Cnoty: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „ Treść hasła pochodzi z publikacji „Wielka Encyklopedia Nauczania Jana Pawła II”, [http://www.polwen.pl/ Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne], Radom 2014 Au...”)
 
 
(Nie pokazano 20 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
 
  Autor hasła: o. Andrzej DERDZIUK OFMCap  
 
  Autor hasła: o. Andrzej DERDZIUK OFMCap  
  
 +
'''Cnoty''' – (gr. „arete”; łac. „virtus” − coś mocnego, obdarzonego siłą i męstwem; także łac. „ordo amoris” − porządek miłości) − osobowe wyposażenie człowieka, o charakterze dynamicznym, które pozwala na urzeczywistnienie możliwości zapisanych w naturze osoby. Pojęcie „cnoty” ukształtowało się w filozofii greckiej. Platon wskazywał na triadę: [[mądrość]], [[męstwo]] i [[umiarkowanie]], odnoszącą się do części duszy: rozumnej, impulsywnej i pożądliwej; triada ta jest porządkowana przez [[sprawiedliwość]]. W duchu augustyńskim widziano w cnocie sprawność kierującą duszę do czynienia tego, co dobre i słuszne. W definicji św. Tomasza z Akwinu cnota – to dobra jakość umysłu, dzięki której dobrze się żyje, której nikt źle nie używa. Jakość ta jest udzielana duszy przez Boga. W ujęciu chrystocentrycznym cnota chrześcijańska jest uczestnictwem w Boskiej mocy Chrystusa. Św. Tomasz twierdził, że ''cnota jest siłą, przez którą jakaś rzecz dzięki pełnej możności, jaką posiada, może iść za swoim dynamizmem'' <ref>''Summa theologiae'' I-II, q. 40 a. 1c </ref>. Określając cnotę jako sprawność, ma się na uwadze wewnętrzną zdolność do takiego zmobilizowania siebie samego, które prowadzi do osiągnięcia [[Wartość moralna|wartości]]. Zgodnie ze słowami św. Tomasza, sprawność („habitus”) można zdefiniować jako ''nabytą i trwałą jakość wpływającą na podmiot sam w sobie'' <ref>''Summa theologiae'' I-II, q. 34 a. 2 ad 1</ref>. W sprawności można rozróżnić element intelektualny, pozwalający na dostrzeżenie i zrozumienie wymagań własnego [[Rozwój|rozwoju]], oraz element wolitywny, umożliwiający podejmowanie decyzji o rozpoczęciu działania. Cnota ma charakter świadomego działania, dzięki któremu człowiek panuje nad sobą i tworzy swój obraz.
  
'''Cnoty''' (gr. „arete”; łac. „virtus” − coś mocnego, obdarzonego siłą i [[Męstwo|męstwem]]; także łac. „ordo amoris” −porządek miłości) − osobowe wyposażenie człowieka, o charakterze dynamicznym, które pozwala na urzeczywistnienie możliwości zapisanych w naturze osoby. Pojęcie „cnoty” ukształtowało się w filozofii greckiej. Platon wskazywał na triadę: [[mądrość]], męstwo i [[umiarkowanie]], odnoszącą się do części duszy: rozumnej, impulsywnej i pożądliwej; triada ta jest porządkowana przez [[sprawiedliwość]]. W duchu augustyńskim widziano w cnocie sprawność kierującą duszę do czynienia tego, co dobre i słuszne. W definicji św. Tomasza z Akwinu cnota – to dobra jakość umysłu, dzięki której dobrze się żyje, której nikt źle nie używa. Jakość ta jest udzielana duszy przez Boga. W ujęciu chrystocentrycznym cnota chrześcijańska jest uczestnictwem w Boskiej mocy Chrystusa. Św. Tomasz twierdził, że ''cnota jest siłą, przez którą jakaś rzecz dzięki pełnej możności, jaką posiada, może iść za swoim dynamizmem'' (STh I-II, q. 40 a. 1c). Określając cnotę jako sprawność, ma się na uwadze wewnętrzną zdolność do takiego zmobilizowania siebie samego, które prowadzi do osiągnięcia [[Wartość moralna|wartości]]. Zgodnie ze słowami św. Tomasza, sprawność („habitus”) można zdefiniować jako ''nabytą i trwałą jakość wpływającą na podmiot sam w sobie'' (STh I-II, q. 34 a. 2 ad 1). W sprawności można rozróżnić element intelektualny, pozwalający na dostrzeżenie i zrozumienie wymagań własnego [[Rozwój|rozwoju]], oraz element wolitywny, umożliwiający podejmowanie decyzji o rozpoczęciu działania. Cnota ma charakter świadomego działania, dzięki któremu człowiek panuje nad sobą i tworzy swój obraz.  
+
Sprawność w postaci cnoty jest stała, dotyczy przede wszystkim władz duchowych człowieka; jest także skuteczna w działaniu. Chodzi o sprawność dobrą, co wypływa z faktu, że jest udzielana przez dobrego Boga, zamieszkuje w dobrych, czyni dobrym i do dobra prowadzi. Św. Tomasz rozwinął bardziej intelektualną koncepcję cnoty. W tradycji franciszkańskiej – za św. Bonawenturą – akcentowano stronę wolitywną sprawności moralnych. W okresie posoborowym dało się zauważyć odejście od opisywania pojęcia cnoty na rzecz podkreślania postaw człowieka. Owocem posoborowych dyskusji było dowartościowanie całej osoby, która dzięki cnotliwemu życiu realizuje swoje powołanie do miłości. W ostatnim czasie zauważa się powrót do klasycznej koncepcji cnoty.
 +
 
 +
== Nauczanie Jana Pawła II nt. cnót ==
 +
 
 +
Jan Paweł II wielokrotnie wypowiadał się na temat cnoty Jej definicja została podana w encyklice [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/383 ''Laborem exercens'']. Papież, powołując się na nauczanie św. Tomasza, stwierdza, że ''cnotą (czyli sprawnością moralną) nazywamy to, przez co człowiek staje się dobry jako człowiek'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/383 ''Laborem exercens''] 9</ref>. Cnota jest w człowieku oznaką jego [[Wolność|wolności]], gdyż ''w każdym człowieku nie ma niczego bardziej osobistego i nieprzekazywalnego, jak zasługa cnoty czy odpowiedzialność za [[Wina moralna|winę]]''<ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/395 ''Reconciliatio et paenitentia''] 16</ref>. [[Katechizm Kościoła Katolickiego]] stwierdza, że ''cnoty ludzkie są trwałymi postawami, stałymi dyspozycjami, habitualnymi przymiotami umysłu i woli, które regulują nasze [[Czyn ludzki|czyny]], porządkują nasze uczucia i kierują naszym postępowaniem zgodnie z rozumem i [[wiara|wiarą]]'' <ref>Katechizm Kościoła Katolickiego 1804</ref>. Cnota pozwala człowiekowi dawać z siebie to, co najlepsze <ref>por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1803</ref>.
 +
 
