania”. Karol Wojtyła został jej kierownikiem duchowym.

Półtawska jako lekarz współpracowała z Wojtyłą. Prowadziła w Kurii, w jednym z pokoików w prywatnym apartamencie bp. Wojtyły, poradnię małżeńską. W kwietniu 1969 zwolniła się z Kliniki, aby poświęcić się przede wszystkim poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Następnie od 1967 współtworzyła Instytut Teologii Rodziny, założony dla obrony życia dzieci poczętych. Znalazła z Wojtyłą wspólny cel - walczyli oboje o najważniejszą dla nich rzecz: uzdrowienie, uczynienie szczęśliwą i świętą ludzką rodzinę. Połączyły ich poglądy na temat katolickiej etyki. Karol Wojtyła zasięgał rady Wandy Półtawskiej podczas pisania książki Miłość i odpowiedzialność (najprawdopodobniej w tematach związanych z antykoncepcją i orgazmem kobiety). Półtawska należała do zespołu, który opracował memorandum Podstawy nauki Kościoła o zasadach życia małżeńskiego.

Wanda Półtawska utrzymywała z Karolem Wojtyłą także kontakt prywatny. Wielokrotnie spędzali wspólnie (Wojtyła z rodziną Półtawskich) wakacje w górach. Wspomnienia z tego okresu znalazły się w książce Wandy Półtawskiej Beskidzkie rekolekcje: dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich. Nie należy jednak do Środowiska i nie uczestniczyła w wyprawach tej grupy w Bieszczady, Tatry czy Mazury.[2]

Od 28 września 1958 - dnia konsekracji biskupiej Karola Wojtyły - mówią o sobie "brat" i "siostra". Wojtyła zawsze już będzie podpisywał listy do niej "Brat" albo "Br."

W 1962 Wanda Półtawska zaczyna chorować. Karol Wojtyła pisze list do o. Pio z prośbą o wstawiennictwo. Za przyczyną modlitw słynnego stygmatyka Wanda Półtawska została cudownie uzdrowiona.

Po 1978 kontakty nie ustają. Prowadzą liczną korespondencję, spotykają się w Rzymie. Wojtyła odbywa szereg spotkań i spędza wspólne wakacje z całą rodziną Półtawskich w Castel Gandolfo. Wanda Półtawska była przy śmierci Jana Pawła II - czuwała przy boku Ojca Świętego od czwartku 31 marca 2005 aż do nocy 2 kwietnia.

Nadal niezwykle aktywnie zajmuje się propagowaniem etyki małżeńskiej i rodzinnej.

Półtawska o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II

Jan Paweł II przyciągał ludzi, ponieważ naprawdę kochał wszystkich, i ludzie to rozumieli, czuli to i odwzajemniali miłość i serdeczność.
L'Osservatore Romano z 3 listopada 2012


Nasze rozmowy dotyczyły problemów teologicznych i duszpasterskich, nie było miejsca na czczą gadaninę.
L'Osservatore Romano z 3 listopada 2012


Przypisy

  1. Wanda Półtawska, Beskidzkie rekolekcje: dzieje przyjaźni Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2009, s. 38
  2. Aleksandra Klich, Brat Karol, siostra Wanda, Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2009, s. 20

Bibliografia

  • Wanda Półtawska, Beskidzkie rekolekcje: dzieje przyjaźni Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2009. ISBN 9788374245722 W bibliotece.jpg
  • Aleksandra Klich, Brat Karol, siostra Wanda, Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2009. ISBN 9788375527117 W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne

Zobacz także

Andrzej Półtawski