Pielgrzymka zagraniczna (9): Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
Linia 3: Linia 3:
 
== Cele i przebieg pielgrzymki ==
 
== Cele i przebieg pielgrzymki ==
  
=== Turcja 28-30 XI 1979 r. ===
+
=== Pakistan 16 II 1981 r. ===
  
Najważniejszymi celami pielgrzymki do Turcji było podtrzymanie dialogu z prawosławnymi i odwiedziny prawosławnego Patriarchy Konstantynopola.
+
Krótka, bo tylko dwugodzinna wizyta na terytorium [[Pakistan|Pakistanu]] - w największym mieście kraju, [[Karaczi]] - wymuszona była względami technicznymi (międzylądowanie). Jan Paweł II został powitany przez prezydenta Republiki Pakistanu, gen. Mohammada Zia-ul-Haqa oraz przez arcybiskupa Karaczi - kardynała [[Joseph Cordeiro|Josepha Cordeiro]]. W przemówieniu powitalnym Papież nawiązywał zarówno do troski Kościoła o człowieka, jak i o duchu współpracy między wiernymi trzech religii.
 +
 
 +
: ''(...) harmonijna współpraca Kościoła katolickiego z rządem Pakistanu na rzecz dobra tak wielu ludzi napawa głębokim zadowoleniem. Modlę się o dalszą pomyślność dla tych poczynań. Ze szczególną troską Kościół myśli w chwili obecnej o sytuacji uchodźców, jednym z wielkich problemów, wobec których stanął Pański naród, a także wiele innych krajów. Chciałbym skorzystać z okazji, ażeby wyrazić mój podziw dla wysiłków, które podjął i nadal podejmuje Pakistan na rzecz tych wyrwanych ze swego środowiska ludzi. I chciałbym Pana zapewnić, że, tak jak dotychczas, Kościół pragnie nadal wspierać te wysiłki.
 +
: '' Jedną z cech charakterystycznych Abrahama - do którego wiary chętnie nawiązują chrześcijanie, muzułmanie i żydzi - była jego gościnność, jaka objawiła się w sposób szczególny w przyjęciu trzech przybyszów pod dębem w Mamre [por. Rdz 18, 1 nn]. Serdeczne przyjęcie, które Pan i umiłowani mieszkańcy Pakistanu w dzisiejszym dniu mi zgotowali, jest wyrazem tego samego ducha gościnności. Jestem za to głęboko wdzięczny i chciałbym na waszą życzliwość odpowiedzieć zapewnieniem o modlitwach w waszych intencjach.
  
: ''Nie mogę ukryć radości płynącej z tego, że znajduję się w tym kraju najdawniejszych tradycji chrześcijańskich i w tym mieście bogatym w historię, cywilizację i sztukę, które je umieszczają wśród najpiękniejszych miast świata. Dzisiaj jak wczoraj. Dla chrześcijan całego świata, przywykłych do czytania i rozważania kart Nowego Testamentu, te miejsca są bliskie, jak i nazwy pierwszych wspólnot chrześcijańskich w wielu miastach, które dzisiaj należą do terytorium nowoczesnej Turcji.
+
: ''Karaczi, 16 lutego 1981 r.''
 
 
: ''Stambuł, 29 listopada 1979 r.''
 
  
 
Papież przybył do Turcji w przeddzień wspomnienia [[Święty_Andrzej|świętego Andrzeja]] - brata [[Święty Piotr|świętego Piotra]] - apostoła w którego działalności odnajduje swoje korzenie Kościół prawosławny. Papież wziął udział w obchodach tego święta, uczestnicząc zarówno w katolickiej mszy św. w kościele św. Ducha, jak i w liturgii prawosławnej w kościele św. Andrzeja w [[Stambuł|Stambule]]. Tematem przemówień Ojca Świętego była kwestia rozbicia Kościoła i potrzeba działań dla przywrócenia jedności.
 
Papież przybył do Turcji w przeddzień wspomnienia [[Święty_Andrzej|świętego Andrzeja]] - brata [[Święty Piotr|świętego Piotra]] - apostoła w którego działalności odnajduje swoje korzenie Kościół prawosławny. Papież wziął udział w obchodach tego święta, uczestnicząc zarówno w katolickiej mszy św. w kościele św. Ducha, jak i w liturgii prawosławnej w kościele św. Andrzeja w [[Stambuł|Stambule]]. Tematem przemówień Ojca Świętego była kwestia rozbicia Kościoła i potrzeba działań dla przywrócenia jedności.

Wersja z 17:17, 25 lut 2013

Dziewiąta podróż apostolska (poza terytorium Watykanu i Włoch). Odbyła się w dniach 16-26 lutego 1981 r. Celem były kolejno Pakistan, Filipiny, Guam, Japonia i Stany Zjednoczone(Alaska).

Cele i przebieg pielgrzymki

Pakistan 16 II 1981 r.

Krótka, bo tylko dwugodzinna wizyta na terytorium Pakistanu - w największym mieście kraju, Karaczi - wymuszona była względami technicznymi (międzylądowanie). Jan Paweł II został powitany przez prezydenta Republiki Pakistanu, gen. Mohammada Zia-ul-Haqa oraz przez arcybiskupa Karaczi - kardynała Josepha Cordeiro. W przemówieniu powitalnym Papież nawiązywał zarówno do troski Kościoła o człowieka, jak i o duchu współpracy między wiernymi trzech religii.