 +
 
 +
Bóg ''stworzył człowieka jako istotę rozumną, zdolną Go [[naśladowanie Chrystusa|naśladować]], wzorującą się na Jego cnotach'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/374 ''Evangelium Vitae''] 35</ref>. Osoba ''prowadzona przez światło rozumu i wspomagana przez cnoty odkrywa'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 49</ref> zamysł Boży względem siebie i realizuje powołanie. Jednocześnie ''osoba przejmuje na własność [[Prawda|prawdę]] swojego bytu poprzez czyny i związane z nimi cnoty'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 52</ref>. Dzięki [[Życie|życiu]] cnotliwemu jaśnieją w człowieku rysy Boskiej natury <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 73</ref>. Przez cnotę człowiek staje się [[uczestnictwo|współuczestnikiem]] prawdziwego [[Dobro moralne|dobra]] i odkrywa naturalne pragnienie dobra. Ta '' „connaturalitas” '' ''jest zakorzeniona w cnotach samego człowieka i dzięki nim się rozwija: w roztropności i innych cnotach kardynalnych, a przede wszystkim w teologalnych cnotach [[wiara|wiary]], [[nadzieja|nadziei]] i [[Miłość|miłości]]'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 64</ref>.
 +
 
 +
 
 +
Jan Paweł II uznaje rzeczywistość cnoty za istotny element zrozumienia sposobu działania osoby. Stąd też naucza, że teologia moralna winna się opierać na jednolitej wizji człowieka, która jest w sposób oczywisty związana z chrześcijańską świętością oraz z praktyką cnót ludzkich i nadprzyrodzonych <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/375 ''Fides et ratio''] 98</ref>. Życie cnotliwe, będące synonimem właściwej [[moralność|postawy moralnej]] chrześcijanina, rodzi się z wiary i jest odpowiedzią na obdarowanie ze strony Boga. [[Kult chrześcijański|Kult]] i życie moralne są ze sobą tak istotnie związane, że stanowią nierozdzielną całość. Kościół jest [[kapłani|społecznością kapłańską]], która aktualizuje się przez [[sakramenty]] i cnoty ''Sakramenty są wyrazem wiary, nadziei i miłości. Z drugiej strony rozwój tych i wszystkich innych cnót w życiu chrześcijańskim pobudzany jest przez sakramenty'' <ref>Katechezy Ojca Świętego Jana Pawła II, ''Kościół'' 26,1</ref>. Aretologia Jana Pawła II ma wymiar chrystocentryczny. W adhortacji [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/17 ''Vita consecrata''] Ojciec Święty przypomina, że ''Chrystus jest Pierwowzorem, w którym wszelka cnota osiąga [[Doskonałość moralna|doskonałość]]'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/17 ''Vita consecrata''] 18</ref>. Dzięki zanurzeniu w zmartwychwstaniu Chrystusa człowiek może czynić dobro łatwo, pewnie i z radością <ref>por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1804</ref>.  
 +
 
 +
 
 +
Mężne życie chrześcijan wspierane przez cnoty jest wezwaniem Bożym: ''Wobec rozlicznych trudności czy też w najzwyklejszych okolicznościach wymagających wierności [[ład moralny|ładowi moralnemu]], chrześcijanin jest wezwany, z pomocą łaski Bożej wypraszanej na [[modlitwa|modlitwie]], do heroicznego nieraz zaangażowania, wspierany przez cnotę męstwa'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 93</ref>. Troska o zachowanie właściwego porządku moralnego staje się dla chrześcijan wyzwaniem, które niekiedy przychodzi im okupić [[męczeństwo|męczeństwem]]. Męczennicy zasłużyli na wieczną nagrodę, ponieważ ''woleli oddać życie raczej, niż dokonać jakiegoś czynu sprzecznego z wiarą lub cnotą'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 76</ref>.
 +
 
 +
 
 +
Życie zgodne z cnotami stanowi rękojmię zachowywania przykazań i prawdziwej promocji ludzkiego życia. Działanie przeciwne cnotom prowadzi do zniszczenia i degradacji osoby. Dlatego Jan Paweł II przypomina, że [[antykoncepcja]] sprzeciwia się cnocie [[czystość|czystości]] małżeńskiej, zaś [[aborcja]] jest sprzeczna z cnotą [[Sprawiedliwość|sprawiedliwości]] i bezpośrednio łamie Boże przykazanie „Nie zabijaj!” <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 13</ref>. Pozbawienie życia niewinnej istoty jest sprzeczne z fundamentalnymi cnotami sprawiedliwości i miłości <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 57</ref>.  
  
Sprawność w postaci cnoty jest stała, dotyczy przede wszystkim władz duchowych człowieka; jest także skuteczna w działaniu. Chodzi o sprawność dobrą, co wypływa z faktu, że jest udzielana przez dobrego Boga, zamieszkuje w dobrych, czyni dobrym i do dobra prowadzi. Św. Tomasz rozwinął bardziej intelektualną koncepcję cnoty. W tradycji franciszkańskiej – za św. Bonawenturą – akcentowano stronę wolitywną sprawności moralnych. W okresie posoborowym dało się zauważyć odejście od opisywania pojęcia cnoty na rzecz podkreślania postaw człowieka. Owocem posoborowych dyskusji było dowartościowanie całej osoby, która dzięki cnotliwemu życiu realizuje swoje powołanie do miłości. W ostatnim czasie zauważa się powrót do klasycznej koncepcji cnoty
 
  
== Nauczanie Jana Pawła II nt. cnót ==
+
Przynagleniem do troski o nabywanie cnót staje się ''wyrok [[sumienie|sumienia]], który pozostaje w człowieku także jako rękojmia [[Nadzieja|nadziei]] i [[Miłosierdzie|miłosierdzia]]: podczas gdy stwierdza, że popełnił [[zło]], zarazem przypomina, iż powinien prosić o [[przebaczenie]], czynić [[dobro wspólne|dobro]] i z pomocą łaski Bożej nieustannie ćwiczyć się w cnotach'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 61</ref>. Zdobywanie cnót dokonuje się w procesie współpracy z łaską i jest czymś wymagającym trudu. Papież mówi o tym w adhortacji [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/395 ''Reconciliatio et paenitentia'']: ''wyposażenie w ludzkie przymioty, w cnoty chrześcijańskie i umiejętności pasterskie nie może być improwizowane ani osiągnięte bez wysiłku'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/395 ''Reconciliatio et paenitentia''] 29</ref>. Do formacji cnoty przyczynia się posłuszeństwo dyscyplinie kościelnej, która na przestrzeni wieków wskazywała właściwy sposób życia <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/10 ''Ecclesia in Africa''] 78</ref>. W procesie [[Rozwój|rozwoju]] człowieka istotną rolę odgrywa [[mądrość]] pochodząca od Boga. Jest ona różna od mądrości naturalnej, która należy do cnót rozumowych. O ile mądrość naturalną zdobywa się przez naukę, mądrość Boża jest otrzymywana z góry <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/375 ''Fides et ratio''] 44</ref>.
 +
 
