Pontyfikat Jana Pawła II: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 46 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
 
</div><noinclude>
 
</div><noinclude>
  
'''Pontyfikat Jana Pawła II''' w historii Kościoła Katolickiego trzeci pod względem długości pontyfikat - po [[Święty Piotr|św. Piotrze]] i bł. [[Pius IX|Piusie IX]].   
+
'''Pontyfikat Jana Pawła II''' w historii Kościoła Katolickiego trzeci pod względem długości pontyfikat - po [[Święty Piotr|św. Piotrze]] i bł. [[Pius IX|Piusie IX]] (9665 dni, licząc od momentu ogłoszenia wyboru - 9659, licząc od momentu inauguracji pontyfikatu).   
  
=== Początek pontyfikatu ===
+
== Początek pontyfikatu ==
  
Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się 16 października 1978 roku, po wyborze dokonanym podczas drugiego [[Konklawe 14-16 X 1978|konklawe]] tego roku, zwołanego po śmierci papieża [[Jan Paweł I|Jana Pawła I]]. Kardynał Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Wg nieoficjalnych doniesień miał otrzymać 99 na 111 głosów.
+
Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się [[16 października]] [[1978]] roku, po wyborze dokonanym podczas drugiego [[Konklawe 14-16 X 1978|konklawe]] tego roku, zwołanego po śmierci papieża [[Jan Paweł I|Jana Pawła I]]. Kardynał Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Wg nieoficjalnych doniesień miał otrzymać 99 na 111 głosów.
  
Po godzinie 19 nowy papież wyszedł na balkon bazyliki Świętego Piotra i podczas pierwszego wystąpienia publicznego wbrew tradycji nakazującej tylko pobłogosławienie tłumu, zwrócił się do wiwatujących rzesz zalegających Plac Św. Piotra następującymi słowami:  
+
Po godzinie 19 nowy papież wyszedł na balkon bazyliki Świętego Piotra i podczas [[Pierwsze słowa Jana Pawła II do wiernych|pierwszego wystąpienia publicznego]] wbrew tradycji nakazującej tylko pobłogosławienie tłumu, zwrócił się do wiwatujących rzesz zalegających Plac Św. Piotra następującymi słowami:  
  
 
{{Cytat box
 
{{Cytat box
Linia 19: Linia 19:
  
 
<P>Nie wiem, czy potrafię rozmawiać waszym... naszym językiem włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. Przedstawiam się wam wszystkim dzisiaj, by wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła z pomocą Pana Boga i z pomocą ludzi. </P>
 
<P>Nie wiem, czy potrafię rozmawiać waszym... naszym językiem włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. Przedstawiam się wam wszystkim dzisiaj, by wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła z pomocą Pana Boga i z pomocą ludzi. </P>
  |źródło = Pierwsze przesłanie po wyborze, Rzym, 16 października 1978 <ref>http://mateusz.pl/JPII/habemusp/hpapam1.htm (dostęp 22-04-2014)</ref>
+
  |źródło = Pierwsze przesłanie po wyborze, Rzym, 16 października 1978 <ref>http://mateusz.pl/JPII/habemusp/hpapam1.htm [dostęp: 22.04.2014]</ref>
 
  |width  =  
 
  |width  =  
 
  |align  =  
 
  |align  =  
 
}}
 
}}
  
W niedzielę 22 października 1978 roku nastąpiła inauguracja pontyfikatu. Nazajutrz Papież pierwszy raz udzielił audiencji licznej delegacji rodaków, na której czele stał Prymas Tysiąclecia, kard. [[Stefan Wyszyński]].
+
W niedzielę 22 października 1978 nastąpiła uroczysta inauguracja pontyfikatu z mszą świętą, podczas której nowy Papież wygłosił pamiętną homilię, uważaną za programową dla całego pontyfikatu. Przyjął również tradycyjny hołd od [Kolegium Kardynalskie] - tzw. homagium. Nazajutrz Papież pierwszy raz udzielił audiencji licznej delegacji rodaków, na której czele stał Prymas Tysiąclecia, kard. [[Stefan Wyszyński]].
  
 
Nowy Papież wybrał [[Herb papieski Jana Pawła II|swój herb]], a także motto - ''[[Totus tuus]]'' (''Cały Twój'').
 
Nowy Papież wybrał [[Herb papieski Jana Pawła II|swój herb]], a także motto - ''[[Totus tuus]]'' (''Cały Twój'').
  