(...) harmonijna współpraca Kościoła katolickiego z rządem Pakistanu na rzecz dobra tak wielu ludzi napawa głębokim zadowoleniem. Modlę się o dalszą pomyślność dla tych poczynań. Ze szczególną troską Kościół myśli w chwili obecnej o sytuacji uchodźców, jednym z wielkich problemów, wobec których stanął Pański naród, a także wiele innych krajów. Chciałbym skorzystać z okazji, ażeby wyrazić mój podziw dla wysiłków, które podjął i nadal podejmuje Pakistan na rzecz tych wyrwanych ze swego środowiska ludzi. I chciałbym Pana zapewnić, że, tak jak dotychczas, Kościół pragnie nadal wspierać te wysiłki.
Jedną z cech charakterystycznych Abrahama - do którego wiary chętnie nawiązują chrześcijanie, muzułmanie i żydzi - była jego gościnność, jaka objawiła się w sposób szczególny w przyjęciu trzech przybyszów pod dębem w Mamre [por. Rdz 18, 1 nn]. Serdeczne przyjęcie, które Pan i umiłowani mieszkańcy Pakistanu w dzisiejszym dniu mi zgotowali, jest wyrazem tego samego ducha gościnności. Jestem za to głęboko wdzięczny i chciałbym na waszą życzliwość odpowiedzieć zapewnieniem o modlitwach w waszych intencjach.
Karaczi, 16 lutego 1981 r.

Papież przybył do Turcji w przeddzień wspomnienia świętego Andrzeja - brata świętego Piotra - apostoła w którego działalności odnajduje swoje korzenie Kościół prawosławny. Papież wziął udział w obchodach tego święta, uczestnicząc zarówno w katolickiej mszy św. w kościele św. Ducha, jak i w liturgii prawosławnej w kościele św. Andrzeja w Stambule. Tematem przemówień Ojca Świętego była kwestia rozbicia Kościoła i potrzeba działań dla przywrócenia jedności. Apelom o współpracę duszpasterską Kościołów towarzyszyło podpisanie przez Jana Pawła II i patriarchę Dimitriosa I wspólnej Deklaracji ekumenicznej, ogłaszającej rozpoczęcie dialogu teologicznego (nazwanego "dialogiem miłości") i powołanie katolicko-prawosławnej komisji mieszanej.

//#### uwaga: Deklaracja ekumeniczna do opisania jako podsekcja w oddzielnym haśle Deklaracje ekumeniczne --> zrobić odwołanie

Ważnym dla chrześcijan wydarzeniem pielgrzymki były również papieskie odwiedziny w Efezie - mieście trzeciego soboru Kościoła. Jan Paweł II uczestniczył w liturgii w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej i w przemówieniu przypomniał, że Matka Boża jest również Matką Kościoła.

Pielgrzymka do Turcji była dla Jana Pawła II pierwszą wizytą w krajach muzułmańskich. Była jednocześnie jedyną spośród takich wizyt podczas której w programie nie było spotkania z przedstawicielami społeczności muzułmańskiej. Kilkakrotnie natomiast - zwłaszcza podczas spotkania z wiernymi na terenie ambasady włoskiej w Ankarze Jan Paweł II wspominał o wyznawcach islamu zarówno w kontekście potrzeby szacunku dla wyznawców innych religii, jak i mówiąc o wspólnych korzeniach wiary w jednego Boga - Boga Abrahama - opierając się na deklaracji soborowej Nostra aetate.

Pielgrzymka miała istotne znaczenie pierwszego z wielkich gestów ekumenicznych pontyfikatu Papieża Polaka. Jak sam powiedział w przemówieniu wygłoszonym na rzymskim lotnisku Fiumicino bezpośrednio po wylądowaniu tą podróżą chciałem też zaświadczyć o mojej mocnej woli posuwania się naprzód na drodze wiodącej do jedności wszystkich chrześcijan i równocześnie wnieść wkład w dzieło zbliżenia ludzi między sobą z poszanowaniem tego, co jest istotne i głęboko ludzkie. (1)

//#### spr. i ew. wykluczyć źródła mówiące o tym, że pierwszy przylot był do Ankary... (por. Wikipedia)

  • 29 listopada
    • Stambuł: spotkanie z patriarchą ormiańskim Shnork Kalustianem; spotkanie z katolickim arcybiskupem Stambułu obrządku ormiańskiego Jeanem Tcholakianem i wiernymi obrządku ormiańskiego; msza św. w kościele Świętego Ducha; spotkanie z patriarchą ekumenicznym Dimitriosem I,
    • Ankara: spotkanie z wiernymi w kościele przy ambasadzie włoskiej.
  • 30 listopada
    • Stambuł: liturgia prawosławna w kościele św. Andrzeja w greckiej dzielnicy Stambułu - Fanarze; podpisanie wraz z patriarchą Dimitriosem I wspólnej Deklaracji ekumenicznej; spotkanie z Polonią turecką,
    • Efez: msza św. w sanktuarium Matki Bożej.

Przypisy

(1) przemówienie na koniec wizyty w Turcji, lotnisko Rzym-Fiumicino, 30 listopada 1979 r.

Bibliografia

  • Antoni Jackowski, Izabela Sołjan (red.), "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wyd. WAM, Kraków 2005, s.368-370
  • Jan Paweł II, "Nauczanie Papieskie" t. II,2 (1979) , Wyd. Pallotinum, Poznań 1992, s. xxx
  • kard. Achille Silvestrini (red.), "Papież pielgrzym. Jana Pawła II przesłanie dla świata", Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2001, s. 53-61

// M-kę i PAX, Malińskiego? dodać...

Linki zewnętrzne

Zobacz także

Podróże apostolskie Jana Pawła II, Azja, Australia i Oceania