 +
 
 +
Odpowiedzialnymi za kształtowanie cnót u [[dziecko|dzieci]] i młodych są przede wszystkim rodzice. Winni oni uczyć dzieci ''serdecznego otwarcia się, spotkania i dialogu, bezinteresownej gotowości służenia, wielkodusznej służby i głębokiej solidarności. To rodzina strzeże, zachowuje i przekazuje cnoty oraz [[wartość moralna|wartości]]'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/13 ''Familiaris consortio''] 43</ref>. W ten sposób ''rodzina chrześcijańska pełnym głosem oznajmia zarówno obecne cnoty Królestwa Bożego, jak i nadzieję błogosławionego życia'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/13 ''Familiaris consortio''] 52</ref>. Ojciec Święty przypomina, że rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi [[nauczyciel|nauczycielami]] modlitwy i cnót chrześcijańskich i nikt ich w tym nie może zastąpić <ref>por. [http://nauczaniejp2.pl/index/index/eId/17779 Homilia, Łowicz, 14.06.1999]</ref>.
 +
 
  
Jan Paweł II wielokrotnie wypowiadał się na temat cnoty Jej definicja została podana w encyklice [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/383 ''Laborem exercens'']. Papież, powołując się na nauczanie św. Tomasza, stwierdza, że ''cnotą (czyli sprawnością moralną) nazywamy to, przez co człowiek staje się dobry jako człowiek'' (LE 9). Cnota jest w człowieku oznaką jego [[Wolność|wolności]], gdyż ''w każdym człowieku nie ma niczego bardziej osobistego i nieprzekazywalnego, jak zasługa cnoty czy odpowiedzialność za [[Wina moralna|winę]]''(RP 16). Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza, że ''cnoty ludzkie są trwałymi postawami, stałymi dyspozycjami, habitualnymi przymiotami umysłu i woli, które regulują nasze [[Czyn ludzki|czyny]], porządkują nasze uczucia i kierują naszym postępowaniem zgodnie z rozumem i [[wiara|wiarą]]'' (Katechizm Kościoła Katolickiego 1804). Cnota pozwala człowiekowi dawać z siebie to, co najlepsze (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1803).  
+
Odnosząc się do konieczności formowania w ramach katechezy umiejętności zachowania właściwych postaw społecznych, Jan Paweł II przypomina, że ''stąd tak ważne są w katechezie wymagania moralne dotyczące każdego i zgodne z Ewangelią, jak również postawy chrześcijańskie wobec życia i wobec świata: zarówno te heroiczne, jak i zwyczajne, które nazywamy cnotami chrześcijańskimi, albo ewangelicznymi. Stąd wynika troska i staranie, jakie katecheza włoży w to, żeby [[wychowanie|wychowując]] w [[wiara|wierze]] nie zapominać, a przeciwnie jasno przedstawiać takie sprawy, jak działalność człowieka w celu integralnego [[wyzwolenie|wyzwolenia]], poszukiwanie społeczeństwa bardziej solidarnego i braterskiego, jak walka o sprawiedliwość i budowanie [[pokój|pokoju]]'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/12 ''Catechesi tradendae''] 29</ref>. W formacji do życia według cnót ewangelicznych trzeba także wykorzystać pobożność ludową <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/12 ''Catechesi tradendae''] 54</ref>.  
  
Bóg ''stworzył człowieka jako istotę rozumną, zdolną Go [[naśladowani|naśladować]], wzorującą się na Jego cnotach'' (EV 35). Osoba ''prowadzona przez światło rozumu i wspomagana przez cnoty odkrywa'' (VS 49) zamysł Boży względem siebie i realizuje powołanie. Jednocześnie ''osoba przejmuje na własność [[Prawda|prawdę]] swojego bytu poprzez czyny i związane z nimi cnoty'' (VS 52). Dzięki [[Życie|życiu]] cnotliwemu jaśnieją w człowieku rysy Boskiej natury (por. VS 73). Przez cnotę człowiek staje się [[uczestnikiem|współuczestnikiem]] prawdziwego [[Dobro moralne|dobra]] i odkrywa naturalne pragnienie dobra. Ta '' „connaturalitas” '' ''jest zakorzeniona w cnotach samego człowieka i dzięki nim się rozwija: w roztropności i innych cnotach kardynalnych, a przede wszystkim w teologalnych cnotach [[wiara|wiary]], [[nadzieja|nadziei]] i [[Miłość|miłości]]'' (VS 64).
 
  
Jan Paweł II uznaje rzeczywistość cnoty za istotny element zrozumienia sposobu działania osoby. Stąd też naucza, że teologia moralna winna się opierać na jednolitej wizji człowieka, która jest w sposób oczywisty związana z chrześcijańską świętością oraz z praktyką cnót ludzkich i nadprzyrodzonych (por. FR 98). Życie cnotliwe, będące synonimem właściwej postawy moralnej chrześcijanina, rodzi się z wiary i jest odpowiedzią na obdarowanie ze strony Boga. Kult i życie moralne są ze sobą tak istotnie związane, że stanowią nierozdzielną całość. Kościół jest społecznością kapłańską, która aktualizuje się przez sakramenty i cnoty ''Sakramenty są wyrazem wiary, nadziei i miłości. Z drugiej strony rozwój tych i wszystkich innych cnót w życiu chrześcijańskim pobudzany jest przez sakramenty'' (K 26,1). Aretologia Jana Pawła II ma wymiar chrystocentryczny. W adhortacji VC Ojciec Święty przypomina, że ''Chrystus jest Pierwowzorem, w którym wszelka cnota osiąga doskonałość'' (VC 18). Dzięki zanurzeniu w zmartwychwstaniu Chrystusa człowiek może czynić dobro łatwo, pewnie i z radością (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1804).  
+
Jan Paweł II wzywa do kultywowania cnót właściwych różnym grupom społecznym. ''Ludzie [[świeccy]] winni wspólnymi siłami tak uzdrawiać istniejące na świecie urządzenia i warunki, jeśli one gdzieś skłaniają do [[grzech|grzechu]], aby to wszystko stosowało się do norm sprawiedliwości i raczej sprzyjało praktykowaniu cnót, niż mu przeszkadzało'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/387 ''Christifideles laici''] 51</ref>. Zadaniem świeckich jest rozwijanie ''cnót odnoszących się do życia społecznego, jak: uczciwość, poczucie sprawiedliwości, szczerość, uprzejmość, siłę ducha, bez których nie może się utrzymać życie prawdziwie chrześcijańskie'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/387 ''Christifideles laici''] 60</ref>. W encyklice [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] Papież przypomina, że dla właściwego rozwoju w dziedzinie [[Gospodarka|gospodarczej]] ''nakaz poszanowania ludzkiej [[godność człowieka|godności]] oznacza, że należy praktykować cnotę umiarkowania, aby ograniczać przywiązanie do [[dobra materialne|dóbr]] tego świata; cnotę sprawiedliwości, aby respektować prawa bliźniego i oddać mu to, co mu się należy; cnotę solidarności – w myśl złotej zasady i na wzór wielkoduszności Chrystusa, który „będąc bogaty”, dla nas stał się [[ubóstwo|ubogi]], aby nas „ubóstwem swym ubogacić” '' <ref>2 Kor 8,9</ref> <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 100</ref>.  
  