=== Ważne wydarzenia pontyfikatu ===
+
== Ważne wydarzenia pontyfikatu ==
  
 +
<div class="noprint" style="clear: right; border: solid #aaa 1px; margin: 12pt 8%; font-size: 100%; background: #f9f9f9; width: 75%; padding: 4px; text-align: center">
 +
Sekcja w przygotowaniu
 +
</div><noinclude>
  
=== Śmierć Jana Pawła II ===
+
== Śmierć Jana Pawła II ==
  
Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Niedzieli [[Miłosierdzie Boże|Miłosierdzia Bożego]].
+
Jan Paweł II zmarł w sobotę [[2 kwietnia]] [[2005]], w wigilię Niedzieli [[Miłosierdzie Boże|Miłosierdzia Bożego]].
  
W piątek 8 kwietnia 2005 roku odbył się [[Pogrzeb Jana Pawła II|papieski pogrzeb]].
+
W piątek [[8 kwietnia]] [[2005]] odbył się [[Pogrzeb Jana Pawła II|papieski pogrzeb]].
  
 
W wyniku przeprowadzonego w tym samym miesiącu konklawe następcą Jana Pawła II został jego wieloletni współpracownik, kardynał Joseph Ratzinger, który przybrał imię [[Benedykt XVI]].
 
W wyniku przeprowadzonego w tym samym miesiącu konklawe następcą Jana Pawła II został jego wieloletni współpracownik, kardynał Joseph Ratzinger, który przybrał imię [[Benedykt XVI]].
  
Niecałe trzy miesiące po śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny polskiego papieża. Dziewięć lat później, 27 kwietnia 2014 roku, po rekordowo krótkim czasie, odbędzie się kanonizacja polskiego papieża.
+
Niecałe trzy miesiące po śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny polskiego papieża.  
 +
[[1 maja]] [[2011]] w Rzymie papież Benedykt XVI beatyfikował swojego poprzednika.
 +
[[27 kwietnia]] [[2014]], po rekordowo krótkim czasie (w ledwo 9 lat po śmierci), papież [[Franciszek]] kanonizował polskiego papieża - podczas wspólnej uroczystości wraz z [[Jan XXIII|Janem XXIII]].
  
=== Dokumenty pontyfikatu ===
+
== Dokumenty pontyfikatu ==
  
 +
Oficjalna dokumentacja pontyfikatu wydana przez watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana pt. "Insegnamenti di Giovanni Paolo II" obejmuje razem xx s. w XX tomach.
  
=== Inne osiągnięcia pontyfikatu ===
+
Jak się szacuje, owocem pontyfikatu Jana Pawła II jest ponad 25 tys. tekstów pisanych (m.in. encyklik, adhortacji, konstytucji i listów apostolskich) i wystąpień (homilii, przemówień, orędzi) wygłaszanych publicznie.<ref>podać źródło</ref>. Część z nich do dziś pozostaje nieprzetłumaczona na język polski, choć - co warto podkreślić - przetłumaczone są wszystkie najważniejsze dokumenty.
  
* Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, pierwszym papieżem-Słowianinem i pierwszym papieżem pochodzącym z kraju pod rządami komunizmu. Jednocześnie był pierwszym od 456 lat papieżem nie-Włochem.
+
Wśród polskich wydań warto polecić 16-tomowe ''Dzieła Zebrane Jana Pawła II'' [[Wydawnictwo M|Wydawnictwa M]] (najobszerniejszy zbiór nauczania Jana Pawła II z całego pontyfikatu dostępny w języku polskim) oraz kilkunastotomowe ''Nauczanie Papieskie'' Wydawnictwa Pallottinum (kompletny zbiór wszystkich dokumentów Jana Pawła II z lat 1978-1986).
 +
<BR>Poszukując internetowych zasobów dokumentów z nauczania Jana Pawła II warto zapoznać się ze [[ZiBaTePa|Zintegrowaną Bazą Tekstów Papieskich]], pozwalającą również na przeszukiwanie tematyczne zasobów.
  
* Odbył aż 104 [[podróże apostolskie Jana Pawła II|pielgrzymki zagraniczne]], odwiedzając 135 krajów na wszystkich zamieszkanych na stałe kontynentach. Prawdopodobnie nie było dotąd człowieka, który spotkałby się z tak wielką liczbą innych ludzi na całym świecie. Spotkanie w ramach [[Światowe Dni Młodzieży|Światowych Dni Młodzieży]] na Filipinach podczas [[pielgrzymka zagraniczna (63)|pielgrzymki z 1995 roku]], podczas którego liczbę wiernych szacuje się na ok. 5 mln. osób - uznawane jest za największe zgromadzenie w historii ludzkości. Drugim jest również wydarzenie związane z Janem Pawłem II, a mianowicie [[pogrzeb Jana Pawła II|jego pogrzeb]], w którym, jak się szacuje, wzięło udział blisko 4 mln. wiernych.
+
Jan Paweł II jest autorem m.in.:
2,5-milionowa rzesza wiernych zgromadzonych na krakowskich Błoniach podczas jego ostatniej [[pielgrzymka zagraniczna (98)|wizyty w Ojczyźnie]] uznawana jest za największe zgromadzenie w historii Polski.
+
* 14 [[:Kategoria:Encykliki|encyklik]],
 +
* 15 [[:Kategoria:Adhortacje|adhortacji apostolskich]]
 +
* 45 [[:Kategoria:Listy apostolskie|listów apostolskich]]
 +
* 13 [[Konstytucje apostolskie Jana Pawła II|konstytucji apostolskich]]
 +
* 21 orędzi na [[Światowe Dni Młodzieży]]
 +
* 250 orędzi m.in. na [[Boże Narodzenie]], [[Wielkanoc]], [[Światowe Dni Chorego]], [[Światowe Dni Pokoju]], [[Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu]] i in.  
 +
* ok. 3500 homilii i przemówień
 +
* licznych katechez prezentowanych głównie podczas środowych [[audiencje generalne|audiencji generalnych]] oraz przesłań okolicznościowych
  
