Pielgrzymka zagraniczna (76)
Treść hasła została przygotowana z wykorzystaniem treści publikacji (red.) Antoni Jackowski, Izabela Sołjan, "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wydawnictwo WAM, Kraków 2005.
Siedemdziesiąta szósta podróż apostolska (poza terytorium Watykanu i Włoch) odbyta przez Jana Pawła II w dniach 25 – 27 czerwca 1997 roku. Celem były odwiedziny Czechy.
Spis treści
Przebieg pielgrzymki
25 – 27 czerwca 1997 CZECHY
Cel pielgrzymki
Zakończenie obchodów 1000-lecia śmierci św. Wojciecha.
Przebieg wizyty w Czechach
- 25 kwietnia
- PRAGA: Powitanie na lotnisku Ruzyně przez władze kościelne i państwowe (na czele z prezydentem Vaclavem Havlem) • Spotkanie z członkami Konferencji Episkopatu Czech w nuncjaturze apostolskiej
- 26 kwietnia
- HRADEC KRÁLOVÉ: Msza św. dla młodzieży na placu przed katedrą
- PRAGA: Spotkanie z delegacją Uniwersytetu Karola z okazji 650-lecia istnienia uczelni • Spotkanie z członkami czeskiego rządu, współpracownikami i rodziną prezydenta Vaclava Havla w zamku na Hradczanach • Prywatna rozmowa z prezydentem • Spotkanie z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Czechach • Spotkanie z chorymi i osobami konsekrowanymi w arcyopactwie benedyktyńskim na Brzewnowie
- 27 kwietnia
- PRAGA: Prywatna rozmowa z premierem rządu Vaclavem Klausem • Msza św. na praskich błoniach Letna • Modlitwa ekumeniczna w katedrze • Modlitwa przy relikwiach św. Wacława i św. Wojciecha w katedralnej kaplicy św. Wacława • Oficjalne pożegnanie na lotnisku
Charakterystyka i najważniejsze przesłanie pielgrzymki
Trzecia pielgrzymka Ojca Świętego do Czech była związana z 1000-leciem śmierci św. Wojciecha. W pierwszym dniu pielgrzymki Papież spotkał się w budynku nuncjatury z członkami Episkopatu Czech, gdzie wygłosił do biskupów przemówienie, w którym nawiązał do aktualnej sytuacji religijnej Czech i do pracy duszpasterskiej w tym kraju. Rankiem drugiego dnia pielgrzymki Ojciec Święty na placu katedralnym w Hradec Králové przewodniczył mszy św. dla ok. 65 tys. młodych. W swej homilii, wskazując na osobę św. Wojciecha, Papież wyraził nadzieję, że młodzi wniosą decydujący wkład w ewangelizację Europy, a zarazem zapewnił zgromadzoną młodzież, że życie z Chrystusem jest wspaniałą przygodą i tylko On może nadać pełny sens życiu.
Podczas spotkania z delegacją z Uniwersytetu Karola przekazał przedstawicielom tej najstarszej w Europie Środkowej uczelni kopię (na pergaminie) bulii papieża Klemensa VI, na mocy której powstał ten uniwersytet. Po spotkaniach w zamku na Hradczanach (m.in. z prezydentem Vaclavem Havlem i korpusem dyplomatycznym) Papież spotkał się w bazylice klasztoru benedyktyńskiego na Brzewnowie z chorymi i przedstawicielami osób konsekrowanych.
Najważniejszym wydarzeniem pielgrzymki była msza św. na zakończenie obchodów 1000-lecia śmierci św. Wojciecha, sprawowana przez Jana Pawła II na praskich błoniach Letna. W homilii do ponad 200 rys. wiernych Ojciec Święty powiedział, że św. Wojciech, jest znakiem współpracy, jaka winna istnieć między Kościołem a społeczeństwem. Jest znakiem więzi między narodami czeskim i polskim. Ostatnim spotkaniem była wspólna modlitwa ekumeniczna w katedrze i nawiedzenie relikwii św. Wojciecha i św. Wacława. (FM)
Źródła
Bibliografia
- (red.) Antoni Jackowski, Izabela Sołjan, Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II, Wyd. WAM, Kraków 2005, s.401, 405-406
- Jan Paweł II, Dzieła zebrane, Wydawnictwo M, Kraków 2006, t. XI, s. 809-821.
- Insegnamenti di Giovanni Paolo II, Libreria Editrice Vaticana, Rzym, t.XX,1, s.809-850