Mężne życie chrześcijan wspierane przez cnoty jest wezwaniem Bożym: ''Wobec rozlicznych trudności czy też w najzwyklejszych okolicznościach wymagających wierności ładowi moralnemu, chrześcijanin jest wezwany, z pomocą łaski Bożej wypraszanej na modlitwie, do heroicznego nieraz zaangażowania, wspierany przez cnotę męstwa'' (VS 93). Troska o zachowanie właściwego porządku moralnego staje się dla chrześcijan wyzwaniem, które niekiedy przychodzi im okupić męczeństwem. Męczennicy zasłużyli na wieczną nagrodę, ponieważ ''woleli oddać życie raczej, niż dokonać jakiegoś czynu sprzecznego z wiarą lub cnotą'' (VS 76).
 
  
Życie zgodne z cnotami stanowi rękojmię zachowywania przykazań i prawdziwej promocji ludzkiego życia. Działanie przeciwne cnotom prowadzi do zniszczenia i degradacji osoby. Dlatego Jan Paweł II przypomina, że antykoncepcja sprzeciwia się cnocie czystości małżeńskiej, zaś aborcja jest sprzeczna z cnotą sprawiedliwości i bezpośrednio łamie Boże przykazanie „Nie zabijaj!” (por. EV 13). Pozbawienie życia niewinnej istoty jest sprzeczne z fundamentalnymi cnotami sprawiedliwości i miłości (por. EV 57).  
+
Papież zachęca wszystkich pracujących nie tylko do troski o cnoty pracowitości, ale także do łączenia jej ze społecznym ładem [[praca ludzka|pracy]], co pozwoli człowiekowi w pracy bardziej „stawać się człowiekiem”, a nie degradować się przez pracę, tracąc nie tylko siły fizyczne, ale nade wszystko właściwą sobie godność i podmiotowość <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/383 ''Laborem exercens''] 10</ref>. Powołując się na wzór Sługi Bożego [[Jerzy Ciesielski|Jerzego Ciesielskiego]], Jan Paweł II ukazał [[naukowi pracownicy|naukowcom]] perspektywę rozwoju duchowego i moralnego: ''Czynności umysłu muszą być koniecznie włączone w duchowy klimat niezbędnych cnót moralnych, jak szczerość, odwaga, [[pokora]], uczciwość oraz autentyczna troska o człowieka'' <ref>[http://nauczaniejp2.pl/index/index/eId/5561 Przemówienie na spotkaniu z ludźmi nauki z okazji 600-lecia Wydziału Teologicznego UJ, Kraków, 8.06.1997]</ref>.  
Przynagleniem do troski o nabywanie cnót staje się ''wyrok sumienia, który pozostaje w człowieku także jako rękojmia nadziei i miłosierdzia: podczas gdy stwierdza, że popełnił zło, zarazem przypomina, iż powinien prosić o przebaczenie, czynić dobro i z pomocą łaski Bożej nieustannie ćwiczyć się w cnotach'' (VS 61). Zdobywanie cnót dokonuje się w procesie współpracy z łaską i jest czymś wymagającym trudu. Papież mówi o tym w adhortacji RP: ''wyposażenie w ludzkie przymioty, w cnoty chrześcijańskie i umiejętności pasterskie nie może być improwizowane ani osiągnięte bez wysiłku'' (RP 29). Do formacji cnoty przyczynia się posłuszeństwo dyscyplinie kościelnej, która na przestrzeni wieków wskazywała właściwy sposób życia (por. EAf 78). W procesie rozwoju człowieka istotną rolę odgrywa mądrość pochodząca od Boga. Jest ona różna od mądrości naturalnej, która należy do cnót rozumowych. O ile mądrość naturalną zdobywa się przez naukę, mądrość Boża jest otrzymywana z góry (por. FR 44).  
 
  
Odpowiedzialnymi za kształtowanie cnót u dzieci i młodych są przede wszystkim rodzice. Winni oni uczyć dzieci ''serdecznego otwarcia się, spotkania i dialogu, bezinteresownej gotowości służenia, wielkodusznej służby i głębokiej solidarności. To rodzina strzeże, zachowuje i przekazuje cnoty oraz wartości'' (FC 43). W ten sposób ''rodzina chrześcijańska pełnym głosem oznajmia zarówno obecne cnoty Królestwa Bożego, jak i nadzieję błogosławionego życia'' (FC 52). Ojciec Święty przypomina, że rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi nauczycielami modlitwy i cnót chrześcijańskich i nikt ich w tym nie może zastąpić (por. Homilia, Łowicz, 14.06.1999).
 
Odnosząc się do konieczności formowania w ramach katechezy umiejętności zachowania właściwych postaw społecznych, Jan Paweł II przypomina, że ''stąd tak ważne są w katechezie wymagania moralne dotyczące każdego i zgodne z Ewangelią, jak również postawy chrześcijańskie wobec życia i wobec świata: zarówno te heroiczne, jak i zwyczajne, które nazywamy cnotami chrześcijańskimi, albo ewangelicznymi. Stąd wynika troska i staranie, jakie katecheza włoży w to, żeby wychowując w wierze nie zapominać, a przeciwnie jasno przedstawiać takie sprawy, jak działalność człowieka w celu integralnego wyzwolenia, poszukiwanie społeczeństwa bardziej solidarnego i braterskiego, jak walka o sprawiedliwość i budowanie pokoju'' (CT 29). W formacji do życia według cnót ewangelicznych trzeba także wykorzystać pobożność ludową (por. CT 54).
 