* Wprowadził zwyczaj posługi papieży w konfesjonale w Bazylice św. Piotra w Wielki Piątek (pierwszy raz uczynił tak w 1980 roku).
+
Podpisał [[Katechizm Kościoła Katolickiego]].
 +
 
 +
Był również autorem książek (nie stanowiących oficjalnego nauczania Kościoła):
 +
 
 +
* ''[[Mężczyzną i niewiastą stworzył ich|Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństwa]]'' – pełna, książkowa (i opatrzona przypisami) wersja cyklu katechez ze środowych audiencji generalnych na temat [[teologia ciała|teologii ciała]] i [[godność osoby ludzkiej|godności osoby ludzkiej]] przygotowanych z odwołaniami do Biblii i encykliki [[Paweł VI|Pawła VI]] ''Humanae vitae''.
 +
* ''[[Przekroczyć próg nadziei]]'' – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin 1994 ISBN 83-228-0395-8
 +
* ''[[Dar i Tajemnica]]'' – Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków 1996 ISBN 83-859-0342-9
 +
* ''[[Tryptyk rzymski]]'' (poemat) – Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003 ISBN 83-88971-43-3
 +
* ''[[Wstańcie, chodźmy!]]'' – Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków 2004 ISBN 83-88971-86-7
 +
* ''[[Pamięć i tożsamość]]'' – Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2005 ISBN 83-240-0525-0
 +
 
 +
== Lata poświęcone pontyfikatu ==
 +
 
 +
Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu kilkakrotnie ogłaszał poświęcenie danego roku konkretnym tematom.
 +
Były wśród nich:
 +
 
 +
* Rok Święty Odkupienia (od [[25 marca]] [[1983]] do [[22 kwietnia]] [[1984]])
 +
* Rok [[Maryja|Maryjny]] (od [[7 czerwca]] [[1987]] do [[15 sierpnia]] [[1988]])
 +
* Rok [[Rodzina|Rodziny]] (od [[26 grudnia]] [[1993]] do [[30 grudnia]] [[1994]])
 +
* 3 lata przygotowań do Wielkiego Jubieluszu Roku 2000:
 +
** [[1997]] - Rok Wiary, dedykowany Jezusowi Chrystusowi
 +
** [[1998]] - Rok [[Nadzieja|Nadziei]], dedykowany Duchowi Świętemu
 +
** [[1999]] - Rok Miłości, dedykowany Bogu Ojcu
 +
* Wielki [[Jubileusz Roku 2000]] (od [[24 grudnia]] [[1999]] do [[6 stycznia]] [[2001]])
 +
* Rok [[Różaniec Święty|Różańca Św.]] (od [[16 października]] [[2002]] do [[31 października]] [[2003]])
 +
* Rok Eucharystii (od [[17 października]] [[2004]] do [[29 października]] [[2005]])
 +
 
 +
== Inne osiągnięcia pontyfikatu ==
 +
 
 +
* Jan Paweł II był pierwszym papieżem z [[Polska|Polski]], pierwszym papieżem-Słowianinem i pierwszym papieżem pochodzącym z kraju pod rządami komunizmu. Jednocześnie był pierwszym od 456 lat papieżem nie-Włochem.
 +
 
 +
* Nazywany był często papieżem-pielgrzymem, jako że odbył aż 104 [[podróże apostolskie Jana Pawła II|pielgrzymki zagraniczne]], odwiedzając 135 krajów na wszystkich zamieszkanych na stałe kontynentach. Prawdopodobnie nie było dotąd człowieka, który spotkałby się z tak wielką liczbą innych ludzi na całym świecie. Spotkanie w ramach [[Światowe Dni Młodzieży|Światowych Dni Młodzieży]] na [[Filipiny|Filipinach]] podczas [[pielgrzymka zagraniczna (63)|pielgrzymki z 1995]], podczas którego liczbę wiernych szacuje się na ok. 5 mln. osób - uznawane jest za największe zgromadzenie w historii ludzkości. Drugim jest również wydarzenie związane z Janem Pawłem II, a mianowicie [[pogrzeb Jana Pawła II|jego pogrzeb]], w którym, jak się szacuje, wzięło udział blisko 4 mln. wiernych. 2,5-milionowa rzesza wiernych zgromadzonych na krakowskich Błoniach podczas jego ostatniej [[pielgrzymka zagraniczna (98)|wizyty w Ojczyźnie]] uznawana jest za największe zgromadzenie w historii Polski.
 +
 