  
Jan Paweł II wzywa do kultywowania cnót właściwych różnym grupom społecznym. ''Ludzie świeccy winni wspólnymi siłami tak uzdrawiać istniejące na świecie urządzenia i warunki, jeśli one gdzieś skłaniają do grzechu, aby to wszystko stosowało się do norm sprawiedliwości i raczej sprzyjało praktykowaniu cnót, niż mu przeszkadzało'' (ChL 51). Zadaniem świeckich jest rozwijanie ''cnót odnoszących się do życia społecznego, jak: uczciwość, poczucie sprawiedliwości, szczerość, uprzejmość, siłę ducha, bez których nie może się utrzymać życie prawdziwie chrześcijańskie'' (ChL 60). W encyklice VS Papież przypomina, że dla właściwego rozwoju w dziedzinie gospodarczej ''nakaz poszanowania ludzkiej godności oznacza, że należy praktykować cnotę umiarkowania, aby ograniczać przywiązanie do dóbr tego świata; cnotę sprawiedliwości, aby respektować prawa bliźniego i oddać mu to, co mu się należy; cnotę solidarności – w myśl złotej zasady i na wzór wielkoduszności Chrystusa, który „będąc bogaty”, dla nas stał się ubogi, aby nas „ubóstwem swym ubogacić” '' (2 Kor 8,9) (VS 100).  
+
Zgodnie z zachętą Papieża małżonkowie winni pielęgnować cnotę czystości małżeńskiej <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/13 ''Familiaris consortio''] 32</ref>. [[Czystość]] jest cnotą, która doprowadza osobę do prawdziwej dojrzałości i uzdalnia ją do szanowania i rozwijania ''oblubieńczego sensu ciała'' <ref>por. [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/13 ''Familiaris consortio''] 37</ref> <ref> [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/374 ''Evangelium Vitae'']  97</ref>. Odnosząc się do [[kapłani|kapłanów]], Jan Paweł II stwierdza, że ''spowiednik winien koniecznie posiadać ludzkie przymioty: roztropność, dyskrecję, umiejętność rozeznania, stanowczość miarkowaną łagodnością i dobrocią. Ponadto winien on dać dowód rzeczywistego doświadczenia przeżytej [[modlitwa|modlitwy]], praktyki cnót ewangelicznych, teologicznych i moralnych, wiernego [[posłuszeństwo|posłuszeństwa]] woli Bożej, miłości do Kościoła i uległości jego Magisterium'' <ref>[http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/395 ''Reconciliatio et paenitentia''] 29</ref>.  
  
Papież zachęca wszystkich pracujących nie tylko do troski o cnoty pracowitości, ale także do łączenia jej ze społecznym ładem pracy, co pozwoli człowiekowi w pracy bardziej „stawać się człowiekiem”, a nie degradować się przez pracę, tracąc nie tylko siły fizyczne, ale nade wszystko właściwą sobie godność i podmiotowość (por. LE 10). Powołując się na wzór Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, Jan Paweł II ukazał naukowcom perspektywę rozwoju duchowego i moralnego: ''Czynności umysłu muszą być koniecznie włączone w duchowy klimat niezbędnych cnót moralnych, jak szczerość, odwaga, pokora, uczciwość oraz autentyczna troska o człowieka'' (Przemówienie na spotkaniu z ludźmi nauki z okazji 600-lecia Wydziału Teologicznego UJ, Kraków, 8.06.1997).
 
  
Zgodnie z zachętą Papieża małżonkowie winni pielęgnować cnotę czystości małżeńskiej (por. FC 32). Czystość jest cnotą, która doprowadza osobę do prawdziwej dojrzałości i uzdalnia ją do szanowania i rozwijania ''oblubieńczego sensu ciała'' (por. FC 37; EV 97). Odnosząc się do kapłanów, Jan Paweł II stwierdza, że ''spowiednik winien koniecznie posiadać ludzkie przymioty: roztropność, dyskrecję, umiejętność rozeznania, stanowczość miarkowaną łagodnością i dobrocią. Ponadto winien on dać dowód rzeczywistego doświadczenia przeżytej modlitwy, praktyki cnót ewangelicznych, teologicznych i moralnych, wiernego posłuszeństwa woli Bożej, miłości do Kościoła i uległości jego Magisterium'' (RP 29).  
+
Nauczanie Jana Pawła II na temat cnót ma w zasadzie charakter [[tomizm|tomistyczny]]. Wyróżnia on cnoty teologalne i moralne; nieco więcej uwagi poświęca cnotom kardynalnym; wspomina też o [[nauczanie społeczne Kościoła|cnotach społecznych]]. Papież przyjmuje tradycyjną koncepcję cnót, dostrzegając w niej ontyczne wyposażenie człowieka do właściwego działania. Jednocześnie Jan Paweł II jest otwarty na personalistyczne rozumienie cnoty, które nie tylko mówi o cnocie w sensie przymiotów człowieka, ale o osobie cnotliwej, działającej moralnie dobrze. Mimo że Ojciec Święty nie daje całkowitego wykładu na temat cnót, to jednak często odwołuje się do nich, podaje istotne wskazania dla ich właściwego rozumienia. Aretologia Jana Pawła II jest chrystocentryczna i odwołuje się do chrześcijańskiego charakteru cnót, które nie są jedynie sprawnościami człowieka, nabytymi w ramach pracy nad sobą, ale są przede wszystkim owocem łaski udzielonej przez Chrystusa.  
  
Nauczanie Jana Pawła II na temat cnót ma w zasadzie charakter tomistyczny. Wyróżnia on cnoty teologalne i moralne; nieco więcej uwagi poświęca cnotom kardynalnym; wspomina też o cnotach społecznych. Papież przyjmuje tradycyjną koncepcję cnót, dostrzegając w niej ontyczne wyposażenie człowieka do właściwego działania. Jednocześnie Jan Paweł II jest otwarty na personalistyczne rozumienie cnoty, które nie tylko mówi o cnocie w sensie przymiotów człowieka, ale o osobie cnotliwej, działającej moralnie dobrze. Mimo że Ojciec Święty nie daje całkowitego wykładu na temat cnot, to jednak często odwołuje się do nich, podaje istotne wskazania dla ich właściwego rozumienia. Aretologia Jana Pawła II jest chrystocentryczna i odwołuje się do chrześcijańskiego charakteru cnót, które nie są jedynie sprawnościami człowieka, nabytymi w ramach pracy nad sobą, ale są przede wszystkim owocem łaski udzielonej przez Chrystusa.
 