 +
* Wprowadził zwyczaj posługi papieży w konfesjonale w Bazylice św. Piotra w [[Wielki Tydzień|Wielki Piątek]] (pierwszy raz uczynił tak w [[1980]] roku).
  
 
* Trzykrotnie ofiarował świat [[Maryja|Matce Bożej]], wypełniając wyraźną prośbę z maryjnych [[orędzia fatimskie|objawień fatimskich]]. Wypowiedział też publiczny akt ofiarowania świata [[Boże Miłosierdzie|Bożemu Miłosierdziu]].
 
* Trzykrotnie ofiarował świat [[Maryja|Matce Bożej]], wypełniając wyraźną prośbę z maryjnych [[orędzia fatimskie|objawień fatimskich]]. Wypowiedział też publiczny akt ofiarowania świata [[Boże Miłosierdzie|Bożemu Miłosierdziu]].
  
* Przynajmniej dwukrotnie był ofiarą zamachu na życie - 13 maja 1981 na Placu Świętego Piotra i w maju 1982 roku w Fatimie.
+
* Dwukrotnie był ofiarą [[Zamachy na życie Jana Pawła II|zamachu na życie]] - [[13 maja]] [[1981]] roku na Placu Świętego Piotra i w maju [[1982]] w Fatimie.
 +
 
 +
* Był papieżem, który przeprowadził Kościół przez [[Rok Jubileuszowy 2000]], a wcześniej przez przygotowania do niego.
 +
 
 +
* Zainicjował [[Światowe Dni Młodzieży]], napisał również - jako pierwszy papież - [[Tra pochi giorno|List do dzieci]].
  
* Był papieżem, który przeprowadził Kościół przez Rok Jubileuszowy 2000, a wcześniej przez przygotowania do niego.
+
* Podczas pontyfikatu:
 +
** ochrzcił 1501 osób, w tym 687 dzieci i 814 dorosłych<ref>http://www.vatican.va/news_services/press/documentazione/documents/pontificato_gpii/pontificato_udienze-generali_statistiche_it.html [dostęp: 8.12.2014]</ref>
 +
** wyświęcił 321 biskupów (dane do 9 stycznia 2003)<ref>http://www.vatican.va/news_services/press/documentazione/documents/pontificato_gpii/pontificato_dati-statistici_en.html#Ordinazioni episcopali conferite da Giovanni Paolo II</ref>
 +
** poprowadził 1164 audiencje generalne, podczas których spotkał się z łącznie ponad 17,6 mln wiernych<ref>http://www.vatican.va/news_services/press/documentazione/documents/pontificato_gpii/pontificato_udienze-generali_statistiche_it.html (wł.) [dostęp 8.12.2014]</ref>
 +
** 38-krotnie przyjmował oficjalne wizyty głów państw, ponadto odbył z głowami państw 738 spotkań mniejszej rangi, a także 246 spotkań z premierami różnych krajów<ref>http://www.vatican.va/news_services/press/documentazione/documents/pontificato_gpii/pontificato_dati-statistici_en.html#Udienze e incontri con personalità politiche (wł.) [dostęp 8.12.2014]</ref>
  
* Zainicjował [[Światowe Dni Młodzieży]], napisał również - jako pierwszy papież - List do dzieci.
+
* Podczas 9 konsystorzy w czasie swojego pontyfikatu wyniósł do godności kardynalskiego 231 nowych członków [[Kolegium Kardynalskie|Kolegium Kardynalskiego]], w tym 2 ''in pectore''.
  
* Wyniósł na ołtarze - nieporównywalnie więcej niż jego poprzednicy.
+
* Wyniósł na ołtarze 482 świętych <ref>http://www.vatican.va/news_services/liturgy/saints/ELENCO_SANTI_GPII.htm [dostęp: 22.04.2014]</ref> i 1341 błogosławionych <ref>http://www.vatican.va/news_services/press/documentazione/documents/santopadre_biografie/giovanni_paolo_ii_biografia_pontificato_en.html [dostęp: 22.04.2014]</ref> (w tym 11 nowych polskich świętych i 26 błogosławionych <ref>por. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THO/25jp/turek_kanonizacje.html [dostęp: 22.04.2014]</ref>) - nieporównywalnie więcej niż jego poprzednicy.
  
* Jego publiczne nauczanie oraz działania dyplomatyczne przyczyniły się do upadku [[komunizm|komunizmu]] w Europie. W szczególności w Polsce jego [[pielgrzymka zagraniczna (2)|pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny]] zaowocowała wybuchem Sierpnia 1980 i powstaniem "Solidarności" (warto pamiętać, że nie bez przyczyny na bramie Stoczni Gdańskiej wisiał wówczas m.in. portret Jana Pawła II)
+
* Jego publiczne nauczanie oraz działania dyplomatyczne przyczyniły się do upadku [[komunizm|komunizmu]] w [[Europa|Europie]]. W szczególności w Polsce jego [[pielgrzymka zagraniczna (2)|pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny]] zaowocowała wybuchem [[Sierpień 1980|Sierpnia 1980]] i powstaniem [[NSZZ "Solidarność"|"Solidarności"]] (warto pamiętać, że nieprzypadkowo na bramie Stoczni Gdańskiej wisiał wówczas m.in. portret Jana Pawła II).
  
* Jedną z pierwszych decyzji Jana Pawła II po wyborze w 1978 r. była rezygnacja z korzystania z papieskiej lektyki, w której do tej pory noszono papieży.
+
* Jedną z pierwszych decyzji Jana Pawła II po wyborze w 1978 była rezygnacja z korzystania z papieskiej lektyki, w której do tej pory noszono papieży.
  
* Był pierwszym nowożytnym papieżem, który odwiedził synagogę (Rzym, 1986) i meczet ([[pielgrzymka zagraniczna (93)|Damaszek, 2001]]).
+
* Był pierwszym nowożytnym papieżem, który odwiedził [[judaizm|synagogę]] ([[Rzym]], [[1986]]) i meczet ([[pielgrzymka zagraniczna (93)|Damaszek, 2001]]). Próbując doprowadzić do dialogu wyznawców różnych religii dla [[pokój|pokoju]] na świecie - zainicjował [[dialog międzyreligijny|międzyreligijne]] spotkania w Asyżu - tzw. [[dni modlitwy o pokój]].
  
* Jako pierwszy papież złożył wizytę w parlamencie krajowym - (w Warszawie, kiedy przemawiał przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu RP - [[pielgrzymka zagraniczna (87)]] w czerwcu 1999 roku, a potem w parlamencie włoskim - 14 listopada 2002 roku)
+
* Jako pierwszy papież złożył wizytę w parlamencie krajowym - (w [[Warszawa|Warszawie]], kiedy przemawiał przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu RP - podczas [[pielgrzymka zagraniczna (87)|VII pielgrzymki do Ojczyzny]] w czerwcu [[1999]] roku, a potem w parlamencie [[Włochy|włoskim]] - [[14 listopada]] [[2002]] roku).
  
* Był pierwszym papieżem leczonym poza terenem Watykanu (w rzymskiej klinice Gemelli).
+
* Był pierwszym papieżem leczonym poza terenem Watykanu (w rzymskiej [[poliklinika Gemelli|klinice Gemelli]]).
  
* Był pierwszym w historii Papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym (w Bolonii) oraz w meczu piłkarskim - jako widz (w Rzymie - między Włochami i drużyną "reszty świata").
+
* Był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym (w [[Bolonia|Bolonii]]) oraz w [[piłka nożna|meczu piłkarskim]] - jako widz (w Rzymie - między Włochami i drużyną "reszty świata"). Prawdopodobnie jako pierwszy papież oglądał na żywo zawody lekkoatletyczne i wręczał nagrody zwycięzcom ([[25 czerwca]] [[1989]] w Formii).
  
=== Priorytety nauczania pontyfikatu ===
+
== Priorytety nauczania pontyfikatu ==
  
 
Wśród licznych wątków nauczania Jana Pawła II można wyróżnić następujące:
 
Wśród licznych wątków nauczania Jana Pawła II można wyróżnić następujące:
  
 
* '''antropologię Jana Pawła II, podkreślającą wielką [[godność osoby ludzkiej]]''', pochodzącą od Boga-Stwórcy, i bez niego niezrozumiałą <ref>por. [[Homilia podczas Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat]], encyklikę [[Redemptor hominis]] lub [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/538/pkt/2/pos/9/ homilię z Placu Zwycięstwa] wygłoszoną w 1979 roku podczas [[pielgrzymka zagraniczna (2)|pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny]]</ref> - z tej godności wynikały dla Jana Pawła II [[prawa człowieka]], których był promotorem
 