  
 
=== Przypisy ===
 
=== Przypisy ===
Linia 37: Linia 50:
  
 
=== Dzieła Jana Pawła II ===
 
=== Dzieła Jana Pawła II ===
*  
+
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/387 ''Christifideles laici''] 51; 60
 +
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/12 ''Catechesi tradendae''] 29; 54
 +
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/374 ''Evangelium Vitae''] 13; 35; 57; 97
 +
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/13 ''Familiaris consortio''] 32; 37; 43; 52
 +
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/375 ''Fides et ratio''] 44; 98
 +
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/383 ''Laborem exercens''] 9-10
 +
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/395 ''Reconciliatio et paenitentia''] 16; 29
 +
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/17 ''Vita consecrata''] 18
 +
* [http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/381 ''Veritatis Splendor''] 49; 52; 61; 64; 73; 76; 93; 100
 +
* Katechezy Ojca Świętego Jana Pawła II, ''Kościół'', Kraków-Ząbki 1999
 +
* [http://nauczaniejp2.pl/index/index/eId/5561 Przemówienie na spotkaniu z ludźmi nauki z okazji 600-lecia Wydziału Teologicznego UJ, Kraków, 8 czerwca 1997]
 +
* [http://nauczaniejp2.pl/index/index/eId/17779 Homilia, Łowicz, 14 czerwca 1999]
  
 
=== Inne dokumenty Kościoła ===
 
=== Inne dokumenty Kościoła ===
*  
+
* Katechizm Kościoła Katolickiego 1803-1804
  
 
=== Publikacje innych autorów ===
 
=== Publikacje innych autorów ===
*  
+
* R. Cyrklaff, J. Wichrowicz, ''Aretologia'' [w:] ''Encyklopedia katolicka T.1''
 +
* S. Witek, ''Cnota'' [w:] ''Encyklopedia katolicka. T.3''
 +
* J. Nagórny, ''Agape i ethos. Centralny charakter miłości w moralności chrześcijańskiej'' [w:] ''Miłość w postawie ludzkiej'', red. W. Słomka, Lublin 1993
 +
* A. Dylus, ''Cnota'' [w:] ''Słownik teologiczny'', red. A. Zuberbier, Katowice 1998
 +
* A. Derdziuk, ''Aretologia w podręcznikach moralistów kapucyńskich w okresie między Soborem Watykańskim I a Watykańskim II'', Lublin 2001
 +
* A. Derdziuk, ''Aretologia konsekrowana, czyli cnoty zakonne'', Kraków 2003
  
 
== Wybrane wypowiedzi Jana Pawła II o cnotach ==
 
== Wybrane wypowiedzi Jana Pawła II o cnotach ==
 +
 +
{{Cytat box
 +
|cytat = <P>Gdy bowiem przyglądamy się życiu tych, którzy wiernie naśladowali Chrystusa, otrzymujemy nową motywację i pobudkę do szukania przyszłego Miasta i poznajemy najpełniej drogę, po której wśród zmienności świata, stosownie do stanu i warunków każdemu z nas właściwych, możemy dojść do doskonałego zjednoczenia z Chrystusem, czyli do świętości. Bez wątpienia, mając tak wielu świadków przez których Bóg ukazuje swoją obecność i do nas przemawia, jesteśmy pociągani z wielką mocą do osiągnięcia Jego Królestwa. Stolica Apostolska, przyjmując te znaki i głos swego Pana z największą czcią i uległością od niepamiętnych czasów, z powodu doniosłości powierzonej sobie misji nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym, proponuje wiernym, by naśladowali, czcili i wzywali postacie mężczyzn i kobiet, które odznaczały się miłością i innymi cnotami ewangelicznymi i, po przeprowadzeniu należnych badań, ogłasza ich uroczystym aktem kanonizacji świętymi.</P>
 +
|źródło = Konstytucja apostolska [http://nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/922/pos/3/haslo/cnota ''Divinus perfectionis magister'']
 +
|width =
 +
|align =
 +
}}
 +
 +
== Linki zewnętrzne ==
 +
 +
* Hasło [http://nauczaniejp2.pl/hasla/index/id/187 "Cnoty"] w [[ZiBaTePa|Zintegrowanej Bazie Tekstów Papieskich]]
 +
 +
 +
[[Kategoria:Pojęcia]]
 +
[[Kategoria:Nauczanie moralne]]
 +
[[Kategoria:Hasła POLWEN]]

Aktualna wersja na dzień 12:49, 17 lis 2014

Treść hasła pochodzi z publikacji „Wielka Encyklopedia Nauczania Jana Pawła II”, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, Radom 2014
Autor hasła: o. Andrzej DERDZIUK OFMCap 

Cnoty – (gr. „arete”; łac. „virtus” − coś mocnego, obdarzonego siłą i męstwem; także łac. „ordo amoris” − porządek miłości) − osobowe wyposażenie człowieka, o charakterze dynamicznym, które pozwala na urzeczywistnienie możliwości zapisanych w naturze osoby. Pojęcie „cnoty” ukształtowało się w filozofii greckiej. Platon wskazywał na triadę: mądrość, męstwo i umiarkowanie, odnoszącą się do części duszy: rozumnej, impulsywnej i pożądliwej; triada ta jest porządkowana przez sprawiedliwość. W duchu augustyńskim widziano w cnocie sprawność kierującą duszę do czynienia tego, co dobre i słuszne. W definicji św. Tomasza z Akwinu cnota – to dobra jakość umysłu, dzięki której dobrze się żyje, której nikt źle nie używa. Jakość ta jest udzielana duszy przez Boga. W ujęciu chrystocentrycznym cnota chrześcijańska jest uczestnictwem w Boskiej mocy Chrystusa. Św. Tomasz twierdził, że cnota jest siłą, przez którą jakaś rzecz dzięki pełnej możności, jaką posiada, może iść za swoim dynamizmem [1]. Określając cnotę jako sprawność, ma się na uwadze wewnętrzną zdolność do takiego zmobilizowania siebie samego, które prowadzi do osiągnięcia wartości. Zgodnie ze słowami św. Tomasza, sprawność („habitus”) można zdefiniować jako nabytą i trwałą jakość wpływającą na podmiot sam w sobie [2]. W sprawności można rozróżnić element intelektualny, pozwalający na dostrzeżenie i zrozumienie wymagań własnego rozwoju, oraz element wolitywny, umożliwiający podejmowanie decyzji o rozpoczęciu działania. Cnota ma charakter świadomego działania, dzięki któremu człowiek panuje nad sobą i tworzy swój obraz.

Sprawność w postaci cnoty jest stała, dotyczy przede wszystkim władz duchowych człowieka; jest także skuteczna w działaniu. Chodzi o sprawność dobrą, co wypływa z faktu, że jest udzielana przez dobrego Boga, zamieszkuje w dobrych, czyni dobrym i do dobra prowadzi. Św. Tomasz rozwinął bardziej intelektualną koncepcję cnoty. W tradycji franciszkańskiej – za św. Bonawenturą – akcentowano stronę wolitywną sprawności moralnych. W okresie posoborowym dało się zauważyć odejście od opisywania pojęcia cnoty na rzecz podkreślania postaw człowieka. Owocem posoborowych dyskusji było dowartościowanie całej osoby, która dzięki cnotliwemu życiu realizuje swoje powołanie do miłości. W ostatnim czasie zauważa się powrót do klasycznej koncepcji cnoty.