* '''antropologię Jana Pawła II, podkreślającą wielką [[godność osoby ludzkiej]]''', pochodzącą od Boga-Stwórcy, i bez niego niezrozumiałą <ref>por. [[Homilia podczas Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat]], encyklikę [[Redemptor hominis]] lub [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/538/pkt/2/pos/9/ homilię z Placu Zwycięstwa] wygłoszoną w 1979 roku podczas [[pielgrzymka zagraniczna (2)|pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny]]</ref> - z tej godności wynikały dla Jana Pawła II [[prawa człowieka]], których był promotorem
* konieczność poszanowania i właściwego rozumienia [[wolna wola|wolnej woli]] i [[wolność|wolności]] jako Bożego daru dla człowieka, nastawionego nie  na egoistyczną samorealizację, ale - w powiązaniu z innymi wartościami, zwłaszcza prawdą - na realizację [[dobro wspólne|dobra wspólnego]] w [[solidarność|solidarności]] z innymi członkami [[wspólnota|wspólnoty]] i w odpowiedzialności za nich.
+
* '''konieczność poszanowania i właściwego rozumienia [[wolna wola|wolnej woli]] i [[wolność|wolności]]''' jako Bożego daru dla człowieka, nastawionego nie  na egoistyczną samorealizację, ale - w powiązaniu z innymi wartościami, zwłaszcza [[prawda|prawdą]] - na realizację [[dobro wspólne|dobra wspólnego]] w [[solidarność|solidarności]] z innymi członkami [[wspólnota|wspólnoty]] i w odpowiedzialności za nich,
* krzewienie kultu [[Miłosierdzie Boże|Bożego Miłosierdzia]] zgodnie z objawieniami świętej [[Faustyna Kowalska|Faustyny Kowalskiej]],
+
* '''krzewienie kultu [[Miłosierdzie Boże|Bożego Miłosierdzia]]''' zgodnie z objawieniami świętej [[Faustyna Kowalska|Faustyny Kowalskiej]],
* wspieranie dążeń do jedności chrześcijan ([[ekumenizm]]) w zgodzie z ustaleniami [[Sobór Watykański II|Soboru Watykańskiego II]] <ref>por. [nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/1252/pkt/0/pos/3/ Homilia podczas obchodów 40. rocznicy ogłoszenia soborowego Dekretu o ekumenizmie ''Unitatis redintegratio''], Rzym, 13 listopada 2004</ref>
+
* '''wspieranie dążeń do jedności chrześcijan ([[ekumenizm]])''' w zgodzie z ustaleniami [[Sobór Watykański II|Soboru Watykańskiego II]] <ref>por. [http://nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/1252/pkt/0/pos/3/ Homilia podczas obchodów 40. rocznicy ogłoszenia soborowego Dekretu o ekumenizmie ''Unitatis redintegratio''], Rzym, 13 listopada 2004</ref>
* konieczność dialogu również z nie-chrześcijanami, w nadziei na wspólne przeciwstawienie się "cywilizacji śmierci" i budowanie [[cywilizacja miłości|cywilizacji miłości]] m.in. wspólnej walki o poszanowanie [[życie|wartości życia ludzkiego]] od [[embrion ludzki|poczęcia]] po naturalną [[śmierć]],
+
* '''konieczność dialogu z wszystkimi ludźmi dobrej woli, również z [[dialog międzyreligijny|nie-chrześcijanami]]''', w nadziei na wspólne przeciwstawienie się "cywilizacji śmierci" i budowanie [[cywilizacja miłości|cywilizacji miłości]] m.in. wspólnej walki o poszanowanie [[życie|wartości życia ludzkiego]] od [[embrion ludzki|poczęcia]] po naturalną [[śmierć]],
* wzmocnienie w świadomości wiernych powszechnego powołania do [[świętość|świętości]] - realizowane zarówno przez nauczanie, jak i dostarczanie z pomocą licznych [[kanonizacje dokonane przez Jana Pawła II|kanonizacji]] i [[beatyfikacje dokonane przez Jana Pawła II|beatyfikacji]] różnorodnych wzorów świętego życia duchownych i świeckich różnych stanów.
+
* '''wzmocnienie w świadomości wiernych powszechnego powołania do [[świętość|świętości]]''' - realizowane zarówno przez nauczanie, jak i dostarczanie z pomocą licznych [[kanonizacje dokonane przez Jana Pawła II|kanonizacji]] i [[beatyfikacje dokonane przez Jana Pawła II|beatyfikacji]] różnorodnych wzorów świętego życia duchownych i świeckich różnych stanów.
  
=== Przypisy ===
+
== Przypisy ==
 
{{Przypisy|2}}
 
{{Przypisy|2}}
  
Linia 96: Linia 151:
 
=== Linki zewnętrzne ===
 
=== Linki zewnętrzne ===
  
* [http://mateusz.pl/JPII/habemusp/hpapam1.htm Kalendarium z dni oczekiwania na wybór Jana Pawła II] (dostęp 22-04-2014)
+
* [http://mateusz.pl/JPII/habemusp/hpapam1.htm Kalendarium z dni oczekiwania na wybór Jana Pawła II] [dostęp: 22.04.2014]
* [http://www.vatican.va/news_services/press/documentazione/documents/santopadre_biografie/giovanni_paolo_ii_biografia_pontificato_en.html Oficjalne kalendarium pontyfikatu] (j.włoski, dostęp 22-04-2014)
+
* [http://www.vatican.va/news_services/press/documentazione/documents/santopadre_biografie/giovanni_paolo_ii_biografia_pontificato_en.html Oficjalne kalendarium pontyfikatu] (.) [dostęp: 22.04.2014]
 +
* [http://www.vatican.va/news_services/press/documentazione/documents/pontificato_gpii/pontificato_dati-statistici_en.html Statystyki pontyfikatu Jana Pawła II] (ang.) [dostęp: 8.12.2014]
  
 
== Zobacz także ==
 
== Zobacz także ==
  
* [[Konklawe 14-16 X 197]]‏‎ • [[Herb papieski Jana Pawła II]]‏‎ •  [[Totus tuus]]
+
* [[Konklawe 14-16 X 1978]]‏‎ • [[Herb papieski Jana Pawła II]]‏‎ •  [[Totus tuus]]
 
* [[Zamachy na życie Jana Pawła II]]‏‎ • [[Podróże apostolskie Jana Pawła II]] • [[Pogrzeb Jana Pawła II]] • [[Testament Jana Pawła II]]
 
* [[Zamachy na życie Jana Pawła II]]‏‎ • [[Podróże apostolskie Jana Pawła II]] • [[Pogrzeb Jana Pawła II]] • [[Testament Jana Pawła II]]

Aktualna wersja na dzień 18:15, 8 gru 2014

Ten artykuł jest w trakcie tworzenia.

Pontyfikat Jana Pawła II w historii Kościoła Katolickiego trzeci pod względem długości pontyfikat - po św. Piotrze i bł. Piusie IX (9665 dni, licząc od momentu ogłoszenia wyboru - 9659, licząc od momentu inauguracji pontyfikatu).

Początek pontyfikatu

Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się 16 października 1978 roku, po wyborze dokonanym podczas drugiego konklawe tego roku, zwołanego po śmierci papieża Jana Pawła I. Kardynał Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Wg nieoficjalnych doniesień miał otrzymać 99 na 111 głosów.

Po godzinie 19 nowy papież wyszedł na balkon bazyliki Świętego Piotra i podczas pierwszego wystąpienia publicznego wbrew tradycji nakazującej tylko pobłogosławienie tłumu, zwrócił się do wiwatujących rzesz zalegających Plac Św. Piotra następującymi słowami:

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Najdrożsi Bracia i Siostry! Jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawła I, a oto Najdostojniejsi Kardynałowie już powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej.

Bałem się przyjąć ten wybór, jednak przyjąłem go w duchu posłuszeństwa dla Pana naszego Jezusa Chrystusa i w duchu całkowitego zaufania Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie.

Nie wiem, czy potrafię rozmawiać waszym... naszym językiem włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. Przedstawiam się wam wszystkim dzisiaj, by wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła z pomocą Pana Boga i z pomocą ludzi.

— Pierwsze przesłanie po wyborze, Rzym, 16 października 1978 [1]


W niedzielę 22 października 1978 nastąpiła uroczysta inauguracja pontyfikatu z mszą świętą, podczas której nowy Papież wygłosił pamiętną homilię, uważaną za programową dla całego pontyfikatu. Przyjął również tradycyjny hołd od [Kolegium Kardynalskie] - tzw. homagium. Nazajutrz Papież pierwszy raz udzielił audiencji licznej delegacji rodaków, na której czele stał Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński.

Nowy Papież wybrał swój herb, a także motto - Totus tuus (Cały Twój).

Ważne wydarzenia pontyfikatu

Sekcja w przygotowaniu

Śmierć Jana Pawła II

Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia 2005, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

W piątek 8 kwietnia 2005 odbył się papieski pogrzeb.

W wyniku przeprowadzonego w tym samym miesiącu konklawe następcą Jana Pawła II został jego wieloletni współpracownik, kardynał Joseph Ratzinger, który przybrał imię Benedykt XVI.

Niecałe trzy miesiące po śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny polskiego papieża. 1 maja 2011 w Rzymie papież Benedykt XVI beatyfikował swojego poprzednika. 27 kwietnia 2014, po rekordowo krótkim czasie (w ledwo 9 lat po śmierci), papież Franciszek kanonizował polskiego papieża - podczas wspólnej uroczystości wraz z Janem XXIII.

Dokumenty pontyfikatu

Oficjalna dokumentacja pontyfikatu wydana przez watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana pt. "Insegnamenti di Giovanni Paolo II" obejmuje razem xx s. w XX tomach.