Nauczanie Jana Pawła II nt. cnót

Jan Paweł II wielokrotnie wypowiadał się na temat cnoty Jej definicja została podana w encyklice Laborem exercens. Papież, powołując się na nauczanie św. Tomasza, stwierdza, że cnotą (czyli sprawnością moralną) nazywamy to, przez co człowiek staje się dobry jako człowiek [3]. Cnota jest w człowieku oznaką jego wolności, gdyż w każdym człowieku nie ma niczego bardziej osobistego i nieprzekazywalnego, jak zasługa cnoty czy odpowiedzialność za winę[4]. Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza, że cnoty ludzkie są trwałymi postawami, stałymi dyspozycjami, habitualnymi przymiotami umysłu i woli, które regulują nasze czyny, porządkują nasze uczucia i kierują naszym postępowaniem zgodnie z rozumem i wiarą [5]. Cnota pozwala człowiekowi dawać z siebie to, co najlepsze [6].


Bóg stworzył człowieka jako istotę rozumną, zdolną Go naśladować, wzorującą się na Jego cnotach [7]. Osoba prowadzona przez światło rozumu i wspomagana przez cnoty odkrywa [8] zamysł Boży względem siebie i realizuje powołanie. Jednocześnie osoba przejmuje na własność prawdę swojego bytu poprzez czyny i związane z nimi cnoty [9]. Dzięki życiu cnotliwemu jaśnieją w człowieku rysy Boskiej natury [10]. Przez cnotę człowiek staje się współuczestnikiem prawdziwego dobra i odkrywa naturalne pragnienie dobra. Ta „connaturalitas” jest zakorzeniona w cnotach samego człowieka i dzięki nim się rozwija: w roztropności i innych cnotach kardynalnych, a przede wszystkim w teologalnych cnotach wiary, nadziei i miłości [11].


Jan Paweł II uznaje rzeczywistość cnoty za istotny element zrozumienia sposobu działania osoby. Stąd też naucza, że teologia moralna winna się opierać na jednolitej wizji człowieka, która jest w sposób oczywisty związana z chrześcijańską świętością oraz z praktyką cnót ludzkich i nadprzyrodzonych [12]. Życie cnotliwe, będące synonimem właściwej postawy moralnej chrześcijanina, rodzi się z wiary i jest odpowiedzią na obdarowanie ze strony Boga. Kult i życie moralne są ze sobą tak istotnie związane, że stanowią nierozdzielną całość. Kościół jest społecznością kapłańską, która aktualizuje się przez sakramenty i cnoty Sakramenty są wyrazem wiary, nadziei i miłości. Z drugiej strony rozwój tych i wszystkich innych cnót w życiu chrześcijańskim pobudzany jest przez sakramenty [13]. Aretologia Jana Pawła II ma wymiar chrystocentryczny. W adhortacji Vita consecrata Ojciec Święty przypomina, że Chrystus jest Pierwowzorem, w którym wszelka cnota osiąga doskonałość [14]. Dzięki zanurzeniu w zmartwychwstaniu Chrystusa człowiek może czynić dobro łatwo, pewnie i z radością [15].


Mężne życie chrześcijan wspierane przez cnoty jest wezwaniem Bożym: Wobec rozlicznych trudności czy też w najzwyklejszych okolicznościach wymagających wierności ładowi moralnemu, chrześcijanin jest wezwany, z pomocą łaski Bożej wypraszanej na modlitwie, do heroicznego nieraz zaangażowania, wspierany przez cnotę męstwa [16]. Troska o zachowanie właściwego porządku moralnego staje się dla chrześcijan wyzwaniem, które niekiedy przychodzi im okupić męczeństwem. Męczennicy zasłużyli na wieczną nagrodę, ponieważ woleli oddać życie raczej, niż dokonać jakiegoś czynu sprzecznego z wiarą lub cnotą [17].


Życie zgodne z cnotami stanowi rękojmię zachowywania przykazań i prawdziwej promocji ludzkiego życia. Działanie przeciwne cnotom prowadzi do zniszczenia i degradacji osoby. Dlatego Jan Paweł II przypomina, że antykoncepcja sprzeciwia się cnocie czystości małżeńskiej, zaś aborcja jest sprzeczna z cnotą sprawiedliwości i bezpośrednio łamie Boże przykazanie „Nie zabijaj!” [18]. Pozbawienie życia niewinnej istoty jest sprzeczne z fundamentalnymi cnotami sprawiedliwości i miłości [19].


Przynagleniem do troski o nabywanie cnót staje się wyrok sumienia, który pozostaje w człowieku także jako rękojmia nadziei i miłosierdzia: podczas gdy stwierdza, że popełnił zło, zarazem przypomina, iż powinien prosić o przebaczenie, czynić dobro i z pomocą łaski Bożej nieustannie ćwiczyć się w cnotach [20]. Zdobywanie cnót dokonuje się w procesie współpracy z łaską i jest czymś wymagającym trudu. Papież mówi o tym w adhortacji Reconciliatio et paenitentia: wyposażenie w ludzkie przymioty, w cnoty chrześcijańskie i umiejętności pasterskie nie może być improwizowane ani osiągnięte bez wysiłku [21]. Do formacji cnoty przyczynia się posłuszeństwo dyscyplinie kościelnej, która na przestrzeni wieków wskazywała właściwy sposób życia [22]. W procesie rozwoju człowieka istotną rolę odgrywa mądrość pochodząca od Boga. Jest ona różna od mądrości naturalnej, która należy do cnót rozumowych. O ile mądrość naturalną zdobywa się przez naukę, mądrość Boża jest otrzymywana z góry [23].


Odpowiedzialnymi za kształtowanie cnót u dzieci i młodych są przede wszystkim rodzice. Winni oni uczyć dzieci serdecznego otwarcia się, spotkania i dialogu, bezinteresownej gotowości służenia, wielkodusznej służby i głębokiej solidarności. To rodzina strzeże, zachowuje i przekazuje cnoty oraz wartości [24]. W ten sposób rodzina chrześcijańska pełnym głosem oznajmia zarówno obecne cnoty Królestwa Bożego, jak i nadzieję błogosławionego życia [25]. Ojciec Święty przypomina, że rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi nauczycielami modlitwy i cnót chrześcijańskich i nikt ich w tym nie może zastąpić [26].