Jak się szacuje, owocem pontyfikatu Jana Pawła II jest ponad 25 tys. tekstów pisanych (m.in. encyklik, adhortacji, konstytucji i listów apostolskich) i wystąpień (homilii, przemówień, orędzi) wygłaszanych publicznie.[2]. Część z nich do dziś pozostaje nieprzetłumaczona na język polski, choć - co warto podkreślić - przetłumaczone są wszystkie najważniejsze dokumenty.

Wśród polskich wydań warto polecić 16-tomowe Dzieła Zebrane Jana Pawła II Wydawnictwa M (najobszerniejszy zbiór nauczania Jana Pawła II z całego pontyfikatu dostępny w języku polskim) oraz kilkunastotomowe Nauczanie Papieskie Wydawnictwa Pallottinum (kompletny zbiór wszystkich dokumentów Jana Pawła II z lat 1978-1986).
Poszukując internetowych zasobów dokumentów z nauczania Jana Pawła II warto zapoznać się ze Zintegrowaną Bazą Tekstów Papieskich, pozwalającą również na przeszukiwanie tematyczne zasobów.

Jan Paweł II jest autorem m.in.:

Podpisał Katechizm Kościoła Katolickiego.

Był również autorem książek (nie stanowiących oficjalnego nauczania Kościoła):

Lata poświęcone pontyfikatu

Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu kilkakrotnie ogłaszał poświęcenie danego roku konkretnym tematom. Były wśród nich:

Inne osiągnięcia pontyfikatu

  • Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, pierwszym papieżem-Słowianinem i pierwszym papieżem pochodzącym z kraju pod rządami komunizmu. Jednocześnie był pierwszym od 456 lat papieżem nie-Włochem.
  • Nazywany był często papieżem-pielgrzymem, jako że odbył aż 104 pielgrzymki zagraniczne, odwiedzając 135 krajów na wszystkich zamieszkanych na stałe kontynentach. Prawdopodobnie nie było dotąd człowieka, który spotkałby się z tak wielką liczbą innych ludzi na całym świecie. Spotkanie w ramach Światowych Dni Młodzieży na Filipinach podczas pielgrzymki z 1995, podczas którego liczbę wiernych szacuje się na ok. 5 mln. osób - uznawane jest za największe zgromadzenie w historii ludzkości. Drugim jest również wydarzenie związane z Janem Pawłem II, a mianowicie jego pogrzeb, w którym, jak się szacuje, wzięło udział blisko 4 mln. wiernych. 2,5-milionowa rzesza wiernych zgromadzonych na krakowskich Błoniach podczas jego ostatniej wizyty w Ojczyźnie uznawana jest za największe zgromadzenie w historii Polski.
  • Wprowadził zwyczaj posługi papieży w konfesjonale w Bazylice św. Piotra w Wielki Piątek (pierwszy raz uczynił tak w 1980 roku).
  • Był papieżem, który przeprowadził Kościół przez Rok Jubileuszowy 2000, a wcześniej przez przygotowania do niego.
  • Podczas pontyfikatu:
    • ochrzcił 1501 osób, w tym 687 dzieci i 814 dorosłych[3]
    • wyświęcił 321 biskupów (dane do 9 stycznia 2003)[4]
    • poprowadził 1164 audiencje generalne, podczas których spotkał się z łącznie ponad 17,6 mln wiernych[5]
    • 38-krotnie przyjmował oficjalne wizyty głów państw, ponadto odbył z głowami państw 738 spotkań mniejszej rangi, a także 246 spotkań z premierami różnych krajów[6]
  • Podczas 9 konsystorzy w czasie swojego pontyfikatu wyniósł do godności kardynalskiego 231 nowych członków Kolegium Kardynalskiego, w tym 2 in pectore.
  • Wyniósł na ołtarze 482 świętych [7] i 1341 błogosławionych [8] (w tym 11 nowych polskich świętych i 26 błogosławionych [9]) - nieporównywalnie więcej niż jego poprzednicy.
  • Jedną z pierwszych decyzji Jana Pawła II po wyborze w 1978 była rezygnacja z korzystania z papieskiej lektyki, w której do tej pory noszono papieży.
  • Był pierwszym papieżem leczonym poza terenem Watykanu (w rzymskiej klinice Gemelli).
  • Był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym (w Bolonii) oraz w meczu piłkarskim - jako widz (w Rzymie - między Włochami i drużyną "reszty świata"). Prawdopodobnie jako pierwszy papież oglądał na żywo zawody lekkoatletyczne i wręczał nagrody zwycięzcom (25 czerwca 1989 w Formii).

Priorytety nauczania pontyfikatu

Wśród licznych wątków nauczania Jana Pawła II można wyróżnić następujące:

Przypisy

Źródła

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Zobacz także