Odnosząc się do konieczności formowania w ramach katechezy umiejętności zachowania właściwych postaw społecznych, Jan Paweł II przypomina, że stąd tak ważne są w katechezie wymagania moralne dotyczące każdego i zgodne z Ewangelią, jak również postawy chrześcijańskie wobec życia i wobec świata: zarówno te heroiczne, jak i zwyczajne, które nazywamy cnotami chrześcijańskimi, albo ewangelicznymi. Stąd wynika troska i staranie, jakie katecheza włoży w to, żeby wychowując w wierze nie zapominać, a przeciwnie jasno przedstawiać takie sprawy, jak działalność człowieka w celu integralnego wyzwolenia, poszukiwanie społeczeństwa bardziej solidarnego i braterskiego, jak walka o sprawiedliwość i budowanie pokoju [27]. W formacji do życia według cnót ewangelicznych trzeba także wykorzystać pobożność ludową [28].


Jan Paweł II wzywa do kultywowania cnót właściwych różnym grupom społecznym. Ludzie świeccy winni wspólnymi siłami tak uzdrawiać istniejące na świecie urządzenia i warunki, jeśli one gdzieś skłaniają do grzechu, aby to wszystko stosowało się do norm sprawiedliwości i raczej sprzyjało praktykowaniu cnót, niż mu przeszkadzało [29]. Zadaniem świeckich jest rozwijanie cnót odnoszących się do życia społecznego, jak: uczciwość, poczucie sprawiedliwości, szczerość, uprzejmość, siłę ducha, bez których nie może się utrzymać życie prawdziwie chrześcijańskie [30]. W encyklice Veritatis Splendor Papież przypomina, że dla właściwego rozwoju w dziedzinie gospodarczej nakaz poszanowania ludzkiej godności oznacza, że należy praktykować cnotę umiarkowania, aby ograniczać przywiązanie do dóbr tego świata; cnotę sprawiedliwości, aby respektować prawa bliźniego i oddać mu to, co mu się należy; cnotę solidarności – w myśl złotej zasady i na wzór wielkoduszności Chrystusa, który „będąc bogaty”, dla nas stał się ubogi, aby nas „ubóstwem swym ubogacić” [31] [32].


Papież zachęca wszystkich pracujących nie tylko do troski o cnoty pracowitości, ale także do łączenia jej ze społecznym ładem pracy, co pozwoli człowiekowi w pracy bardziej „stawać się człowiekiem”, a nie degradować się przez pracę, tracąc nie tylko siły fizyczne, ale nade wszystko właściwą sobie godność i podmiotowość [33]. Powołując się na wzór Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, Jan Paweł II ukazał naukowcom perspektywę rozwoju duchowego i moralnego: Czynności umysłu muszą być koniecznie włączone w duchowy klimat niezbędnych cnót moralnych, jak szczerość, odwaga, pokora, uczciwość oraz autentyczna troska o człowieka [34].


Zgodnie z zachętą Papieża małżonkowie winni pielęgnować cnotę czystości małżeńskiej [35]. Czystość jest cnotą, która doprowadza osobę do prawdziwej dojrzałości i uzdalnia ją do szanowania i rozwijania oblubieńczego sensu ciała [36] [37]. Odnosząc się do kapłanów, Jan Paweł II stwierdza, że spowiednik winien koniecznie posiadać ludzkie przymioty: roztropność, dyskrecję, umiejętność rozeznania, stanowczość miarkowaną łagodnością i dobrocią. Ponadto winien on dać dowód rzeczywistego doświadczenia przeżytej modlitwy, praktyki cnót ewangelicznych, teologicznych i moralnych, wiernego posłuszeństwa woli Bożej, miłości do Kościoła i uległości jego Magisterium [38].


Nauczanie Jana Pawła II na temat cnót ma w zasadzie charakter tomistyczny. Wyróżnia on cnoty teologalne i moralne; nieco więcej uwagi poświęca cnotom kardynalnym; wspomina też o cnotach społecznych. Papież przyjmuje tradycyjną koncepcję cnót, dostrzegając w niej ontyczne wyposażenie człowieka do właściwego działania. Jednocześnie Jan Paweł II jest otwarty na personalistyczne rozumienie cnoty, które nie tylko mówi o cnocie w sensie przymiotów człowieka, ale o osobie cnotliwej, działającej moralnie dobrze. Mimo że Ojciec Święty nie daje całkowitego wykładu na temat cnót, to jednak często odwołuje się do nich, podaje istotne wskazania dla ich właściwego rozumienia. Aretologia Jana Pawła II jest chrystocentryczna i odwołuje się do chrześcijańskiego charakteru cnót, które nie są jedynie sprawnościami człowieka, nabytymi w ramach pracy nad sobą, ale są przede wszystkim owocem łaski udzielonej przez Chrystusa.


Przypisy

Bibliografia

Dzieła Jana Pawła II

Inne dokumenty Kościoła

  • Katechizm Kościoła Katolickiego 1803-1804

Publikacje innych autorów

  • R. Cyrklaff, J. Wichrowicz, Aretologia [w:] Encyklopedia katolicka T.1
  • S. Witek, Cnota [w:] Encyklopedia katolicka. T.3
  • J. Nagórny, Agape i ethos. Centralny charakter miłości w moralności chrześcijańskiej [w:] Miłość w postawie ludzkiej, red. W. Słomka, Lublin 1993
  • A. Dylus, Cnota [w:] Słownik teologiczny, red. A. Zuberbier, Katowice 1998
  • A. Derdziuk, Aretologia w podręcznikach moralistów kapucyńskich w okresie między Soborem Watykańskim I a Watykańskim II, Lublin 2001
  • A. Derdziuk, Aretologia konsekrowana, czyli cnoty zakonne, Kraków 2003

Wybrane wypowiedzi Jana Pawła II o cnotach

Gdy bowiem przyglądamy się życiu tych, którzy wiernie naśladowali Chrystusa, otrzymujemy nową motywację i pobudkę do szukania przyszłego Miasta i poznajemy najpełniej drogę, po której wśród zmienności świata, stosownie do stanu i warunków każdemu z nas właściwych, możemy dojść do doskonałego zjednoczenia z Chrystusem, czyli do świętości. Bez wątpienia, mając tak wielu świadków przez których Bóg ukazuje swoją obecność i do nas przemawia, jesteśmy pociągani z wielką mocą do osiągnięcia Jego Królestwa. Stolica Apostolska, przyjmując te znaki i głos swego Pana z największą czcią i uległością od niepamiętnych czasów, z powodu doniosłości powierzonej sobie misji nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym, proponuje wiernym, by naśladowali, czcili i wzywali postacie mężczyzn i kobiet, które odznaczały się miłością i innymi cnotami ewangelicznymi i, po przeprowadzeniu należnych badań, ogłasza ich uroczystym aktem kanonizacji świętymi.

— Konstytucja apostolska Divinus perfectionis magister


Linki zewnętrzne